i5-6600 - GTX 1080 sisteme yükseltme önerisi

Akhi

Kilopat
Daha fazla  
Arkadaşlar selam,

Ben genel olarak PC'yi revize ederek kullanan birisiyim. Ekran kartım düşük kalmaya başlayınca ekran kartımı yükselterek son 15 senedir bir şekilde hala güncel olabilecek bir PC kullanıyorum. Ama artık emekli oluyor gibi :). Aktif oyun ve çizim programları kullanıyorum. Kasmalar çoğalmaya başladı.

Şimdi artık işlemcimin değişmesinin ve RAM yükseltmesi gereği duyuyorum.

Güncel parçalarım şöyle:
- Intel i5 6600
- Gigabyte Z170X Gaming 3
- GeForce GTX 1080 G1 Gaming 8G
- Kingston Fury 12 GB 16CL RAM (4x4'ün biri bozulduğu için kaldı 12) :)
- Samsung 970 EVO 500GB M.2
- Samsung 870 EVO 1 TB

Elimde fazladan AM4 GA-AX370-Gaming 5 anakartım var. Şimdi buradan şöyle bir şey yapmak istiyorum ama mantıklı olur mu bilemiyorum. Anakart kaliteli fena olmayan bir kart bunun için Ryzen 5 5600X vs ya da 2 seneye çok düşük kalır gibisinden denilirse başka bir işlemci olabilir. Alıp sonrasında da ekran kartını güncelleyip örneğin. 3080-3090 vs. vs. Gibi bir şey almak. RAM'i tekrar 16 ya güncellemek istiyorum. Alternatif önerilere açığım :) bütçe çok uçmadan bir şeyler yapmak istiyorum.

Arkadaşlar selam,

Ben genel olarak PC'yi revize ederek kullanan birisiyim. Ekran kartım düşük kalmaya başlayınca ekran kartımı yükselterek son 15 senedir bir şekilde hala güncel olabilecek bir PC kullanıyorum. Ama artık emekli oluyor gibi :). Aktif oyun ve çizim programları kullanıyorum. Kasmalar çoğalmaya başladı.

Şimdi artık işlemcimin değişmesinin ve RAM yükseltmesi gereği duyuyorum.

Güncel parçalarım şöyle:
- Intel i5 6600
- Gigabyte Z170X Gaming 3
- GeForce GTX 1080 G1 Gaming 8G
- Kingston Fury 12 GB 16CL RAM (4x4'ün biri bozulduğu için kaldı 12) :)
- Samsung 970 EVO 500GB M.2
- Samsung 870 EVO 1 TB

Elimde fazladan AM4 GA-AX370-Gaming 5 anakartım var. Şimdi buradan şöyle bir şey yapmak istiyorum ama mantıklı olur mu bilemiyorum. Anakart kaliteli fena olmayan bir kart bunun için Ryzen 5 5600X vs ya da 2 seneye çok düşük kalır gibisinden denilirse başka bir işlemci olabilir. Alıp sonrasında da ekran kartını güncelleyip örneğin. 3080-3090 vs. vs. Gibi bir şey almak. RAM'i tekrar 16 ya güncellemek istiyorum. Alternatif önerilere açığım :) bütçe çok uçmadan bir şeyler yapmak istiyorum.
Bütçe çok uçmadan yapılacak en mantıklı iş R5 5600+ Güzel bir sıvı soğutma alıp yola devam etmektir diye düşünüyorum. Ha birde 2.elden bozulan Ramin aynısından bulursanız tamamdır.

Söylediğiniz gayet mantıklı R5 5600X yeterli bir islemci. Bence 3-4 yil götürür. Şu anda bulunan sisteminizi yenilemeye gitmeniz çok daha masraflı olacaktır. Bence elinizdeki sistemi satıp alternatif AM4 anakarta yeni sistem kurmanız daha mantıklı olacaktır.

Bencede aynı sorun olacaktır. 2000 yada 3000 serisinde kesinlikle darboğaz yapacaktır ki şuanda ekran kartı değişeceksem 2000 serisi almak istemem. Mantıklı olmaz gibi geliyor.

Yeni konular

Geri
Yukarı