i5 6660K ve 2060 darboğaz yapar mı?

ahmeterenok

Hectopat
Daha fazla  
Ekran kartım: 2060OC.
İşlemci; i5 6660K 3.50 GHz.
Anakart; ASUS Z170 PRO GAMING.
RAM; HyperX Fury 2666MHz 8X3.
PSU; 500+80 High Power.

İşlemci ve RAM'ım yetersiz mi?
İşlemcim darboğaz yapar mı?

Son düzenleyen: Moderatör:
Neyi kıyaslayacaktım? Ryzen'in 15W'lık mobildeki işlemcisi masaüstünde OC edilmiş işlemcimi pataklarken yalan mı söyleyecektim? Sahip olmadığın donanımlar hakkında ne güzel yorum yapıyorsun sen?

Ekran kartı - İşlemci kombinasyonu işlemciye yüklenmeyen durumlarda test edilir ki, işlemcinin tüm işi ekran kartını beslemek olsun. İşlemciye yüklenen bir oyunda zaten ekran kartı için hiçbir zaman yeterli hesaplama yeri kalmayacaktır. Neye göre darboğaz hesabı yapmayı planlıyorsun?

Afterburner'in OSD menüsünde herhangi bir menüye kişisel metin ekleyebiliyorsun. Ben nereden bileceğim CPU1'in CPU olarak işaretlenmediğini? Ayrıca, her yazılım ortalama CPU yükünü farklı hesaplar. Düz mantıkla değil. Buda aklında olsun.
Off :D O kadar yanlış şey var ki şu yorumunda bunları düzeltmem için 1 sayfa yazı yazmam gerek.
Zaten diyelim adam CPU1'i CPU olarak değiştirdi zaten CPU1'de %100 kullanımdaysa darboğaz oluyor demektir :D. Sana farklı kanallardan video atıyorum hepsi mi yalan söylüyor.
Bir işlemcinin ekran kartına yetmesini öğrenmek istiyorsan PUBG-BF5 gibi online oyunlarda kalabalık sunucularda test yapmalısın ki işlemci yetiyor mu diye. İ5 6600K+RTX 2060'ı Witcher 3'te çalıştırsan muhtemelen darboğaz çok az olur. Çünkü oyun işlemciye yük bindirmiyor.

Ayrıca 6600K'nın mükemmel bir işlemci olduğunu zaten savunmuyorum. Gamer's Nexus yalnızca stok frekanslardaki halini eklemiş videosuna lakin üç aşağı beş yukarı 2080 Ti ile yapılan testler fikir verecektir. Ayrıca yine videoda genel anlamda Ryzen 5 2600 ile yakın sonuçlar verdiği için ve temel turbo frekansı iki işlemci içinde 3.9GHz olduğu için OC'nin nasıl bir performans artışı yaratıp fark yarattığını o işlemciye bakıp anlayabilirsin.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Her ne kadar bu yayıncıları bilmesem de OC ile 2070 Super ile bile biraz darboğaz olduğu fakat genel anlamda sorun yaratmadığını videolardaki ortak oyunlara bakarak karşılaştırabiliriz.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.

Burada da yine yayıncıyı bilmesem de 4.6GHz'e sabitlenmiş 6600K'dan 9600K'ya kadar her jenerasyon işlemci RTX 2070 Super ile test edilmiş.

Yani kısaca olayı dramatize etmeye gerek yok. Evet, işlemci mükemmel değil ama biraz OC ile bok atılacak durumda da değil.

Ben sanırsam sorumun cevabını alamadım . İşlemciyi 4.5Ghz nasıl çıkartabilirim ?
Oynadığım oyun CPU %100 kullanıyor ayarları normalemi çekmeliyim ?
Render sorunları yaşamamın sebebide işlemciden kaynaklı anladığım kadarıyla .
Bu darboğazı en aza düşürebilmem için hangi yolları izlemem gerekiyor .
Sistemin PSU HighPower 500+800 destekliyor .
Monitörüm 1080P destekliyor .
Birsürü olay tartışılmış ancak benim işime yarayacak bir bilgi göremedim .

