i5-8265U laptopta Minecraft kasıyor

İşletim sistemi
Windows 10
Daha fazla  
RAM
16GB
Ekran kartı
Nvidia Geforce MX230 2GB
İşlemci
İntel i5-8265U
Merhabalar. Ben bir laptop kullanıcısıyım. Çok da iyi bir laptopa sahip olmasam bile sahip olduğum bilgisayar Minecraft'ı kolayca yüksek FPS değerlerinde oynatabilecek düzeyde. Fakat Minecraft'a girdiğimde 20-30 FPS arası oluyor üstüne drop yiyorum. Ne yaptıysam kasmayı gideremedim. Yapmadığım bir şey kalmadı. Son çare bir foruma danışmanın olduğuna karar verdim.

Lütfen yardımcı olun.

Not: Lütfen ayarlara gir V-Sync kapat görüş alanını düşür vb. gibi ayarları söylemeyin. Zaten yaptım.

Son düzenleyen: Moderatör:
Hocam işlemci sıcaklığı yüksek ve throttling yapmış, termal macun değişimi yapın hemen. İşlemci sıcaklığına dayalı olarak da ekran kartı da Throttling yapmış, bu da oyun performansını ciddi etkiler. UV ile olur mu diye düşündüm de pek sanmıyorum. @erengore
Hocam laptop kullanıyorumda laptopta termal macun değişimi oluyor mu ?

Oyun içi ayarları yüksek FPS alabilecek şekilde ayarlaman lazım yapılı mı ayarlar yoksa OptiFine kurdun hiç ellemedin mi?
Onunla pek alakası yok, işlemci çok ısınıp throttling yapıyor. Soğutucu bloklar birleşik olduğu için de buna bağlı olarak ekran kartı da throttling yapıyor ve FPS düşüyor.

Onunla pek alakası yok, işlemci çok ısınıp throttling yapıyor. Soğutucu bloklar birleşik olduğu için de buna bağlı olarak ekran kartı da throttling yapıyor ve FPS düşüyor.

Bende benzer laptop var multiplayerde bile kasma yok denecek kadar az, tabii ki görsel şölen olduğu yerlerde drop oluyor ama yine de akıcı oyun. Çünkü bende çoğu ayar yapılı. Alakası var yani. Önce performans ayarlarını yapın sonra throttling ile ilgilenirseniz.
Nvidia denetim masasından gerekli ayarları, oyun içi gerekli ayarları ve işlemci için gerekli ayarları yaptınız mı?

Hocam diyorum işlemci çok ısınıyor. Fotoğraflara bakmadınız mı? Bilgisayar normal performansında olsa OptiFine kurmasına gerek bile kalmaz. İşlemci 96 derece BD PROCHOT derecesi 95 derece, üstelik 30W çekerken 15W çekmeye başlamış. Throttling var, fotoğrafta göründüğü gibi ekran kartı çekirdek hızı 139 MHz'ye kadar düşmüş. Bunun sıcaklıktan başka bir açıklaması olamaz.
Bende de benzer bir laptop var ve aynı durumları yaşadım.

Turboyu inaktif etmişti zaten, ama bu sefer de düşük frekans yüzünden FPS azdı. BD PROCHOT tikini inaktif etse de işlemci belki throttling yapmaz fakat ekran kartı yine throttling yapacak.

Hocam işlemci sıcaklığı yüksek ve throttling yapmış, termal macun değişimi yapın hemen. İşlemci sıcaklığına dayalı olarak da ekran kartı da Throttling yapmış, bu da oyun performansını ciddi etkiler. UV ile olur mu diye düşündüm de pek sanmıyorum. @erengore
U serisi işlemcide UV pek kurtarmaz eğer GPU'da epey sıcak kalıyorsa. GPU biraz soğuk kalabilseydi UV zar zor yavaşlamasını engeller diyebilirdik bana göre.

Yeni konular

Geri
Yukarı