i5 6500 sisteme yükseltme önerisi

Onur Çimen

Kilopat
Daha fazla  
Selamünaleyküm dostlar, yeni bir sisteme ihtiyaç duyduğum için bilgisayarımı yükseltme ihtiyacı duydum. Referans olarak araştırıp karar kıldığım şeyler bunlar, insanım haliyle hatalarım vardır mutlaka bir yerden sonra kafa yanıyor. Bu arada mesleğim grafik tasarım, Illustrator'üm. Karakter tasarımı vb çizimler yapan dijital bir ressam diyebilirsiniz. Program kullanım ağırlığım Photoshop, Blender, maya vb ileride animasyon vb işler için de After Effects gibi programlar da kullanabileceğimi öngörüyorum şimdilik. Oyun olarak da bol bol FPS oyunu ve singleplayer oyunlarla vakit geçiriyorum.

Eski sistem;
Thermaltake Versa N21 kasa.
Gigabyte Z170X Gaming anakart.
Intel i5 6500 işlemci.
Gigabyte GTX 970 Windforce OC 4 GB ekran kartı.
Corsair Vengeance 3000MHz 2x8 RAM kiti.
Cooler Master Master watt Lite 600W güç kaynağı.
Ek olarak; 120GB SATA SSD, 500GB M.2 NVMe SSD, 1TB 7200RPM 3.5" HDD.

Yeni sistem;
Asus TUF Gaming H770-PRO WIFI 7200mhz(OC) RGB M.2 1700p ATX DDR5 Anakart
Intel Core i7 12700F 4.80 Ghz 12 Çekirdek 25MB 1700p 10nm İşlemci
Kingston 16GB(2x8) Fury Beast RGB 4800Mhz CL38 DDR5 Ram (KF548C38BBAK2-16)
GameBooster GeForce RTX 3060 Ti Dual Gaming OC 8GB GDDR6 256 Bit Ekran Kartı
Cooler Master MasterLiquid ML240L V2 RGB 240mm Intel(1700p)-AMD Uyumlu Sıvı Soğutucu

Hesaplama programlarına yazdığımda PSU'mun yeterli olabileceğini düşünüyorum ama sanki ucu ucuna mı bilemiyorum, genel sistem uyumuna ek olarak PSU'nun yetebileceği konusunda da yardımcı olabilirseniz çok sevinirim.

Selamünaleyküm dostlar, yeni bir sisteme ihtiyaç duyduğum için bilgisayarımı yükseltme ihtiyacı duydum. Referans olarak araştırıp karar kıldığım şeyler bunlar, insanım haliyle hatalarım vardır mutlaka bir yerden sonra kafa yanıyor. Bu arada mesleğim grafik tasarım, Illustrator'üm. Karakter tasarımı vb çizimler yapan dijital bir ressam diyebilirsiniz. Program kullanım ağırlığım Photoshop, Blender, maya vb ileride animasyon vb işler için de After Effects gibi programlar da kullanabileceğimi öngörüyorum şimdilik. Oyun olarak da bol bol FPS oyunu ve singleplayer oyunlarla vakit geçiriyorum.

Eski sistem;
Thermaltake Versa N21 kasa.
Gigabyte Z170X Gaming anakart.
Intel i5 6500 işlemci.
Gigabyte GTX 970 Windforce OC 4 GB ekran kartı.
Corsair Vengeance 3000MHz 2x8 RAM kiti.
Cooler Master Master watt Lite 600W güç kaynağı.
Ek olarak; 120GB SATA SSD, 500GB M.2 NVMe SSD, 1TB 7200RPM 3.5" HDD.

Yeni sistem;
Asus TUF Gaming H770-PRO WIFI 7200mhz(OC) RGB M.2 1700p ATX DDR5 Anakart
Intel Core i7 12700F 4.80 Ghz 12 Çekirdek 25MB 1700p 10nm İşlemci
Kingston 16GB(2x8) Fury Beast RGB 4800Mhz CL38 DDR5 Ram (KF548C38BBAK2-16)
GameBooster GeForce RTX 3060 Ti Dual Gaming OC 8GB GDDR6 256 Bit Ekran Kartı
Cooler Master MasterLiquid ML240L V2 RGB 240mm Intel(1700p)-AMD Uyumlu Sıvı Soğutucu

Hesaplama programlarına yazdığımda PSU'mun yeterli olabileceğini düşünüyorum ama sanki ucu ucuna mı bilemiyorum, genel sistem uyumuna ek olarak PSU'nun yetebileceği konusunda da yardımcı olabilirseniz çok sevinirim.

İşlemci 180 watt istiyor bence almışken 750 ya da 800 watt alın.

Z serisi çok sağlam bir anakartınız var. 7700k veya 6700k alarak ciddi overclock yapabilirsiniz. Yanına RTX2070, RTX 3060 veya RX 6600 XT gibi ekran kartları alabilirsiniz. Satmayı düşünürseniz anakarta talip olabilirim.

Her zaman ince eleyip sık dokuyan dikkatli seçimler yapmaya çalışan biriyim. Siz değerli arkadaşlar kadar olmasa da yine bu forum altındaki sizler sayesinde donanım nedir nasıl toplanır bi nebze fikrim olabiliyor çoğu zaman, açıkçası yorumlarınızla da mutlu ettiniz beni, çok teşekkür ederim.
Hocam bence AM5 bir sistem dizin uzun ömürlü olsun.
AMD tarafından hep korkmuşumdur, ne zaman yönelsem bi "mehh*" tepkisiyle kendimi geri çekiyorum nedense. Açıkçası teknolojileri performansları vay helal olsun dedirtiyor ama yazılımsal olarak mı korkuyorum bilmiyorum. Performans muadili bir AMD sistemde fiyat arttığı için çekindim bu seferkinde.
Psu yetecektir.Ama eğer paran varsa artırabilirsin.
Vallahi yetiyor diye gördüğüm için mümkün olduğunca dış etkenlere para vermemeye çalışıyorum. Hani yetiyosa tamam kalsın ya kafasındayım şu an. Çünkü işlemciden kısmak istemiyorum, PSU'ya para vermek istersem 3060 12G'ye ineceğim ama 1-2 sitede 3060Ti işlemci ile daha uyumlu olduğu için 3060Ti zorladım, farketmişsinizdir anakart asus ekran kartı GameBooster :D
Z serisi çok sağlam bir anakartınız var. 7700k veya 6700k alarak ciddi overclock yapabilirsiniz. Yanına RTX2070, RTX 3060 veya RX 6600 XT gibi ekran kartları alabilirsiniz. Satmayı düşünürseniz anakarta talip olabilirim.
Sistemi DDR5'e yükselteceğim ve Overclock'la aram pek iyi değil (ekran kartında çok uğraştım) ne kadar araştırıp bi şeyler denesem de belki yazılım belki de benden ötürü bi şeyler zorladı. Anakart, İşlemci, Ekran Kartı (tavsiye etmem) ve Ram'leri satacağım zaten. 2015'te (Ramler hariç 1 yıllık) toplandı sistem. 6 ayda bir mutlaka yumuşak diş fırçasıyla kartları (anakart ve ekran kartı) söker temizlerim. İstedikleriniz varsa memnuniyetle görüşebiliriz. Belki PSU'ya biraz destek olur.

AMD tarafından hep korkmuşumdur, ne zaman yönelsem bir "mehh*" tepkisiyle kendimi geri çekiyorum nedense. Açıkçası teknolojileri performansları vay helal olsun dedirtiyor ama yazılımsal olarak mı korkuyorum bilmiyorum. Performans muadili bir AMD sistemde fiyat arttığı için çekindim bu seferkinde.

Hocam artık bu düşünceyi yıkmanız lazım. FX döneminde yaşamıyoruz. Bence AM5 alsanız hiç pişman olmazsınız.

Bir bildiğiniz mutlaka vardır, soğuk değilim ama işte eskiden kalma bi şey :) AMD üzerinden biraz daha araştırma yapıp zorlayacağım hocam. Teşekkür ediyorum, sizin için tekrar döneceğim buraya.

Sistemi DDR5'e yükselteceğim ve Overclock'la aram pek iyi değil (ekran kartında çok uğraştım) ne kadar araştırıp bir şeyler denesem de belki yazılım belki de benden ötürü bir şeyler zorladı. Anakart, işlemci, ekran kartı (tavsiye etmem) ve RAM'leri satacağım zaten. 2015'te (RAM'ler hariç 1 yıllık) toplandı sistem. 6 ayda bir mutlaka yumuşak diş fırçasıyla kartları (anakart ve ekran kartı) söker temizlerim. İstedikleriniz varsa memnuniyetle görüşebiliriz. Belki PSU'ya biraz destek olur.

Yeni konu açarsanız anakart ve RAM'leri alabilirim.

Geri
Yukarı