i5-750 Sistem Linux dağıtımı önerisi

Rufus'da yapmam gereken başka ayarlar var mı? Sistemim UEFI değil.
Ayarlarınızda bir sıkıntı görmedim fakat Ubuntu Budgie'nin 20.10 sürümü yerine daha kararlı olan 20.04 sürümünü tercih etmenizi öneririm. Bir ara sürüm olan 20.10 yerine bir ana sürüm olan ve uzun zamanlı destek sürümü olan 20.04 sürümü ile daha stabil bir deneyim elde edebilirsiniz.

Ayarlarınızda bir sıkıntı görmedim fakat Ubuntu Budgie'nin 20.10 sürümü yerine daha kararlı olan 20.04 sürümünü tercih etmenizi öneririm. Bir ara sürüm olan 20.10 yerine bir ana sürüm olan ve uzun zamanlı destek sürümü olan 20.04 sürümü ile daha stabil bir deneyim elde edebilirsiniz.

Yeni sürüm diye indirmiştim 😅. O zaman 20.04 sürümü indireyim vakit sıkıntım yok.
@Görkem Han @Ram_kafasi @alperen isa nalbant.

9df9bf34-8a0b-40a9-8d02-1915fa9abce2.jpg

Hocalarım ben şimdi depolama bölümüne geldim fakat şu dosya türü işi biraz karışık geldi. Ben sda1'i biçimlendirip onu ana diskim olarak kullanacağım, sda2'yi de biçimlendirmeyip öyle D diski gibi kullanacağım. Sda1'i hallettim fakat diğerini yapamadım. Sda2 için hangi dosya türünü kullanmam gerek?

Son düzenleme:
Hiç kullanmadığın nasıl belli ama...

Kubuntu kurabilirsiniz. Ya da PNM OS. 😳 Bunun daha şakasını yapmayacağım tamam.
Evini basacağım Misaki artık, yapma.
Linux Mint kullanabilirsiniz.
Yeni sürüm diye indirmiştim 😅. O zaman 20.04 sürümü indireyim vakit sıkıntım yok.
@Görkem Han @Ram_kafasi @alperen isa nalbant.

Hocalarım ben şimdi depolama bölümüne geldim fakat şu dosya türü işi biraz karışık geldi. Ben sda1'i biçimlendirip onu ana diskim olarak kullanacağım, sda2'yi de biçimlendirmeyip öyle D diski gibi kullanacağım. Sda1'i hallettim fakat diğerini yapamadım. Sda2 için hangi dosya türünü kullanmam gerek?
ext4 kullanacaksınız.

Windows 7'nin artık destek almaması, Windows 8.1'i pek sevememem ve Windows 10'un SSD olmamasından dolayı kanser ettiği için Windows haricinde başka işletim sistemlerine yönelmeye karar verdim. Aklımda Linux var. Sistemim:

· i5-750
· H55.
· 4x2 RAM.
· HD 5450.
· 1 TB HDD.

Sistemim böyledir. Pek oyun oynamam. Bu arada daha önce hiç Linux kullanmadığımdan ona göre bir öneri verirseniz sevinirim.
Ubuntu Budgie,Ubuntu,Pop!_OS,Linux Lite güzel gider. :)

FAT veya NTFS olarak biçimlendirin ve bağlama noktasını /home olarak ayarlayın. Böylelikle ev dizininiz oraya ayarlanmış olur ve Ubuntu'unu üzerine Windows ya da başka bir işletim sistemi kurduğunuzda Ubuntu'dan kalan dosyalarınıza erişebilirsiniz. Fakat siz yine de dosyalarınızı başka bir yere yedeklemeyi unutmayın. Ya da benim gibi bilgisayarda dosya bırakmayın.

Son düzenleme:
Pop!_OS kurup, masaüstünüzü değiştirip daha iyi performans alabilirsiniz. Pop!_OS baya hafif. Debian aynı şekilde. Kendi isteklerinize göre kurulum yapma seçeneği sunuyor. Linux Mint XFCE olabilir. İçinde işe yarayan araçlar var. Başlangıç için birebir.

@Bsd Kaymak bir şey söylediniz ben mi anlamadım? Zaten ben de o mesaja cevap verdim. Baya hafif diyorsunuz ancak hafif değil.

Daha hafif bir masaüstüne geçilirse ağırlığından eser kalmıyor. Ayrıca UI'si olan bir mağaza onu daha da iyi yapıyor. Flatpak paketleri varsayılan olarak bulunuyor, terminal ile uğraşmaya ihtiyaç duymuyorsunuz, zayıf sistemlerde oldukça stabil çalışabiliyor. Anlatmak istediğim bu idi. GNU/Linux'a yeni geçenler için Ubuntu tabanlı sistemleri önermeye ağırlık veriyorum. Daha basit, ve işlemleri kavramanız uzun sürmüyor.

Yeni konular

Geri
Yukarı