Çözüldü i5 6600K Oyun oynarken işlemci hızı düşüyor

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

mhtzb

Kilopat
Daha fazla  
RAM
HyperX Fury 2x8 GB 2666 MHz ( OC 3200 MHz hızında)
SSD veya HDD modeli
Samsung 750 Evo 250 GB
Ekran kartı
MSI GTX 1060 GAMING X 6GB
Anakart
MSI Z170A Gaming M3
İşlemci
Intel i5 6600K 3.5 GHz (OC 4.4 GHz hızında)
Merhaba, bilgisayarımı 1 haftadır Overclock'lu kullanıyorum. i5 6600K işlemciyi 4.4 GHz hızında çalıştırıyorum, bu hız düşmesinin yaşanması için voltaj veya hız değeri fark etmiyor(4.0-4.1 GHz denedim yine düşüyor).

Oyun oynarken işlemci hızının düştüğünü fark ettim. Oyuna girdikten sonra direk 3.5 GHz hıza(temel değerine) düşüyor. Oyunu kapattıktan sonra bile bu hızda kalıyor. Fakat AIDA64 stres testi(30 dakikaya yakın) ve Cinebench R15 testi yaptığımda hız 4.38 GHz olarak sabit duruyor.

Sıcaklık/CPU soğutucu ile alakalı olduğunu düşünmüyorum çünkü oyunlarda 50 dereceye ulaşmazken, stres testinde 60 dereceyi görüyor.

Oynadığım oyun fark etmiyor. İşlemciyi kullanan, ekran kartını kullanan veya ikisini birden yüksek kullanan. Hepsinde sonuç aynı. Bazı oyunlarda saniyelik kasma yapıyor, alakası olduğunu düşünüyorum. Test sonuçlarını aşağıya ekledim, ilk görsel AIDA testi, ikinci ve üçüncü görsel Rust oyununu oynarken. Sürücüler güncel.

Yardımlarınız için şimdiden teşekkür ederim.

Dosya Ekleri

• 1stabilitytest.png
    1stabilitytest.png
    142,5 KB · Görüntüleme: 43
  • 1oyunici-islemci.png
    1oyunici-islemci.png
    286,9 KB · Görüntüleme: 33
  • afterburner.png
    afterburner.png
    170,8 KB · Görüntüleme: 31
Son düzenleme:
Çözüm
Çözüm basitmiş yabancı bir forumda buldum. MSI Dragon Center programı içindeki mod oyuna girince oc engelliyormuş(tam olarak böyle değil ama sebebi buymuş). Programı tamamen kaldırdım sorun düzeldi.
Merhaba, bilgisayarımı 1 haftadır Overclock'lu kullanıyorum. i5 6600K işlemciyi 4.4 GHz hızında çalıştırıyorum, bu hız düşmesinin yaşanması için voltaj veya hız değeri fark etmiyor(4.0-4.1 GHz denedim yine düşüyor).

Oyun oynarken işlemci hızının düştüğünü fark ettim. Oyuna girdikten sonra direk 3.5 GHz hıza(temel değerine) düşüyor. Oyunu kapattıktan sonra bile bu hızda kalıyor. Fakat AIDA64 stres testi(30 dakikaya yakın) ve Cinebench R15 testi yaptığımda hız 4.38 GHz olarak sabit duruyor(neden 4.4 değil onu da anlamadım).

Sıcaklık/CPU soğutucu ile alakalı olduğunu düşünmüyorum çünkü oyunlarda 50 dereceye ulaşmazken, stres testinde 60 dereceyi görüyor.

Oynadığım oyun fark etmiyor. İşlemciyi kullanan, ekran kartını kullanan veya ikisini birden yüksek kullanan. Hepsinde sonuç aynı. Bazı oyunlarda saniyelik kasma yapıyor, alakası olduğunu düşünüyorum. Test sonuçlarını aşağıya ekledim, ilk görsel AIDA testi, ikinci ve üçüncü görsel Rust oyununu oynarken. Sürücüler güncel.

Yardımlarınız için şimdiden teşekkür ederim.
Ram oc sini sıfırla öyle dene. Donmalar ondan olabilir.

