i5 650 ve HD 7870 sistem oyunda restart atma sorunu

ParsTürk

Hectopat
Daha fazla  
Arkadaşlar son zamanlarda sistemimde bir anormallik var aldı başını gidiyor sorunun nereden kaynaklandığını çözemedim, bundan birkaç ay öncesine kadar sistemim oyunlarda hiçbir sıkıntı çıkarmadan gayet güzel çalışıyordu velhasıl durum bundan sonra başladı ve oyunlarda belirli bir süre sonunda bilgisayar kendini yeniden başlatıyor. Sorunun ilk olarak ısınmadan kaynaklı olabileceğini düşünerek kasayı kompresör ile temizledim. İşlemci macununu yeniledim ve fanı taktım fakat gece yarısı yaptığımdan belki de dalgınlığıma gelmiştir diyerek kasanın içini açıp fan ayaklarını tekrardan kontrol ettim acaba tam oturmuş mudur diye ve herhangi bir oynama yok. Peki dedim RAM'leri test edeyim. Memtest86+'ı indirdim ve RAM'leri test ettim. Baktım yine bir sıkıntıya rastlamayadım.

En son bir de RAM'leri tek tek farklı slotlara takarak deneme yaptım, slotlarda sıkıntı var mı, yok mu bir test edeyim dedim yine herhangi bir şeye rastlayamadım. AIDA64 Extreme'i indirip stres test'i yaptırdım, sistemin aşırı yükteki durumu bu şekilde ki test sırasında işlemci %100'lere çıksa da herhangi bir kapanma meydana gelmedi. Donanım konusunda bilgisayardan fazla anlamam ki öyle saatlerce oyun oynayan bir insan değilim arada bir girerim Left 4 Dead 2 oynar çıkarım. Yazılım konusunda da bakım aracıymış, sürücü güncelleme imiş bunların hiçbirini kullanmam donanım ID'lerini aratır resmi sitelerinden yüklerim hepsini, yazılımlarımın da hepsi lisanslıdır, haftada bir de lisanslı Kaspersky'e taratırım. Bundan önceki PSU'm Xigmatek kasasıyla birlikte gelen yine Xigmatek marka 750W bir PSU idi fakat 10+ senelik bir sistem olduğu için PSU ne yazık ki zaman içerisinde gitti ve bundan sebeple yaklaşık 5 sene önce High Power 500w bir PSU'yu sipariş etmiştim halen daha onu kullanıyorum. Masaüstünde işlemleri yapar iken bir problem yok gireyim Youtube'dan video izleyeyim, film izleyeyim, render işlemleri yapayım herhangi bir sıkıntı çıkartmıyor ancak herhangi bir oyuna gireyim ki (lisanslı) böyle bir yeniden başlatma yaşıyorum.

Elimde iki adet ekran kartı var, birisi MSI Nvidia Geforce GT730 4GB DDR3 128 bit diğeri ise Shapphire HD 7870 2GB GHz Edition GDDR5 256 Bit. Hangisiyle test edersem edeyim aynı durumu yaşıyorum, acaba ekran kartından mıdır diye düşünerek. Olabilecek tüm durumlara baktığımı düşünüyorum veya düşündüğümü sanıyorum. Bir de sizlere danışayım fikirlerinizi alayım istedim. Her zaman için farklı öneriler, tavsiyeler yardımcı olabiliyor.

Bu durumda sizce sorun PSU kaynaklı mıdır, farklı bir PSU alarak mı testini gerçekleştireyim? Sistemi değiştirmenin zamanı çoktan geldi de geçiyor fakat halen daha çalışıp benim işimi gördüğü için sistem toplamaya pek yanaşmıyorum gidebildiği kadar gitsin, beni götürsün diye.

Sistem özelliklerim aşağıdaki şekildedir;
  • GPU: Shapphire HD 7870 2GB GHz Edition GDRR5 256 Bit
  • CPU: i5 650 3.20 GHz Turbo 3.33 GHz
  • Motherboard: Asus P7H55M-Pro
  • CPU Cooling: Akasa K32
  • PSU: Hıgh Power HP500-A12S
  • RAM: Kingston 4GB x2 DDR3 1333Mhz KVR13N9S8/4
  • Kasa: Xigmatek Utgard

Son olarak AIDA64 Extreme ile yaptığım testin görüntüsünü de ekliyorum. Şimdiden yardımlarınız için teşekkürler.

Adsız.png

Son düzenleyen: Moderatör:
Uyarı! Bu konu 7 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı