Çözüldü i5 6600K Sistem El Capitan Kurulumu

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.
Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Daha fazla  
Sırf Mac Os x kurup deneyebileyim diye;

Gigabyte Z170x Gaming 5 bord
i5 6600k
ddr4 ram'li bir kasa topladım.

Her şeyi forumunuzdaki sıraya göre yaptım.

Unibeast ile OS X El Capitan Kurulum Rehberi

Her şey çok güzel geçti sistem kuruldu mac çalıştı güzelce en son.

Yapılması Gerekenler kısmında ;

Kurulum bitti. Ancak sistemimiz hala USB olmadan kendi başına boot edilemez. Bunu sağlamak için sistemi USB ile başlatalım. USB seçeneklerinde bu sefer kurulum yaptığımız diski, yani El Capitan seçeceğiz.
  1. BIOS Boot Menü' ye gelin.
  2. USB seçin.
  3. Clover Boot Ekranına geldiğinizde Boot Mac OS X from El Capitan seçin.
  4. El Capitan Kurulumu tamamlanmış oldu.
  5. Buradan El Capitan Post-Install Tools indirin.
    Yukarıda paylaştığım dosyada iki adet Clover Bootloader var. Biri UEFI sistemler için, diğeri UEFI olmayan sistemler (Legacy) Sistemler için. Sisteminize uygun olanı belirledikten sonra kurulumunu yapın.
  6. Şimdi CustoMac Essentials ile FakeSMC ve Ethernet sürücülerinin kurulumunu yapın.

Bir sonraki adımımız ise OS X ile uyumlu sistem kimliği tanımlamak, grafik ayarlarını yapmak ve sistemimize özel bir seri numarası yaratmak. ( imessage için)
  7. Buradaki linkten Clover Configurator indirin ve programı açın. Clover Configurator
  8. Madde 5' te Clover Bootloader yüklemesini yaptığımızda EFI bölüntüsü mount edilmiş olması lazım. Eğer mount edilmediyse siz bunu Clover Configurator ile mount edin.
  9. Clover Configurator içinde SMBIOS seçeneğine gelin.
  10. Buradan Magic Wand Ikonuna tıklayın.
  11. Açılan pencerede donanımınıza uygun bir sistem kimliği belirleyin.
  12. Son olarak Graphics Sekmesinde Inject NVIDIA yada Inject ATI, Inject Intel seçin.
  13. Yaptığınız değişiklikleri kaydedin ve çıkın.
  14. Sistemi yeniden başlatın.
yeniden başlattım ama açıldığında biosa bir türlü giremedim ki del tuşuna basayım da boot seçeneğini usb değil de ssd hdd yapayım. Yok kardeşim bir türlü ulaşamadım ilk ekranda windows uyarı ekranı gibi bir şey geldi kapadım ki bootu seçeyim. Yok bir türlü klavye cevap vermedi en son birkaç açıp kapamadan sonra mankinenin sesi soluğu kesildi ne bordda ışık ne bir şey makinem artık açılmıyor. Ne olmuş olabilir? Başka Power Suplay taktım yine ses yok çıldıracam.

Son düzenleyen: Moderatör:
Anakarttan harddisk bağlantısını kesin. (sata ve güç kablo bağlantısını çıkarın) CMOS reset yapmayı deneyin. Olmazsa Anakartı garantiye gönderin.

Anakarttan harddisk bağlantısını kesin. (sata ve güç kablo bağlantısını çıkarın) CMOS reset yapmayı deneyin. Olmazsa Anakartı garantiye gönderin.

Yazdığınız şekilde cmos sıfırladım makine açıldı. Teşekkürler.
Müsaitseniz bir sorum daha olacak.

Makinem resetlenince bios ayarları sıfırlanmış oldu bazılarını da unutmuşum demek ki El Capitan açılırken hata verdi ve reset attı.
Bu olayı görünce bu şekilde sıkıntılı bir sistem yürümez deyip sildim El Capitan'ı ama bir yandan da
hep merak içindeyim ve kullanmak istiyorum. Bios ayarlarını mac için sabitleyemez miyiz veya iki sistemi
Mac ve Windows 'u bios ayarlarıyla oynamadan paralele çalıştıramaz mıyız. (Sanal makine değil) Bu şekilde windowsla çalışmak için bios u düzeltmem Mac e geçmek için tekrar bios değiştirmem gerekecek ve korkarım anakart yanacak bu işlemler sonunda.

Tavsiyenizi ve sizler bu işleri nasıl çözüyorsunuz merak ediyorum. Teşekkürler.

Yapacağın BIOS ayarları Windos'un çalışmasını etkilenmez. Sorun EL Capitan değil. Hatalı BIOS ayarları yada hatalı imaj hazırlamış olabilirsin. Şu rehberi incele.
10.11.X Skylake Kurulumda Temel Ayarlar

Yapacağın BIOS ayarları Windos'un çalışmasını etkilenmez. Sorun EL Capitan değil. Hatalı BIOS ayarları yada hatalı imaj hazırlamış olabilirsin. Şu rehberi incele.
10.11.X Skylake Kurulumda Temel Ayarlar

Soruma dolaylı olarak cevap almış oluyorum sanırım. Her halukarda El Capitan a uygun bios ayarlarını kaydedip unutmayacağım o ayarlar Windows' u da sorunsuz çalıştıracak diye algılıyorum.

El Capitan içinden Bootcamp gibi (ismi yanlış yazmış olabilirim) gibi bir sistemle Windows kuracam sanırım ve sorun çıkmayacak bu bios ayarlarıyla öyle mi?

Her halukarda El Capitan a uygun bios ayarlarını kaydedip unutmayacağım o ayarlar Windows' u da sorunsuz çalıştıracak diye algılıyorum.
Evet.
El Capitan içinden Bootcamp gibi (ismi yanlış yazmış olabilirim) gibi bir sistemle Windows kuracam sanırım
Hackintosh'ta Bootcamp yazılımı Win yükleyemezsin. OS X kurulum aşamasında eğer tek bir HDD üzerinde OS X ve Win kurulumu yapacaksan, aşağıdaki rehberde "ADIM 13" konusunu takip et. Ayrı bir HDD içinse ayrıca bir şey yapmana gerek yok. Normal bir şekilde Win kurulumunu yapabilirsin.
[Rehber] Clover ile Laptop'lara OS X Kurulumu

Evet.

Hackintosh'ta Bootcamp yazılımı Win yükleyemezsin. OS X kurulum aşamasında eğer tek bir HDD üzerinde OS X ve Win kurulumu yapacaksan, aşağıdaki rehberde "ADIM 13" konusunu takip et. Ayrı bir HDD içinse ayrıca bir şey yapmana gerek yok. Normal bir şekilde Win kurulumunu yapabilirsin.
[Rehber] Clover ile Laptop'lara OS X Kurulumu

Sayın montezuma dediğiniz ve birazda doğaçlama mac os x El Capitan 'ı 2 disk olarak kurdum Clover aracı ile diskin efi bölümüne boot kurdum (sanırım öyle şeyler oldu emin değilim) açılışta otomatik Windows 10 açılıyor eğer mac ' e geçmek istersem boot menüsü ile 2 ci diski seçip ordanda El Capitan'ı seçtiğimde mac açılıyor.

Sorun şu ki ses yok ve ekranda tazeleme sorunu var pencereleri oynatsam veya hareket olsa garip hareketler oluyor. (sanırım driver kurulmadı) Gigabyte z170z Gaming 5 ana kart i5 6600k işlemci sorunu nasıl çözebilirim.

Çok teşekkür ederim. İlk mac kurulumum olduğu için heyecanla Unibeast ile OS X El Capitan Kurulum Rehberi nin son bölümünde anlatılanı tam olarak anlamamışım Clover Configurator kısmını doğru olarak
yapmadığım için sıkıntı olmuş.

Sıkılmadan cevapladığınız için çok teşekkür ederim. Çok sağolun.

Üstat ekran kartı falan kuruldu ama sistem bilgisinde VRAM (Toplam) :7 diyor ve ekran safari de özellikle sekme üstlerinde garip gölgeler oluşturarak çalışıyor. Bios ta 512 mb ayırdım ona rağmen neden 7 gözüküyor acaba doğru tanıtamadım mı?

Üstat ekran kartı falan kuruldu ama sistem bilgisinde VRAM (Toplam) :7 diyor ve ekran safari de özellikle sekme üstlerinde garip gölgeler oluşturarak çalışıyor. Bios ta 512 mb ayırdım ona rağmen neden 7 gözüküyor acaba doğru tanıtamadım mı?
Çünkü tanımamış. Yukarıda verdiğim rehberi doğru olarak yaptığından emin ol. Ek olarak aşağıdaki konudaki ilk adımı uygula:
[Rehber] OS X Intel HD Graphics 5500 Çalıştırma

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Yeni konular

Geri
Yukarı