Son düzenleme:
  • Z170 Pro Gaming anakart ile OC etmeyi gösteren rehber niteliğinde oldukça fazla video var YouTube üzerinde.
  • Oynadığınız oyunda CPU tüketimi %100 ise grafik ayarlarını düşürmemelisiniz. Aksine daha çok açmalısınız ki ekran kartı ve işlemcinin işleme hızları eşitlenebilsin.
  • Render işlemini işlemciye yaptırıyorsanız eğer evet, işlemci kötü olmasa da artık teknolojisinin eskiliğinin getirdiği bir hantallığa sahip. Render işlemini ekran kartına yıkıyorsanız işlemci ile bir alakanız neredeyse yok.
  • Darboğazı düşürmek için izleyebileceğiniz yollar:
    • DSR ile 2K çözünürlükte açıp 1080p monitörünüze downscale edilmesini sağlayarak mevcut görüntünüzü iyileştirmek
    • İşlemciyi mevcut mimarinin üst modellerinden birisine yükseltmek (6700K veya 7700K gibi)
    • Overclock yapmak
  • High Power 500W modelini kullanıyorsunuz ama tam model kodunu bilmeden yardımcı olamayız. 80+ modeline sahip birden fazla modelleri vardır büyük ihtimalle. Hepsinin 12V kanalından verdiği çıkış farklı olacağı için OC için yeteri kadar güç beslemesi boşluğuna sahip olduğunuzdan emin olmak gerekli. Overclock altında bu işlemci çok rahat 150-180W arası bir güç tüketimine sahip olabiliyor. Yetersiz güç beslemesi başarısız overclock denemesi gibi gözüküp sistemin ani kapanmalarla karşılaşmasına sebebiyet verebilir.

Monitörüm 1080P destekliyor 2K çözünürlükte nasıl açabilirim ?
Renderi işlemci yerine ekran kartına nasıl yıkabilirim ?
Sistemimde tek yetersiz parçanın işlemci olduğundan eminim birazcık yük hafifletebilirsem render ve fps takılmaları düzelecektir diye umuyorum .
Monitörüm ; ASUS 23,6" VG24VQ TUF GAMING 1Ms 144Hz HDMI DP FreeSync Curved Gaming Monitör fiyatı, teknik özellikleri, modelleri, en ucuz fiyatlarla Vatan Bilgisayar'da
PSU High Power 500W +80 37.5A Single Rail Aktif PFC Siyah ATX Güç Kaynağı.
Şöyle bir bilgi yazıyor.
Tek 12V Kanalından 37.5A ve 450W Güç!
High Power ürettiği 500W toplam gücün %90'ını tek 12V kanalından verebilecek yapıda dizayn edilmiştir. Tek 12V kanalı tasarımının çok kanallı güç kaynaklarına göre en büyük avantajı yüksek akım değerlerine ihtiyaç duyan ekran kartlarının ve yüksek hız aşırtmalı işlemcilerin kararlı çalışmasıdır. High Power 500W ile verimli oyuncu sistemlerinde rahatça kullanabilirsiniz.

Son düzenleme:
Monitörüm 1080P destekliyor. 2K çözünürlükte nasıl açabilirim?
[Rehber] Windows 8.1'i DSR ile Kullanma - Technopat Sosyal

Örnek olarak bu rehberim işinize yarayabilir. Yine isterseniz özel çözünürlük ekleyerek de DSR aktifleştirebilirsiniz.

Renderi işlemci yerine ekran kartına nasıl yıkabilirim?
Kullandığınız yazılımın ayarları içerisinden "Hardware encoding (Donanımsal kodlama/hızlandırma)" tercih etmeniz gerekli. Bazı Adobe yazılımları yeni sürümlerinde anca anca donanım hızlandırma desteği kazandılar. AutoCAD, Solid, Blender gibi yazılımlar ise yıllardır bu desteğe sahipler render için.

DSR ile sorunsuz kullanabilirsiniz.

PSU High Power 500W +80 37.5A Single Rail Aktif PFC Siyah ATX Güç Kaynağı.
Şöyle bir bilgi yazıyor.
Tek 12V Kanalından 37.5A ve 450W Güç!
RTX 2060 tek başına 200W'a kadar güç tüketebiliyor. Geriye kalan donanımlara fazla fazla olmak kaydıyla 50W ayırırsak eğer işlemciye 200W kadar bir güç tüketim alanı kalır. Bu durumda ise 4.5 GHz civarını rahatlıkla zorlayabilirsiniz.

Ben yaptım ancak parlaklık falan bi değişti sebebi nedir ?
İmleç falan büyüdü bir değişik geldi .
Burdaki ayarları ne yapmalıyım ?
1605758447309.png

Dosya Ekleri

• Adsız.png
    Adsız.png
    8 KB · Görüntüleme: 25
Son düzenleme:
Ben yaptım ancak parlaklık falan bi değişti, sebebi nedir?
İmleç falan büyüdü bir değişik geldi.
Windows 10 ayarlarına gidip sarı ok ile gösterdiğim ölçeği değiştirdiğiniz takdirde eski (1080p) arayüz ölçeklemesine geri dönebilirsiniz.

1605788827070.png

Buradaki ayarları ne yapmalıyım?
1605758447309.png
Burada daha fazla yapmanız gereken bir ayar yok zannımca. İsterseniz 2K'lık bir ek çözünürlükte ekleyebilirsiniz.

Son düzenleme:
Yaptım evet CPU kullanımı düştü. Ayarları da en yükseğe çektim, birazcık düzeldi gibi ama gene takılmalar yaşıyorum. Benim en iyisi bir işlemci alma zamanım gelmiş.

Son düzenleyen: Moderatör:

Yeni konular

Geri
Yukarı