i5-8250U ve MX130 dizüstü bilgisayar kasıyor

emreburakk

Decapat
Daha fazla  
Yaklaşık 1-2 ay önce istediğim oyunları oynatır diyerek aldığım dizüstü bilgisayarda canımı sıkan kasma sorunları var. Bilgisayarın teknik özellikleri şöyle:

i5-8250U işlemci,
GeForce MX130 Ekran kartı
8GB RAM
240GB SSD
Marka ve model: Casper Nirvana F850

Oynamak istediğim oyunlar ise şunlar: LoL, CS:GO, GTA 5, Rainbow Six, PUBG, CoD:MW serisi şeklinde. Ancak ben LoL'de grafik ayarlarını orta veya yükseğe aldığımda 30-40 arası FPS alıyorum. CS:GO'da düşük ayarlarla ve 720p çözünürlükle ancak 50-60 FPS alabiliyorum. PUBG Lite oyununda GeForce optimum ayarlarda 1080p çözünürlük ile oynayabileceğimi söylerken o çözünürlükte ancak 30-40 FPS alabiliyorum. CoD 4 MW oynarken kalabalık bir düşman grubu geldiğinde FPS'te düşüşler gerçekleşiyor. Sizce bu sorunun nedeni ne? Bilgisayarı aldığıma pişman oldum.

Son düzenleyen: Moderatör:
Bence biraz normal gibi bilgisayarınız oyun için üretilmemiş.
Ayrıca işlemci U serisi yani Ultra Low demek TDP oranı en düşük işlemci serileridir.
MX serisi ekran kartı iş veya web gezintisi için tasarlanmıştır.
Sizin sorununuz büyük ihtimalle ısınma sorunudur.
Oyun için H serisi veya HQ serisi işlemciler önerilir.

Kardeşim aynı bilgisayarın SSD'siz ve MX940'lı modeli var 2018'de almıştım ve bu PC ile oyun oynanmaz. R6'da düşük ayarlarda 20FPS alıyorum. Gerisini sen düşün. Hayattaki en büyük pişmanlığım zamanında bu laptopa 4000 vereceğime çok güzel bir kasa toplardım.
Dediğim gibi U serisi işlemciler ile oyun oynanmaz.
Soğutma sistemleri bile iş için tasarlanmıştır.

Dediğim gibi u serisi işlemciler ile oyun oynanmaz.
Soğutma sistemleri bile iş için tasarlanmıştır.

U serisi işlemciler oyun odaklı değillerdir doğru. Fakat ben aynı işlemciyle MX150 ekran kartıyla arkadaşın yazdığı oyunları çatır çatır oynuyorum. Arkadaşın sorunu ekran kartından kaynaklanıyor, işlemciden değil.

Oyunlarda nvidia yerine Intel dahili GPU kullanılıyor olabilir mi? Oynamak istediğiniz oyuna sağ tık> grafik işlemciyle çalıştır> NVIDIA olarak ayarlayıp tekrar kontrol edebilir misiniz?

Evet, Nvidia GPU o kadar da iyi değil, ancak FPS değerlerinin bu kadar düşük olmaması gerekiyor.

Oyunlarda nvidia yerine Intel dahili GPU kullanılıyor olabilir mi? Oynamak istediğiniz oyuna sağ tık> grafik işlemciyle çalıştır> NVIDIA olarak ayarlayıp tekrar kontrol edebilir misiniz?

Evet, Nvidia GPU o kadar da iyi değil, ancak FPS değerlerinin bu kadar düşük olmaması gerekiyor.
Yok NVIDIA kullanılıyor oyun oynarken ancak dediğiniz gibi FPS değerlerinin bu kadar çok düşük olmaması gerekiyor.
Driver vs. yüklediniz mi?
Evet.
Bence biraz normal gibi bilgisayarınız oyun için üretilmemiş.
Ayrıca işlemci U serisi yani Ultra Low demek TDP oranı en düşük işlemci serileridir.
MX serisi ekran kartı iş veya web gezintisi için tasarlanmıştır.
Sizin sorununuz büyük ihtimalle ısınma sorunudur.
Oyun için H serisi veya HQ serisi işlemciler önerilir.
Evet doğru söyledikleriniz ancak LoL'de bile böyle düşük FPS almak biraz garip geliyor.
U serisi işlemciler oyun odaklı değillerdir doğru. Fakat ben aynı işlemciyle MX150 ekran kartıyla arkadaşın yazdığı oyunları çatır çatır oynuyorum. Arkadaşın sorunu ekran kartından kaynaklanıyor, işlemciden değil.
Ekran kartının, işlemcinin, RAM'in aynı olduğu bilgisayarın YouTube'dan bu söylediğim oyunlardaki performanslarını da izledim benim bilgisayarda bir anormallik var.
Sıkıntın büyük ihtimal ısıdan kaynaklı bu sorunu da ekran kartına işlemciye undervolt ve işlemcinin frekansını biraz düşürmek.
Bu söylediğiniz işlemleri nasıl yapabilirim? Bu konularda çok bilgim yok da.

Son düzenleme:

Geri
Yukarı