i5 8600 bilgisayar yükseltme tavsiyesi

Wicker10

Hectopat
Daha fazla  
Selam, 2018 yılında satın almış olduğum masaüstü bilgisayarımın biraz yavaşlaması üzerine "Acaba yükseltmeli miyim?" diye düşünmeye başladım fakat yükseltmeye ihtiyacı olup olmadığına emin olmadığımdan sizlere danışmak istedim. Eğer yükseltmemi önerirseniz hangi parçaları nelerle değiştirmeliyim yazarsanız sevinirim.

Genelde Valorant, CS:GO, LOL gibi düşük sistem gereksinimi gerektiren oyunları oynuyorum. Aynı zamanda mühendislik okuduğum için ileride bazı mühendislik uygulamalarını kullanmam gerekebilir.
Kendi fikrim sistemin aslında beni en az 3-4 yıl kadar daha idare etme kapasitesi olduğu yönünde. Yavaşlama ve oyunların geç açılma sorunları için M2 SSD iyi gelebilir diye düşünüyorum.

Sistem Özelliklerim;
İşlemci:
Intel I5 8600 (Stok Soğutucu)
Ekran Kartı: MSI GeForce GTX1060 Gaming X 6G
Anakart: MSI B360M Gaming Plus
RAM: Kingston 16GB DDR4 2666MHz CL16
HDD: Toshiba P300 1TB 7200RPM 64MB
SSD: Corsair Force Le 240GB
Kasa & PSU: Xigmatek Astro 600W 80Plus Full Cam Middle Tower

Son düzenleme:
Lol tarzı oyunları oynuyorsanız gerek yok bence. Ssd yavaşlama sorununu çözecektir. Malum, bu ekonomide kaynaklar doğru kullanmak lazım. Ülke kocaman bir korku-hayatta kalma simülasyonu döndü xD

Hocam halihazırda bu sistemle idare edersiniz bir sorun olmaz anakartınızda M.2 slotu varmış tavsiyem bir M.2 takın.

Önerdiğim SSD'ler.
Kioxia g2(en ucuzu bu 1 TB 1000 TL civarında)
Kioxia G2 Plus.
Samsung 970EVO Plus.

Bu sistem için zaten çok yatırıma değmez sizin işlerinizi görür ama oyunlarda Ultra ayarlarda oynatmaz gerçi çok yüksek gereksinimler isteyen oyunlar oynamıyorsunuz.

İleride oyun için bir sistem almak isterseniz bu elinizdeki sistemi ikinci elden satıp hazır sistem alın.

Hocam halihazırda bu sistemle idare edersiniz bir sorun olmaz anakartınızda M.2 slotu varmış tavsiyem bir M.2 takın.

Önerdiğim SSD'ler.
Kioxia g2(en ucuzu bu 1 TB 1000 TL civarında)
Kioxia G2 Plus.
Samsung 970EVO Plus.

Bu sistem için zaten çok yatırıma değmez sizin işlerinizi görür ama oyunlarda Ultra ayarlarda oynatmaz gerçi çok yüksek gereksinimler isteyen oyunlar oynamıyorsunuz.

İleride oyun için bir sistem almak isterseniz bu elinizdeki sistemi ikinci elden satıp hazır sistem alın.
Hocam öncelikle teşekkür ederim cevabınız için. Söylediğiniz 1TB'lik SSD'yi bir kaç yerde daha gördüm biraz daha araştırıp almayı düşünüyorum.

Oynadığım oyunlar olarak çok basit oyunlar yazdım fakat arada GTA V, Just Cause, Sea Of Thieves gibi yazdığım oyunlardan daha yüksek sistem gereksinimli oyunlar oynamama rağmen herhangi bir problemle karşılaşmadım. Hatta yeni çıkan ve optimizasyonu iyi olmayan "Sons Of The Forest" oyununda bile ayarları düşürdüğümde akıcı bir performans aldım sistemden.

Hocam öncelikle teşekkür ederim cevabınız için. Söylediğiniz 1TB'lik SSD'yi birkaç yerde daha gördüm biraz daha araştırıp almayı düşünüyorum.

Oynadığım oyunlar olarak çok basit oyunlar yazdım fakat arada GTA V, Just Cause, Sea of Thieves gibi yazdığım oyunlardan daha yüksek sistem gereksinimli oyunlar oynamama rağmen herhangi bir problemle karşılaşmadım. Hatta yeni çıkan ve optimizasyonu iyi olmayan "Sons of The Forest" oyununda bile ayarları düşürdüğümde akıcı bir performans aldım sistemden.

Hocam ben size düşük ayarlarda veya normal ayarlarda akıcı oynayamazsınız demedim zaten

Demek istediğim parçalarınız eski kalıyor artık yeni bilgisayarlara göre.

İşlemci 8.nesil şu anda 13.nesil işlemciler kullanılıyor bir seneye yeni nesil gelir diye tahmin ediyorum.

Ekran kartı 1000 serisinden 4000 serisi üretiliyor şu anda

Bunları böyle yazıyorum diye sisteminizi karalamıyorum demek istediğim yavaş yavaş parçalarınız bazı oyunlarda minimum gereksinim olacak belki bazı oyunları en düşükte bile oynayamayacaksınız ileride çünkü daha yeni ve daha performanslı ekran kartları ve işlemciler üretilecek oyun yapan adamlarda bu yeni işlemcilerin-ekran kartlarının performansına göre oyun yapacaklar.

Son düzenleme:
Bütçe ne kadar? @Paper.C SSD yükseltmesini söylemiş.
Her şeyi yazmışsınız ancak bütçe ortada yok.
Hocam bütçem net değil. Önerilerinize göre bütçeyi ayarlarım problem değil. Sadece yükseltme yaparak harcayacağım paranın karşılığını alabilmem önemli.

Ayrıca yükseltme yapmak çok verimli olmayacak, bu sistemi gittiği yere kadar kullanıp ardından ikinci elden satıp sıfırdan yeni bir sistem toplamak daha mantıklı derseniz ona göre aksiyon da alabilirim.

Yeni konular

Geri
Yukarı