i5 6500 sisteme anakart, işlemci ve RAM önerisi

hatipoglu

Kilopat
Makaleler
1
Merhabalar

Uzun süredir kullandığım sistemin ayrıntıları şu şekilde:
Core i5 6500
Z170X-Gaming 3 anakart
2x8GB DDR4 RAM

Oyun oynamıyorum ama bilgisayarda bütün işlerim. Tıbbi görüntülerin değerlendirilmesi, photoshop , powerpoint vb programları sık kullanmaktayım. İşlemciye bütünleşik grafik çözümleri yeterli oldu hep.
Anakart, işlemci ve ram üçlüsünü değiştirip sistemimi güncelleştirmek istiyorum. Anakartın en önemli parça olduğunu ve uzun ömürlü bir sistem için iyi bir anakartın kritik olduğunu düşünenlerdenim.

Mevcut sistemim orta düzey bir sistemdi. Bu dönemde orta düzey sistem için anakart-işlemci-ram tavsiyeniz olur mu?

Son düzenleme:
Hocam, zaten sizdeki anakart bu neslin iyi bir anakartı. Niyetiniz varsa işlemci değişimi de yapıp yeni nesile geçin. Zaten bu nesilin sıfırı bulunmuyor. Yurt dışı sitelerde olabiliyor.

Hocam, zaten sizdeki anakart bu neslin iyi bir anakartı. Niyetiniz varsa işlemci değişimi de yapıp yeni nesile geçin. Zaten bu nesilin sıfırı bulunmuyor. Yurt dışı sitelerde olabiliyor.
Zaten yeni nesil bir anakart ve işlemciye geçmek istiyorum, ona yönelik bir tavsiye istemiştim.

Mesela 12400 bir işlemci iyi bir tercih midir? Buna göre anakart tavsiyeniz ne olur gibi.

Son düzenleyen: Moderatör:
Tamamdır hocam. Belirli bir bütçeniz var mı? Yine Intel mi olsun, AMD mi?

Tamamdır hocam. Belirli bir bütçeniz var mı? Yine Intel mi olsun, AMD mi?
Intel'e çok alışığım ama dahili grafik performansı benzer segmentte daha iyi ise AMD de olabilir. Şu ayrıntılara hakim değilim. Mesela diyelim 12. seri alacağım. 12400, 12500, 12600 arasında F/P en uygun hangisi gibi? Anakart B660 mı? Hangisi gibi. Bütçe 10bin maksimum iyi olur. Teşekkürler.

Anladım hocam. Ekran kartı yoksa 5600G sistem de olabilir. Arkadaşlar da yardımcı olur. F/P bir APU sistem mantıklı.

Geri
Yukarı