HWINFO64 adlı program ile çekirdekleri tek tek izleyin. Tek çekirdek çalışırken 4.4 GHz'ye çıkıyor fakat çoklu çekirdekte düşüyor. Siz sadece tek çekirdek ile oynamışsınız. OC tüm çekirdeklere uygulanmalı...
Zira çoklu çekirdek olarak 4.4 GHz'de çalışırsa aşırı ısınacak, coffee lake serisinde bu değişiyor ama skylake serisinde tek, çift ve çoklu çekirdek modları var. Oyun oynarken çoklu çekirdek moduna geçtiğinden temel frekansa düşüyor.
Ayrıca VT-d kapatmanızı öneririm ekstra instruction set çalıştırıp işlemciyi yormayın.

Son düzenleme:
HWINFO64 adlı program ile çekirdekleri tek tek izleyin. Tek çekirdek çalışırken 4.4 GHz'ye çıkıyor fakat çoklu çekirdekte düşüyor. Siz sadece tek çekirdek ile oynamışsınız. OC tüm çekirdeklere uygulanmalı...
Zira çoklu çekirdek olarak 4.4 GHz'de çalışırsa aşırı ısınacak, coffee lake serisinde bu değişiyor ama skylake serisinde tek, çift ve çoklu çekirdek modları var. Oyun oynarken çoklu çekirdek moduna geçtiğinden temel frekansa düşüyor.
Ayrıca VT-d kapatmanızı öneririm ekstra instruction set çalıştırıp işlemciyi yormayın.
Bütün çekirdekler 4.4 GHz olarak ayarlı. O zaman sorun aşırı ısınmasını engellemek için oluyor. Peki bunu aşabiliyor muyum? Bir kere bile olsa ne kadar ısınacağını görmek isterim.

VT-d kapattım teşekkürler.

Ram oc sini sıfırla öyle dene. Donmalar ondan olabilir.

Denerim teşekkürler.

Dosya Ekleri

• hwinfo.png
    hwinfo.png
    44,3 KB · Görüntüleme: 18
  • hwinfo1.png
    hwinfo1.png
    44 KB · Görüntüleme: 28
Bütün çekirdekler 4.4 GHz olarak ayarlı. O zaman sorun aşırı ısınmasını engellemek için oluyor. Peki bunu aşabiliyor muyum? Bir kere bile olsa ne kadar ısınacağını görmek isterim.

VT-d kapattım teşekkürler.

Denerim teşekkürler.
Bakın şunu anlamadınız. Her çekirdek 4.4 GHz ayarlı. Ama bu sadece her çekirdek kendi işini yaparsa olur. Çoklu çekirdek moduna sokarsanız 4 çekirdek birden tabiri caizse "Güçlerini birleştirir" ve ona göre hareket eder. Mühendislik ve mimari olarak bakarsak önbelleği de buna göre kullanırlar. Siz sadece kendi kafalarına göre (individual) olan modu overclockluyorsunuz.

Bunun asıl amacı ilk nesil core i ve core 2 ailesinde işlemci 4 çekirdek olsa bile tek çekirdekte bile maksimum frekansta çalışıyordu. Bu da demektir ki işlemci 3 GHz ise tek çekirdekte de olsa çok çekirdekte de olsa 3 GHz ile çalışıyordu. Bunun saçmalığı, tek çekirdekte işlemci zaten yeterince soğuk, istediği kadar zorlansın gene de çok ısınmayacak, fakat bu halde belirtilen frekansı geçmiyordu. Sonradan turbo boost zımbırtısı geldi 2. nesil ile, televizyonlarda, broşürlerde millet bunu konuşuyordu. Bu bahsettiğim problemi çözdüler. Sonradan 2. nesil turbo boost ile farklı çekirdek senaryoları hesaba alındı. 3. Nesil ile de tüm çekirdekleri boostlamaya başladılar. Umarım anlatabilmişimdir.

Buna ek olarak turbo boost'u tamamen kapatabilirsiniz. Daha doğru bir ayarlama yapma şansınız olur.
Bir de aynı anakarttan bende de var, VRM'ler çok ısınıyor dikkat edin, performansları çok iyi ama niyeyse ısınıyorlar...

Çözüm basitmiş yabancı bir forumda buldum. MSI Dragon Center programı içindeki mod oyuna girince oc engelliyormuş(tam olarak böyle değil ama sebebi buymuş). Programı tamamen kaldırdım sorun düzeldi.

Çözüm

Geri
Yukarı