i5 6500 GTX 1050 Ti sistem oyunlarda takılma oluyor

sinnulsl

Kilopat
Daha fazla  
Oyunlarda ara ara takılmalar oluyor Windows 11'e geçiş yapmıştım ama takılmalar oluyordu bende temiz kurulumla Windows 10 geçiş yaptım ama bu takılmalar geçmedi.
Ondan sonra kasayı temizledim ekran kartı ve işlemci termal macununun değiştirdim BIOS güncelledim Windows Update yaptım ekran kartının driver kurdum ama oyunlarda ara ara takılmalar oluyor.

MSI Afterburner'la değerler normal sıcaklık ve kullanım yalnız arada watt değeri düşüyor ve o sıra takılmalar oluyor sorun PSU kaynaklık olabilir mi?
Not: 6 yıldır kullanıyordum 3 hafta önce Windows 11 geçtikten sonra bu sorunlar olmaya başladı Windows 10'a geri döndükten sonra maalesef geçmedi yardım edecek var mı?
Örnek vermek gerekirse: Rocket League oynarken 1080p Full ayarlarda %99 kullanırken bir anda %88 düşüyor ve takılmalar oluyor başka bir oyun CS:GO FPS test yaparken.
Ekran kartı %40-55 arası watt kullanımı 69'dan yukarı çıkmıyor hiçbir zaman 75 görmedim ama YouTube'dan 80 Watt'lara kadar çıkıyor yalnız tam ekran kartı o watt değerindeyken işlemci kullanımı %55-65 17.8 19.5 watt kadar düşüyor bu normal midir?
Son olarak da oyun girerken veya oynuyorken PSU fanı ekran kartı ve işlemci fanından daha çok sesi çıkarıyor masaüstünde ise bu durum daha az yardımlarınızı bekliyorum.
Not: 6 yıldır kullanmaktayım neden şu 3 haftadır bu sorun var.

-GTX 1050 Ti MSI Aero OC 4 GB modeli.

-i5-6500

-400W Xigmatek PSU (12v 384watt)

-16 GB Corsair 2133MHz RAM (8x2)

-WD Blue 250GB SSD.

Nerdeyse ayni sisteme sahibiz fakat bende de cok drop oluyordu. PSU'yu en azindan daha bilinen bir markanin 80 bronz 600W ile değiştir.
Ben de hâlâ takilmalar mevcut artik omurlerinin sonuna geldi kartlar bende yaklasik 4-5 yildir kullaniliyorum.

Nerdeyse ayni sisteme sahibiz fakat bende de cok drop oluyordu. PSU'yu en azindan daha bilinen bir markanin 80 bronz 600W ile değiştir.
Ben de hâlâ takilmalar mevcut artik omurlerinin sonuna geldi kartlar bende yaklasik 4-5 yildir kullaniliyorum.
Corsair cv550 almayı düşünüyorum umarım bu sorun geçer ama oynadığım oyunlar böyle sistem fazla zorlayan oyunlar değil rocket league, csgo, valorant sende nasıl drop oluyor yada hangi oyunlarda oluyordu

PSU ömrünü doldurmaya başlamış olabilir.

Termal macun bakımı yapıldıysa bir de disklerin sağlığını kontrol edin derim, okuma/yazma hız test testinden başlanabilir..

PSU ömrünü doldurmaya başlamış olabilir.

Termal macun bakımı yapıldıysa bir de disklerin sağlığına kontrol edin derim, okuma/yazma hız test testinden başlanabilir..
Ssd yeni aldım assu ve crystaldiskmark ile testlerini yaptım hemen söylediği değeleri verdi termal macunlarını yeni değiştirdim yeni bir psu alsam (cv550) bu sorun ortadan kalkar mı ?

Maalesef başka bir PSU'la denemedim takılmalar hala devam ediyor ekran kartının fanı çok ses çıkarıyor bu PSU ile alakalı olabilir mi?

Ekran kartı sıcaklığı ile alakalı olma ihtimalini düşünmek gerek öncelikle. MSI Afterburner kurun, açın ve oyuna girin. Bir süre oynadıktan sonra MSI Afterburner'a geri dönün ve kartın çıktığı maksimum sıcaklığa bakın.
Sıcaklık değerlerine bakmışsınız zaten görmemişim. Ekran kartının fanları çok hızlı dönüyorsa sıcaklıktan başka bir şey gelmiyor aklıma.

Ekran kartı sıcaklığı ile alakalı olma ihtimalini düşünmek gerek öncelikle. MSI Afterburner kurun, açın ve oyuna girin. Bir süre oynadıktan sonra MSI Afterburner'a geri dönün ve kartın çıktığı maksimum sıcaklığa bakın.
Sıcaklık değerlerine bakmışsınız zaten görmemişim. Ekran kartının fanları çok hızlı dönüyorsa sıcaklıktan başka bir şey gelmiyor aklıma.
Csgo'da ve Valorant maksimum 55 dereceye kadar çıkıyor Rocket League'de ise 60-63 arası

Geri
Yukarı