i5-6500 + 1050 Ti sistem yükseltme tavsiyesi

bartu baysal

Decapat
Selamlar. Güncel olarak kullandığım sistemde soğutucuyu değiştirirken merak edip işlemciyi çıkarttım fakat yanlış bir şey yapmam sonucu anakart soketinden birkaç pin eğildi ve kırıldı. Tamire yolladım ama sonuç ne çıkar bilmiyorum. Tamir olunca eskisi gibi çalışır mı? Bir sıkıntı yaşar mıyım? Bununla birlikte sistemi güncellemeyi düşünüyorum.
Intel i5 6500.
ASUS B150M PRO GAMING(pinleri kırık tamirde)
EVGA 1050 Ti.
Hyper X Fury 8 GB 2133 MHz.
500W Power supply.
Samsung 240GB SSD.
Not: Stok fanı Hyper 212 ile değiştirdim fakat hiç kullanamadan anakart bozuldu.

İşlemciyi ve anakartı 2. el satıp komple anakart ve işlemciyi değiştirmeyi düşünüyorum(anakart tamir olursa, olmazsa uygun bir fiyata hurda olarak satarım) yaptığım işlemlerde genellikle işlemciye yük biniyor ve kullandığım i5 6500 yetersiz geliyor, arkadaşlarım sürekli AMD'ye geç diyor fakat kararsız kaldım.
2700X ve 450M'li anakart-işletmci ikilisi yapsam diğer ekipmanlarla uyum sağlarlar mı? Ya da Intel'den bir ikili mi yapmalıyım? Zaten oyun oynarken bu takacağım işlemci ile PUBG gibi oyunlarda FPS'im 70'ken 100 civarlarına çıkacak ki bu oynamak için sıkıntısız ve güzel bir FPS. Az önce de bahsettiğim gibi işlemciye çok yük biniyor ekran kartım benim için yeterli seviyede, anlamadığım bir diğer konu benim işlemcimi neredeyse 4-5 katına katlayacak işlemciler piyasada 1000-1200 TL civarlarında iken benim işlemcim eski ve yetersiz olmasına rağmen 2. eli 800 TL civarlarında ki saçma derecede pahalı, yorumlarınızı bekliyorum.

Son düzenleyen: Moderatör:
Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı