i5 7400 Düşük GPU Kullanımı ve FPS Düşmesi

kritewonwon

Kilopat
Yer
İstanbul
Daha fazla  
Meslek
Öğrenciydim bir zamanlar.
Açıklama: Oyun oynarken aniden GPU kullanımı düşüyor ve FPS düşmesi yaşıyorum. Ve bazende CPU %100 olup yine FPS düşüşü yaşıyorum. Videoda değerleri görüyorsunuz yardımcı olursanız sevinirim. Ayarlar en sonda.

Şu an kullandığım bilgisayarın özellikleri:
  • RAM: Corsair 16 GB (2x8GB)
  • Kasa: Corsair Carbide Serisi Champ / SPEC-01 600W
  • Ekran Kartı: GTX 1060 (6 GB)
  • HDD: WD 3.5 1TB
  • İşlemci: Intel Core i5 7400
  • Anakart: H270M Bazooka
GPU düşüp oluşan FPS düşüşü Video:

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

CPU yükselip FPS düşüşü Video:

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Not: İşlemciden olduğunu düşünüyorum arada işlemci %100'e ulaşıp yine drop yiyorum. Ryzen 5 2600'a geçmeyi düşünüyorum. Ryzen'da işlemci kullanımları düşük yapılan testlerde. Sanırım sorunumu öyle çözebilirim. Aşırı FPS takıntım var. Para harcamadan size danışmak istedim.

Son düzenleyen: Moderatör:
İşlemcin ekran kartın için yeterli. BIOS güncel değilse güncelleyin. Windows 10'un en güncelini kullanın. Ekran kartı sürücülerini güncelleyin. Msconfig üzerinden gereksiz hizmet ve uygulamaları kapatın. Isı değerlerini kontrol edin.

Sorun yaşamamanız gerekir.

BIOS güncel. Windows 10'um güncel. Sorun işlemciden kaynaklanabilir mi ? Çoğu izlediğim videoda i5 işlemciler'de CPU kullanımı aşırı fazla, ryzen daha az. Bu sorunu ryzen işlemci alarak çözebilir miyim ? Çözüm olacaksa şu an temiz bir format deneyebilirim.

Oyunların ne kadar güçlü bir donanım istediğini bilmiyorum. Fakat ekran kartının bu işlemci ile beraber yeterli performans sergileyeceğini biliyorum. Ayrıca yeni bir işlemci almak maddi anlamda size gereksiz yük getirebilir.

Her oyunda bu durum yok ise belirttiğim diğer koşulları da göz önünde bulundurduysanız bunu uygulayın.

Temel Sistem Bakım ve Performans Optimizasyonu Yönergesi
Konudaki 2, 4, 5, 6, 8 ve 9. adımları uygulayın. Sistemi yeniden başlatın. Oyunları açıp birkaç dakika oynayın. Sonra yeniden sistemi yeniden başlatın. Ardından tekrar oyunlara girip FPS ve işlemci değerlerini kontrol edin.

@THE_MILLER Videoları izlediniz sanırım. Dediğiniz işlemleri şu an uygulamaktayım, umarım istediğime kavuşurum. Gerçekten yeni bir işlemci ve anakart masraflı olacaktır. Eğer işe yaramazsa format atmamı önerir misiniz ?

Bana da aynı şey oluyor sadece bende i5 7400 yerine i3 8100 var. Zaten hemen hemen aynı güçteler.
BIOS modunuz Eski mi yoksa UEFI mi. Şu adımları takip ederek bulabilirsiniz: Çalıştır'a girin > msinfo32 yazın ve enter'e basın. Emin olmamakla beraber bu sorun sanırım eski BIOS türünden dolayı oluyor çünkü bu sorun bende de var ve benim BIOS türüm Eski.

Son düzenleme:
Dediklerinizin hepsini uyguladım. İşe yaramadı. Üstüne format bile attım, halen durum aynı. Bu sorunu nasıl çözeceğim gerçekten çok sinir bozucu, iki sorun üst üste geldi. İki sorunu da videoda belirttim. Ben bu sorunu nasıl çözeceğim ? 10 Aydır bu sorunlarla uğraşıyorum gerçekten bıktım.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı