i5 6600K sistemi Mini ITX'e çevirme

sosleyfıstık

Hectopat
Daha fazla  
Benim şu anki bilgisayarım midtower kasalı bir bilgisayar bunu mini ITX sisteme geçirip daha taşınabilir hale getirmek istiyorum. Kendi kafamda bir sistem dizdim onları sizinle paylaşacağım uyumsuzluk varsa yorumlara yazmanızı isterim. İlk başta şu anki kullandığım sistemimi anlatayım.
  • Anakart: MSI Z170A M3
  • İşlemci: i5 6600K
  • RAM: Corsair 2x8 2666MHz DDR4
  • SSD: 256 GB Samsung
  • HDD: 2TB Seagate
  • E. Kartı: MSI GTX1070 GAMING X
  • Hava soğutma: Cooler Master 160MM olanlardan
  • Kasa: TT versa N23 içinde 700Lük güç kaynağı dahil
Bu sistemi kasa, soğutma, anakart ve ekstra fan alıp üniversiteye daha kolay götürebilecek hale çevireceğim benim fikrime göre şu parçaları ekledim.
  • Anakart: ASUS ROG Maximus VIII Impact
  • Kasa: TT Core V1
  • Hava soğutma: Cryorig M9 Plus
  • Ekstra 80MM fan: Bequiet Pure wings 2

TT Core V1 çok güzel bir kasa ama benim fikrime göre Mini ITX için yeterince küçük boyutlarda değil ve taşınabilirliği yine Mini ITX standartlarına göre çok zayıf. Eğer ana amaç taşınabilirlik olacaksa; Silverstone Sugo modellerine bakmanızı tavsiye ederim.

3400g ile APU bir sistem kurup ekran kartini kasaya degil disardan baglayip APU sistemi de tasinabilir olarak kullanabilirsin. Benzer bir sistemi arkadasa kurduk Deskmini A300 siparisi verecekti onun yerine 3D yazicidan kasayi kendi yapip mini itx kucucuk bir sistem kurdu. Aliexpressten de adini unuttum kucuk 300watt lik kart seklindeki psulardan söyledi. Kasanin ustune ekran karti gelen kisma soket yapti evde ekran karti ve ekstra guc kaynagi ile kullaniyor tasidigi zaman APU ile. Acaip begenmistim kurdugu zaman bana kismet olmadi islemci anakart ikilisini satip fantazi sistem olusturabilirsiniz.

TT Core V1 çok güzel bir kasa ama benim fikrime göre Mini ITX için yeterince küçük boyutlarda değil ve taşınabilirliği yine Mini ITX standartlarına göre çok zayıf. Eğer ana amaç taşınabilirlik olacaksa; Silverstone Sugo modellerine bakmanızı tavsiye ederim.
Sugo modellerine benim ekran kartım sığmadı

Evet, şimdi baktım. Kart birazcık büyükmüş. MSI Gaming modelleri sığıyor ama sizin kart bir santim daha büyük onlardan.

Yükseltmek istediğiniz anakart bence gereksiz derecede pahalı. Onu farklı bir model ile değiştirerek, ekran kartı veya işlemci yükseltmesine de gidebilirsiniz bence. Böylece hem sistem yükseltmiş hem de küçültmüş olursunuz. Genel olarak bütçeniz ne kadar bu işlem için?

Evet, şimdi baktım. Kart birazcık büyükmüş. MSI Gaming modelleri sığıyor ama sizin kart bir santim daha büyük onlardan.

Yükseltmek istediğiniz anakart bence gereksiz derecede pahalı. Onu farklı bir model ile değiştirerek, ekran kartı veya işlemci yükseltmesine de gidebilirsiniz bence. Böylece hem sistem yükseltmiş hem de küçültmüş olursunuz. Genel olarak bütçeniz ne kadar bu işlem için?
Almanyadan alabilme ihtimalim varda ondan bu modeli seçtim yurtdışında 100 euro para olarak 1500tl ayırdım dediğim gibi almanyadan alıcam

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı