i5 7200 İşlemci SSD hızını düşürüyor Undervolting yapmalı mıyım?

quantum7

Decapat
Lenovo Ideapad 510 oyunlarda işlemci hızı 2.48'de sabitleniyor. Oyun harici işlemci hızı 3.08. sistemim i5 7200, 8 GB RAM, NVIDIA 940MX, Crucial BX500 1000GB. Laptop 10 saniyede açılıyor ama SSD kopyalarken 100 MB hızı geçemiyor. İşlemci yüzünden SSD'den tam performans alamıyorum. İşlemi voltajını düşürmemin uzun vadede cihaza zararı olur mu? İşlemci hızını nasıl düşürebilirim?

Son düzenleme:
İşlemciyle alakası yok. BX500 ısınan bir model. Isınmadan ötürü yavaşlıyor olabilir. Sıcaklıkları kontrol edin. CrystalDiskMark ile benchmark yaparken HWInfo ile SSD sıcaklığını kontrol edin.

100 MB/sn hızındaki kopyalama işlemini nereye yapıyorsunuz? Harici bir depolamaya mı?

Kopyalama hızı sadece SSD ile alakalı değildir, dosyayı gönderdiğiniz depolamanın hızı ile de alakalıdır. 100 MB/sn düşük bir hız değil. Bende de 500 MB/sn okuma-yazma hızında SanDisk SSD var. USB 3.0 flash belleğime bir dosya kopyalama işlemi yaklaşık 30 MB/sn hızlarda gerçekleşiyor.

İşlemcinin SSD'yi kısıtladığını ilk defa duyuyorum. Nasıl bir işlemci olursa olsun bir işlemcinin, SSD'nin hızına yetişemeyeceğini ve sınırlayacağını sanmıyorum. SSD'nizin çalışma hızını CrystalDiskMark programı ile ölçebilirsiniz.

İşlemciyle alakası yok. BX500 ısınan bir model. Isınmadan ötürü yavaşlıyor olabilir. Sıcaklıkları kontrol edin. CrystalDiskMark ile benchmark yaparken HWInfo ile SSD sıcaklığını kontrol edin.
crystal disk 34°. hdd sağlığı iyi yazıyor
100 MB/sn hızındaki kopyalama işlemini nereye yapıyorsunuz? Harici bir depolamaya mı?

Kopyalama hızı sadece SSD ile alakalı değildir, dosyayı gönderdiğiniz depolamanın hızı ile de alakalıdır. 100 MB/sn düşük bir hız değil. Bende de 500 MB/sn okuma-yazma hızında SanDisk SSD var. USB 3.0 flash belleğime bir dosya kopyalama işlemi yaklaşık 30 MB/sn hızlarda gerçekleşiyor.

İşlemcinin SSD'yi kısıtladığını ilk defa duyuyorum. Nasıl bir işlemci olursa olsun bir işlemcinin, SSD'nin hızına yetişemeyeceğini ve sınırlayacağını sanmıyorum. SSD'nizin çalışma hızını CrystalDiskMark programı ile ölçebilirsiniz.

İntenso taşınabilir HDD'ye dosya atarken ve bu diskten Crucial SSD'ye atarken hızlar aşağı yukarı 100 MB. Bencmark testi yaptım open bencmark'tı galiba. Oyun puanı 100 üzerinden 18 çıktı. işlemci %95 throttle uyarısı yazıyordu. Bu sonuca göre işlemcinin pc performansını azalttığını farkettim. Oyundayken görev yöneticisini açtığımda işlemci 2.48'de hep sabit. CrystalDiskMark indirdim sadece sıcaklık ve HDD sağlığı iyi yazıyordu bencmark başlatamadım.

Son düzenleme:
Harddiske atarken ne bekliyordunuz ki? HDD limitlerine takılıyorsunuz. CPU frekans düşüşleri SSD'de yavaşlamaya sebep olmaz.

İşlemcinizin frekans düşüşleri için soğutmanızı iyileştirmeniz gerek. Undervolt da deneyebilirsiniz.

CrystalDiskMark indirdim sadece sıcaklık ve HDD sağlığı iyi yazıyordu bencmark başlatamadım.

CrystalDiskİnfo programını mı indirdiniz? CrystalDiskMark indirmeniz lazım.

CrystalDiskİnfo programını mı indirdiniz? CrystalDiskMark indirmeniz lazım.
Yanlış olmuş. Sonuç böyle çıktı iyi mi kötü mü?
Adsız.png

Harddiske atarken ne bekliyordunuz ki? HDD limitlerine takılıyorsunuz. CPU frekans düşüşleri SSD'de yavaşlamaya sebep olmaz.

İşlemcinizin frekans düşüşleri için soğutmanızı iyileştirmeniz gerek. Undervolt da deneyebilirsiniz.
Undervolt pc bozar mı?

Yanlış olmuş. Sonuç böyle çıktı iyi mi kötü mü?

Olması gerektiği gibi.

Undervolt PC bozar mı?

Undervolt işleminden önce bilgisayar hakkında daha çok bilgi edinseniz iyi olur. MSI Afterburner yazılımı ile oyun içi değerleri edinebilirsiniz. İşlemci ve ekran kartı kullanım yüzdelerini ve sıcaklıklarını bilsek daha iyi olur.

Yeni konular

Geri
Yukarı