i5 8500 fazla ısınıyor

qokhandd

Kilopat
Daha fazla  
Merhabalar.
İşlemcim aşırı ısınıyor. Çalışırken hiç ısınmaması gerektiği oyunlarda, programlarda vb. gerektiğinden fazla ısındığını düşünüyorum. Bu durumun önüne nasıl geçebilirim? İlgi ve alakanız için şimdiden teşekkür ederim.

cpu heat.png

Sistemin aşağıdaki gibidir:

Ekran Kartı: GTX 1060 6 GB
İşlemci: i5-8500
Anakart: B360M Pro-VD
RAM: G.Skill 8 GB Ripjaws V Siyah 3200MHz CL16 / Crucial Ballistix 8 GB 2666 MHz DDR4 CL16

Son düzenleyen: Moderatör:
Termal macun değişimi yapıp daha iyi bir soğutucu alın.

Onun haricinde;

Soğutucunun ayakları anakartın fan delik yuvalarına sağlam ve düzgün bir şekilde oturmuş mu? Kontrol edin derim bir, herhangi bir şekilde hava boşluğu vs kalmadığına dikkat edin. Ayrıca sürdüğünüz macunun kalitesi de önem taşımakta, örneğin sıradan 25-30 TL'lik macunla bırakın ekran kartını işlemciyi bile fırına çevirebilir. Bu nokta da önem arz ediyor.

Soğutucunun ayakları anakartın fan delik yuvalarına sağlam ve düzgün bir şekilde oturmuş mu? Kontrol edin derim bir, herhangi bir şekilde hava boşluğu vs kalmadığına dikkat edin. Ayrıca sürdüğünüz macunun kalitesi de önem taşımakta, örneğin sıradan 25-30 TL'lik macunla bırakın ekran kartını işlemciyi bile fırına çevirebilir. Bu nokta da önem arz ediyor.
Tekrardan hoş geldiniz hocam bu arada, özlettiniz kendinizi. :)

Garip. Yeni de sayılır aslında. Tavsiyem undervolt yani voltaj düşürme yapmanız. Bunun hakkında sağlıklı rehber ve videolar mevcuttur.
İlk işim araştırmak olacak teşekkür ediyorum.
Cooler Master HTK-002 isimli termal macunu kullanıyorum. Soğutucunun ayakları anakartın fan delik yuvalarına sağlam ve düzgün bir şekilde oturmuş durumda kontrol ettim bir sıkıntı yok.

İlk işim araştırmak olacak teşekkür ediyorum.

Cooler Master HTK-002 isimli termal macunu kullanıyorum. Soğutucunun ayakları anakartın fan delik yuvalarına sağlam ve düzgün bir şekilde oturmuş durumda kontrol ettim bir sıkıntı yok.
Termal iletkenliği zayıf bir macun, açıkçası deneyebiliyorsanız bir tık daha iyi farklı bir macunla son durumu kontrol edebilirsiniz. Zaten i5-8500 de öyle aman aman ısınacak bir işlemci değil. Stok fanla eminim 79-80 derece ve sonrası sıcaklıklarda çekilmez bir fan gürültüsü meydana geliyordur, bunu en azından maksimum yükte 70-75 derece civarında tutabilirseniz ideal bir aralık olur.

Ayrıca undervolt ile her ne kadar performans noktasında ahım şahım bir fark oluşmayacak olsa bile, işlemcinin sunacağı saf güç teorik olarak düşecektir, bunun en net yansımasını da özellikle iş yükü ağırlıklı render/codec çözümle/işleme yaparken veya işlemci kırbacı oyunlar oynarken yer yer hissettirebilme pozisyonu olabilir.

Geri
Yukarı