i5-6600 hız aşırtma yapılır mı?

MRcrem

Yoctopat
Daha fazla  
Merhaba. Ben ilk bilgisayarımı 2016 yılında topladım. Zamanına göre gayet güçlü bir bilgisayardı fakat zaman geçtikçe eskidi doğal olarak. Bilgisayarımın parçaları: MSI GTX 970 GPU, Intel i5-6600 CPU, 2x8 Kingston HyperX Fury 3600 MHz RAM, MSI Z170A Gaming M3 anakart idi. Bu hafta Amazon'da ekran kartı fiyatlarını araştırırken bir anda karşıma ASUS Radeon Dual RX6700 XT çıktı fiyatı da bana uygun geldi dayanamadım aldım (12 taksitle 10000 TL gibi bir para ödedim). Şu anda GTX 970imi emekli ettim ve yerine yeni ekran kartımı taktım ve doğal olarak 1080p oynarken darboğaz sorunu yaşıyorum. Tahminimce aldığımdan beri hiç termal macun yenilememiş olmam ve Intel'in eski stok işlemci soğutucusunu kullanmam nedeniyle CPU bir süre %90-%100 çalıştıktan sonra 90-100 dereceleri gördü. Şimdi benim aklımdaki asıl soru şu, yeni bir anakart ve işlemciye para harcamak yerine iyi bir sıvı soğutma alıp BIOS ayarlarını değiştirerek manuel olarak CPU'ma OC yaptırma şansım var mı? Bunu yaparak CPU mu 4.5 GHz gibi bir değere getirebilirsem darboğaz sorunu devam eder mi? Yoksa hiç uğraşmadan ucuz yollu bir anakart alıp içine Intel i3-12100F takmak daha mı mantıklı?

Son düzenleyen: Moderatör:
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Z170 anakartların bazıları ve bunlara ait bazı BIOS türleriyle evet, yapabilirsiniz. Ama sonuç alma ihtimaliniz çok düşük.

Merhaba. Ben ilk bilgisayarımı 2016 yılında topladım. Zamanına göre gayet güçlü bir bilgisayardı fakat zaman geçtikçe eskidi doğal olarak. Bilgisayarımın parçaları: MSI GTX 970 GPU, Intel i5-6600 CPU, 2x8 Kingston HyperX Fury 3600 MHz RAM, MSI Z170A Gaming M3 anakart idi. Bu hafta Amazon'da ekran kartı fiyatlarını araştırırken bir anda karşıma ASUS Radeon Dual RX6700 XT çıktı fiyatı da bana uygun geldi dayanamadım aldım (12 taksitle 10000 TL gibi bir para ödedim). Şu anda GTX 970imi emekli ettim ve yerine yeni ekran kartımı taktım ve doğal olarak 1080p oynarken darboğaz sorunu yaşıyorum. Tahminimce aldığımdan beri hiç termal macun yenilememiş olmam ve Intel'in eski stok işlemci soğutucusunu kullanmam nedeniyle CPU bir süre %90-%100 çalıştıktan sonra 90-100 dereceleri gördü. Şimdi benim aklımdaki asıl soru şu, yeni bir anakart ve işlemciye para harcamak yerine iyi bir sıvı soğutma alıp BIOS ayarlarını değiştirerek manuel olarak CPU'ma OC yaptırma şansım var mı? Bunu yaparak CPU mu 4.5 GHz gibi bir değere getirebilirsem darboğaz sorunu devam eder mi? Yoksa hiç uğraşmadan ucuz yollu bir anakart alıp içine Intel i3-12100F takmak daha mı mantıklı?
K ibaresi bulunmadığından sağlıklı OC yapılmaz. Zaten bahsettiğiniz kartı da besleyemez.

OC ile o işlemci RX 6700XT'yi besleyemez. Kaldı ki işlemci k ibareli değil. Anakart işlemci değişmek daha mantıklı. i3 12100F yerine de i5 11400F tercih edilebilir. Ya da R5 5500.
Kesinlikle i5 11400f alınmaz. Bahsettiğiniz i3 modeli ile kafa kafayalar bana göre i3 12100f daha performanslı ve 1.000TL gibi bir fiyat farkına değmez. Üstüne i3 12100f DDR5 desteği sağlıyor. Kesinlikle i3 12100f daha iyi.

K ibaresi bulunmadığından sağlıklı OC yapılmaz. Zaten bahsettiğiniz kartı da besleyemez.

Kesinlikle i5 11400F alınmaz. Bahsettiğiniz i3 modeli ile kafa kafayalar bana göre i3 12100F daha performanslı ve 1.000TL gibi bir fiyat farkına değmez.

Çekirdek sayısındaki farktan dolayı önerdim. Ayrıca anakarttan dolayı fiyat farkıda olacak. Bu yüzden i5 11400f daha tercih edilebilir hale geliyor.

Çekirdek sayısındaki farktan dolayı önerdim. Ayrıca anakarttan dolayı fiyat farkıda olacak. Bu yüzden i5 11400F daha tercih edilebilir hale geliyor.

Geleceksiz işlemci. PCI-e 4.0 desteğini bile yeni almış DDR5 desteği olmayan işlemciyle 12. nesil kafa tutamaz. Intel'in bu serisi resmen uzaylı teknolojisi gibi.

LGA 1200 anakarta 1400 dersek H510M.
LGA 1700 anakarta 2100 dersek B660me

700 lira fark oluyor. İşlemciler arasında 1000TL fark var kaldı cebinde 300TL üstüne ileride DDR5'e yükseltebileceksin ama anakart değişmesi lazım. DDR5 anakartlar ise ortalama 5k. Bence hala tercih edilemez :)

Şunu da belirteyim. DDR 5 desteği olsa bile DDR 5'e geçecek paraya daha performanslı sistem çıkar. Drr5'e geçmeye daha cok var. Düşüncem bu yönde.

Şunu da belirteyim. DDR 5 desteği olsa bile DDR 5'e geçecek paraya daha performanslı sistem çıkar. Drr5'e geçmeye daha cok var. Düşüncem bu yönde.
Orası size kalmış. Her türlü cepte 300 lira kar bırakıyor i3. Üstüne karşılaştırmalarda daha da önde. Yaşları yakın olsa da daha yeni.

Geri
Yukarı