i5 7500 ve GTX 1060 darboğaz

Bertugbalci

Kilopat
Daha fazla  
Merhabalar, bu parçalar ile darboğaz sorunu yaşıyorum. Valorant oynarken bile işlemci kullanımım %100 oluyor ve arkaplanda Discord bile kullanamıyorum. Hatta bazen işlemci o kadar zorlanıyor ki mouse u bile çevirirken takılıyor. Forumda benzer konular var ama genelde herkes bu işlemcinin bu ekran kartına yeteceği konusunda cevaplar vermiş fakat belli ki bir sorun var. Bu sorunu nasıl tespit edebilirim veya tamir edilebilir bir şey midir veya tamir ettirmeye değer mi?

RAM 8 GB 2400MHz.
Anakart B250M.

Son düzenleyen: Moderatör:
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Açıkçası aynı işlemciyi GTX 1060 6 GB ile o Valorant denilen oyundan bile daha sağlam CPU gücüne ihtiyaç duyan BF V Online gibi bir oyunda dahi 1080p ultra ayarlarda ne darboğazın d'sini ne de takılmanın t'sini yaşıyorum. Oynadığım her oyun yağ gibi akıyor bende şu an.

Bu noktada sizin de belirttiğiniz gibi sisteminizde problem olduğu açık ve net bir şekilde görüldüğü gibi eminim diğer oyunların birçoğunda da sıkıntı yaşıyorsunuzdur. Ya sistemde zararlı(işlemciye yük bindiren) 3.parti yazılım/virüs vb gibi kritik öğeler anormal kaynak tüketimine sebep oluyor, ya sürücü güncelleştirmelerini sağlıklı bir şekilde yapmadınız ya ciddi bir ısınma sorunu yaşıyorsunuz ya da patates bir PSU kullanıyorsunuzdur. RAM'iniz de tek kanal zaten. Bunların haricinde başka bir ihtimal vermiyorum ki o iki bileşen hiçbir şekilde şu anki piyasadaki oyunların en az %95'inde (kalan %5'lik dilimde Valorant yok) darboğaz yapmaz, yapamaz da.

Son düzenleme:
yorumunuz için teşekkürler. sistem güncelleştirmelerini sorunsuz yaptığımı düşünüyorum. Isınma sorunu da hiç yaşamadım. Bilgisayarımı bahsettiğiniz zararlı yazılımlardan nasıl arındırabilirim önerebileceğiniz bir virüs progarmı var mı ? ya da nasıl bir yol izlemeliyim ?

Açıkçası bu forumda ne zaman bu tip anormal CPU kullanımı yaşayan kullanıcı varsa problemlerini %90-95 oranında hep temiz kurulumla hallettiler ki ben de öneririm. Sistem bileşen sıcaklıklarınızın dinamik yük altında ideal bir durumda olduğundan eminseniz, size önerim Windows 10'nun 1709 sürümünü yüklemeniz olacaktır. Kendi sistemimde bile 2004 versiyonunun; işlemcimin multi-thread performansından tutun da, bellek ve disk gecikmelerine kadar ciddi bir oranda yavaşlattığını tespit ettim, şu an en yüksek performansı bu Fall Creators derlemesiyle aldığım gibi bazı oyunlardaki min-max-avg FPS değerlerim arttı bile. Tabii bu durum en güncel ve en yeni nesil CPU'lu sistemlerde olumsuz bir etki yaratabilir ki orası apayrı bir nokta. Bu noktada da sizle aynı işlemci + aynı ekran kartına sahip olduğumuz ve kıyaslamalı olarak genel sistem performans değerlendirmesi yaptığım için bu 1709'u öneriyorum, bazen en günceli en iyisi olmuyor maalesef.

Ama yine de detaylı sistem taratması için Kaspersky/Norton antivirüs programlarının yanında MalwareBytes gibi AntiMalware yazılımlarını çalıştırıp deneyebilirsiniz. Bu arada o RAM'i de mutlaka 2x8 yapmaya bakın derim, gerçekten bazı durumlarda bayağı fark ettiriyor.

Son düzenleme:
Yardımınız için çok teşekkürler umarım düzelir.
Açıkçası bu forumda ne zaman bu tip anormal CPU kullanımı yaşayan kullanıcı varsa problemlerini %90-95 oranında hep temiz kurulumla hallettiler ki ben de öneririm. Sistem bileşen sıcaklıklarınızın dinamik yük altında ideal bir durumda olduğundan eminseniz, size önerim Windows 10'nun 1709 sürümünü yüklemeniz olacaktır. Kendi sistemimde bile 2004 versiyonunun; işlemcimin multi-thread performansından tutun da, bellek ve disk gecikmelerine kadar ciddi bir oranda yavaşlattığını tespit ettim, şu an en yüksek performansı bu Fall Creators derlemesiyle aldığım gibi bazı oyunlardaki min-max-avg FPS değerlerim arttı bile. Tabii bu durum en güncel ve en yeni nesil CPU'lu sistemlerde olumsuz bir etki yaratabilir ki orası apayrı bir nokta. Bu noktada da sizle aynı işlemci + aynı ekran kartına sahip olduğumuz ve kıyaslamalı olarak genel sistem performans değerlendirmesi yaptığım için bu 1709'u öneriyorum, bazen en günceli en iyisi olmuyor maalesef.

Ama yine de detaylı sistem taratması için Kaspersky/Norton antivirüs programlarının yanında MalwareBytes gibi AntiMalware yazılımlarını çalıştırıp deneyebilirsiniz. Bu arada o RAM'i de mutlaka 2x8 yapmaya bakın derim, gerçekten bazı durumlarda bayağı fark ettiriyor.
Tekrar merhaba dediklerinizi aynen uyguladım ama bir çözüme varamadım. başka bir öneriniz var mı ? yoksa mecburen yeni bir işlemci alıcam önerileriniz var mı ?

Dosya Ekleri

• Valorant Screenshot 2020.10.02 - 00.58.29.56.png
    Valorant Screenshot 2020.10.02 - 00.58.29.56.png
    546,5 KB · Görüntüleme: 33
Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı