i5 6600 K + soğutucu yerine i7 6700 alınmalı

Spontune

Kilopat
Makaleler
11
Daha fazla  
Öncelikle şunu belirteyim burada i 5 6600 K kötüdür demeyeceğim sadece tercihinizi değiştirecek ve daha iyi performans almanız için öneride bulunacağım;
Forumda genellikle i 5 6600 K alınıp yanına 200 liralık soğutma koyuluyor. Ben vatan bilgisayardan örnek vereceğim. Ele alınan ürünlerin aynı mağazadan olması yeterlidir.
Intel Core i5 6600K Soket 1151 3.5GHz 6MB Önbellek 14nm İşlemci
Bunu aldığınız zaman stok soğutucusu gelmiyor tamam olabilir zaten genellikle kullanılmıyor K serisi işlemcilerde. Bunun yanına düzgün hız aşırtma sunulan soğutucu alsanız i 7 performansına erişemeyeceksiniz ve bununla birlikte i 7 den daha pahalı olacaktır. En ucuz sıvı soğutma da koysanız 250 lira civarlarında ve bu i 7 ile yarıştırmayacak bile. Uç noktada bir örnek de versem yine i 7 6700 almanız daha mantıklı olacaktır. Önceki sisteminizden kalan sağlam gerçekten düzgün bir soğutma sağlayan 500 liralık 240 mm (veya 360 mm her neyse) sıvı soğutma ile yapsanız i 7 6700 seviyesine ulaşamayacaksınız. Şöyle bir misal daha vereyim bellek frekansı 3000 olmasını isteyen de olabilir. Siz Z 170 yonga setli anakart alın bellekleri 3000 frekans seçin bütçeniz i 5 6600 K ve soğutucusuna yetiyorsa zaten i 7 6700 işlemcisine de yetecektir böyle yapmanız daha mantıklı olacaktır. İşlemci için ayırabildiğiniz bütçe 1200 lira oluyor görüyorum yani i 5 6600 K alıyor yanına 240 mm sıvı soğutma koyuyor yani i 7 6700 alsa durum çözülecek hız aşırtma riskine de girmeyeceksiniz hız aşırtma yaptığınız zaman garanti dışı oluyor (hala öyle mi bilmiyorum). Masrafa değmez zevk için yaparsınız o ayrı. Belki işlemci için bütçeniz 900 lira vesaire olur o zaman i 5 6600 alırsınız veya soğutucu bulursunuz bir tane i 5 6600 K alırsınız bunlar olabilir ama sıfırdan toplarken bunu düşünün i 5 6600 K alıyorum soğutucu koyacağım bunların toplamı 6700 kadar ediyor falan bunları düşünün olaya dışarıdan bakınız. Buyurun 4.6 da çalışan i 5 6600 K, i 7 6700 işlemcisini geçemiyor;
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
Bununla ilgili uzun tartışmalara da girdim ve artık uğraşmak istemiyorum aynı şeyleri sürekli yazmak yerine bir konu açıp o linki atmak daha kolay olacağı için böyle bir konu açtım. Yanlışımın olmadığını düşünüyorum. İyi forumlar...

Bende aynı hatayı yapıcaktım ki iyiki senin yazını görmüşüm teşekkür ederim bu önemli bilgi için.

Hyper Threading teknolojisi çok şeyi değiştiriyor. Bu teknoloji sayesinde iki çekirdekli 6100, gerçek 4 çekirdekli ama HT'siz 4460 ve 6400'e yakın performans verebiliyor.

Düşün ki i7'de hem i3 gibi HT hem de i5 gibi Turbo Core teknolojisi var.

Barış Manço reyizin dediği gibi;

"tenekeyi parlatsan hiç çeyrek altın eder mi ?"

