i5 9300H 98 derecelere çıkıyor

xspecty

Centipat
Daha fazla  
Sistem Özellikleri
Intel Core I5 9300H - Nvidia GeForce GTX 1050 3GB - 8x2 (16GB) 2666 Mhz Ram - 480GB Kingston Sata SSD - 500GB KIOXIA M.2 Nvme SSD
RAM
Kingston 8x1 GB 2666 Mhz DDR4 CL19 Ram
Ekran kartı
Nvidia Geforce GTX 1050 3GB
Anakart
CP171
İşlemci
Intel Core I5 9300H CPU @2.40 Ghz (Turbo ile 4.1 G
Arkadaşlar benim ciddi bir ısınma problemim var konuya girmeden önce sistem özelliklerimi yazayım.

Casper Excalibur G770
Intel Core i5 9300H CPU @2.40 GHz (Turbo ile 4.1 GHz)
Kingston 8x1 GB 2666 MHz DDR4 CL19 RAM
NVIDIA GeForce GTX 1050 3GB
Kingston 480GB SSD

Sistemim bu yaklaşık 3 yıllık bir sistem ve hiç termal macun değiştirmedim. Şu son haftalar değiştirme kararı aldım ve bir termal macun aldım yarın elimde olacak şu anda kargoda
Aldığım macun bu arkadaşlar. Gelip keşke Arctic MX4 alsaydın falan demeyin öğrenciyim ve öğrenci evinde yaşıyorum bütçem en fazla buna yetti. Her neyse devam edelim

Bilgisayarın boştaki değerleri: CPU En az 50 derece, en fazla 57 derece
GPU En az 35 derece, en fazla 46 derece

Not: Boşta değerleri 30 dakika boyunca Turbo fan açık halde (5000+RPM) ve arkada bütün uygulamalar kapalı halde ölçüldü değerler yukarıdaki gibi
Yük altında olduğu zaman mesela bir oyuna girdiğimde oyunun grafikleri kötü olmasına veya eski bir oyun oynamama rağmen en az 87 derece ama böyle grafiği güzel bir oyun oynadığımda tamam eyvallah kasma yok ama derece 98e kadar çıkıyor ve bilgisayara el değmeyecek hale geliyor.

Sırf bunun için birçok soğutma yöntemi denedim işte soğutucu aldım işe yaramadı 2 derecelik bir düşüş oldu. Daha sonra hava kanalları açık olsun diye bilgisayarı masaya ters şekilde koydum (koyduğum ek fotoğraflarda var) yine işe yaramadı aslında etkisi oldu ama çok işe yaradığı söylenemez. Daha sonra bilgisayarı bir bilgisayarcı tanıdığım ile beraber açtık içinin tozlarını hepsini aldık basınçlı hava makinesi ile fanların içleri detaylı şekilde tozlar gidene kadar temizlendi ama yine fayda yok hala 90 derecenin altına inmiyor oyun oynarken.

Ha bir de söylemeyi unutmadan ayrı monitör ile kullanıyorum bilgisayarı (1366x768) monitör. Yani ayrı monitör sıcaklığa etki eder mi bilmiyorum ama yine de sorunu bilenlerin daha iyi anlaması için yazmak istedim.
Bataryası ölü şu an yani hala üzerinde takılı ama şarj aletini çektiğim anda kapanıyor o şekilde.
Bu sorunun neden olduğunu ne yaptıysam çözemedim

(SICAKLIK DEĞERLERİ VE BİLGİSAYARIN KONUMU FOTOĞRAFLARDA VARDIR)
Boşta 30 Dakika boyunca Turbo fan ile bekletilmiş sıcaklıklar;

resim_2022-07-06_134443028.png

Yük altında iken fotoğrafı yok ama kısaca Turbo fan açık halde iken yaklaşık 30 dakikalık bir oynama ardından 94-98 derece arası oluyor (CPU)
Bilgisayarın Konumu;

WhatsApp Image 2022-07-06 at 13.46.58.jpeg

Düşmeyecek ve sallanmayacak şekilde sabitledim.

Bu arada termal macunu daha sürmedim onu söylemeyi unutmuşum şu an kargoda yarın gelecek muhtemelen o zaman süreceğim

Son düzenleyen: Moderatör:
Arkadaşlar benim ciddi bir ısınma problemim var konuya girmeden önce sistem özelliklerimi yazayım.

Casper Excalibur G770.
Intel Core i5 9300H CPU @2.40 GHz (Turbo ile 4.1 GHz)
Kingston 8x1 GB 2666 MHz DDR4 CL19 RAM.
NVIDIA GeForce GTX 1050 3GB.
Kingston 480GB SSD.

Sistemim bu yaklaşık 3 yıllık bir sistem ve hiç termal macun değiştirmedim. Şu son haftalar değiştirme kararı aldım ve bir termal macun aldım yarın elimde olacak şu anda kargoda.
Aldığım macun bu arkadaşlar. Gelip keşke Arctic MX4 alsaydın falan demeyin öğrenciyim ve öğrenci evinde yaşıyorum bütçem en fazla buna yetti. Her neyse devam edelim.

Bilgisayarın boştaki değerleri: CPU en az 50 derece, en fazla 57 derece.
GPU en az 35 derece, en fazla 46 derece.

Not: Boşta değerleri 30 dakika boyunca Turbo fan açık halde (5000+RPM) ve arkada bütün uygulamalar kapalı halde ölçüldü değerler yukarıdaki gibi.
Yük altında olduğu zaman mesela bir oyuna girdiğimde oyunun grafikleri kötü olmasına veya eski bir oyun oynamama rağmen en az 87 derece ama böyle grafiği güzel bir oyun oynadığımda tamam eyvallah kasma yok ama derece 98e kadar çıkıyor ve bilgisayara el değmeyecek hale geliyor.

Sırf bunun için birçok soğutma yöntemi denedim işte soğutucu aldım işe yaramadı 2 derecelik bir düşüş oldu. Daha sonra hava kanalları açık olsun diye bilgisayarı masaya ters şekilde koydum (koyduğum ek fotoğraflarda var) yine işe yaramadı aslında etkisi oldu ama çok işe yaradığı söylenemez. Daha sonra bilgisayarı bir bilgisayarcı tanıdığım ile beraber açtık içinin tozlarını hepsini aldık basınçlı hava makinesi ile fanların içleri detaylı şekilde tozlar gidene kadar temizlendi ama yine fayda yok hala 90 derecenin altına inmiyor oyun oynarken.

Ha bir de söylemeyi unutmadan ayrı monitör ile kullanıyorum bilgisayarı (1366x768) monitör. Yani ayrı monitör sıcaklığa etki eder mi bilmiyorum ama yine de sorunu bilenlerin daha iyi anlaması için yazmak istedim.
Bataryası ölü şu an yani hala üzerinde takılı ama şarj aletini çektiğim anda kapanıyor o şekilde.
Bu sorunun neden olduğunu ne yaptıysam çözemedim.

(Sıcaklık değerleri ve bilgisayarın konumu fotoğraflarda vardır)
Boşta 30 dakika boyunca Turbo fan ile bekletilmiş sıcaklıklar;

Eki Görüntüle 1442809

Yük altında iken fotoğrafı yok ama kısaca Turbo fan açık halde iken yaklaşık 30 dakikalık bir oynama ardından 94-98 derece arası oluyor (CPU)
Bilgisayarın konumu;

Eki Görüntüle 1442818

Düşmeyecek ve sallanmayacak şekilde sabitledim.

Bu arada termal macunu daha sürmedim onu söylemeyi unutmuşum şu an kargoda yarın gelecek muhtemelen o zaman süreceğim.

Sıvı metal sürmenizi tavsiye ederim bende az da olsa işe yaradı.

Hocam laptopun altına manuel fanlar var ince kutu gibi bir şey, onları takabilirsin. Vatanın teknik desteğine götürün içini tertemiz yapsın. Sakin olun zaten, termal macun sürürsen bayağı etki yaratacaktır.

Termal macunun geldikten sonra kasa temizliği yap ve işlemcideki macunu yenile eğer sıcaklıklar yine yüksek olursa Undervolt yapabilirsin.

Yeni konular

Geri
Yukarı