Dostum iyi güzel konu açmıssın da o videoda kullanılan gpu nedir acaba ?

http://cpu.userbenchmark.com/Compare/Intel-Core-i7-6700-vs-Intel-Core-i5-6600K/3515vs3503

Oyunlar 4 çekirdekten fazla kullanmaz ama Sli yaparsan tabikide daha fazla yük bineceğinden 6600K orda zorlanmış olabilir. i7 6700 8 işlem birimi olduğundan avantaj sağlamış. Burda kimse ordaki kadar sağlam gpu alıpda gidipde 6600K alacağını sanmıyorum. Hiç bir sorun olmayacaktır. Burda insanları yanlış bilgilendiriyosun.

@Murathan1997
Kullanılan ekran kartı r 9 390 x 1140 gpu frekansı 6200 bellek frekansında. Kullanılan ekran kartının burada önemi yok Titan x de olsa 6700 geçiyor, HD 3450 olsa da 6700 geçiyor. Videoyu cpu kullanım miktarını baz alarak izleyin yani i 7 6700 kullanım miktarı i 5 6600 K dan düşük bu demek oluyor ki 6700 daha iyi. Bir de 4 çekirdek kullanıyorsa neden videoda cpu sekizin kullanımı yazıyor? Kimse oradaki ekran kartıyla i 5 6600 K almayacak diyorsun, maşallah 6600 K alıp yanına 980 Ti koyuyorsun :D. Videonun açıklama bölümünü okumadan burada bana yanlış bilgilendirme diyorsun. Ben burada i 5 6600 K kötülenmedi konuda da bunu belirttim. Dx 12 kullanıldığı zaman mantıksal çekirdekler gerçek çekirdek gibi kullanılacak o zaman i 3, i 7, fx serisi olan işlemciler yani HT olan bütün işlemcilerin gücünü daha da fazla fark edeceğiz. Senin sisteme bakıyorum m 7 anakart üstüne i 5 6600 K 300 liralık sıvı soğutma vesaire. O soğutma ve işlemci 6700 fiyatını geçiyor ve daha az performans veriyor. Asıl anlatmak istediğim şey bu. Senin sistemin güzel anakart güzel kaliteli bileşenler seçilmiş ama bir heyecanla işlemciyi yanlış seçmişsin bu kadar sistemin tam performansta çalışır bundan şüphen olmasın ama daha iyisi yapılabilirdi bundan bahsediyorum. Bir tane arkadaş bir heyecanla bu hataya düşecekti iyi ki konuyu açmışım adam şimdi 6700 alacak yeterince soğutan fazlasını yapmayan ama sessiz stok soğutucusu ile birlikte hız aşırtma derdine girmeden çok iyi verim alacak. Size bir soru soracağım. İşlemcin kaç frekansında sabit (stabil) bir şekilde çalışıyor? 4.6 frekansına ulaşabildin mi?

@Spontune Hocam çok haklısınız. Bu aralar çevremde yüksek veya orta bütçeli kimse sistem toplamadığından ben de i7'y bırakın i5'lere bile bamıyordum. Ama heyecanla hata yapan çok faydalı bir yazı olmuş hadi iyi günler :)

Unuttuğun bir şey var. R9 390x ile kayıt yaparsan tabiki fps kaybı yaşarsın. Nvidia'da böyle bir şey olmaz. Kanıtı buyur. Titan x ile bile o kadar fark yok iken 6700 çekirdekleri daha güçlü değil. Yukarıda attığım linkte var çekirdek güçleri.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Konu sahibi arkadaş kendince haklı gerekçeler sunarak aynı bütçeler harcanarak oluşturulan 6600K + sıvı soğutucunun, 6700+ stok soğutucudan farksız olduğunu belirtmek istemiş. Kendi görüşüdür tek bir testle bu sonuca varamayacağı gibi işin sadece performansta bitmediğini kullanıcıya uzun kullanım sunması gerekeceğinide belirtmek isterim. Evet kağıt üzerinde 6700+stok soğutucu ile overclocklu 6600K + sıvı soğutucu birbirine yakın performans göstermekte. İşlemci yetmediğinde 6600K+ sıvı soğutucuyla daha yüksek overclock değerlerine ulaşma imkanın var mı var. Peki 6700 yetmediğinde ne olacak? Ha unutmadan eksi olarak stok soğutucunun malum işkence gibi gürültüsüde var.

Son düzenleme:
Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı