i5 9300H dizüstü bilgisayarımda düşük GPU kullanımı

ArnoVDorian

Hectopat
Daha fazla  
Öncelikle iyi günler,

Geçen günlerde yeni bir dizüstü bilgisayar aldım ve kullanmaya başladım. Maalesef oyunlarda almam gerekenden daha düşük FPS aldığımı fark ettim.

İnternetten aynı ekran kartı, çok da farklı olmayan işlemciye sahip laptopların yaklaşık olarak 1060 6 GB performansı verdiğini görmeme rağmen, 1050 Ti(masaüstü) seviyesinden biraz daha yüksek FPS alabildiğimi fark ettim. Bilgisayarın bildiğim özellikleri ise şunlar:

1660 Ti Max-Q ekran kartı,
i5 9300H.
8 GB RAM.

Bugün Watch Dogs Legion'a girmeden önce ise sadece FPS yerine, birçok farklı ölçümleri kontrol etmeyi düşündüm. Gördüğüm şey ise GPU kullanımının genel olarak yüzde 45-50 seviyelerinde kaldığı, 60'ı neredeyse hiç geçmediğiydi. CPU kullanımı ise yüzde 50'lerde gezerken, arabayla hız yaptığımda 80-90'lara çıkabiliyor. Sıcaklığın 70 derecenin üzerine çıktığına şahit olmadım.

Sizce 8 GB RAM mi sorun yaratıyordur? Eğer öyleyse bile, diğer oynadığım oyunlar çok da yeni sayılmaz, 8 GB RAM'in onlarda sorun yaratması mantıksız değil midir?

Son olarak, izlediğim testlerde ekran kartının özellikle 1660 Ti Max-Q olduğuna dikkat ettim. Yani 1660 Ti Mobile sürümüyle karıştırmıyorum.
20201031_193409.jpg

Bende de aşağı yukarı aynı sistem var sadece 1650 mobil bulunuyor. Ekran kartın yoğun bir sahne yoksa o kadar fazla kullanım söz konusu olmaz. Ama araba sürerken sürekli doku yükleme, sürekli 3B render yapma halinde olacağı için daha fazla yük binecektir. Sisteminiz gayet normal seviyelerde çalışıyor. Laptop olduğu için kendisini o kadar fazla ısıtmamaya çalışıyor. Eğer kendini sonuna kadar zorlasaydı çok ısınabilirdi. Laptopunuz FPS ve sıcaklık arasındaki dengeyi tutturuyor. Ben açıkçası şikayetçi değilim bu durumdan.

Eğer düşük ayarlarda oynuyorsanız GPU kendini daha az yormak için kullanımını azaltır. Sisteminiz de kaldırabildiği bütün oyunlarda defualt ayarlarda oynayın.

Bende de aşağı yukarı aynı sistem var sadece 1650 mobil bulunuyor. Ekran kartın yoğun bir sahne yoksa o kadar fazla kullanım söz konusu olmaz. Ama araba sürerken sürekli doku yükleme, sürekli 3B render yapma halinde olacağı için daha fazla yük binecektir. Sisteminiz gayet normal seviyelerde çalışıyor. Laptop olduğu için kendisini o kadar fazla ısıtmamaya çalışıyor. Eğer kendini sonuna kadar zorlasaydı çok ısınabilirdi. Laptopunuz FPS ve sıcaklık arasındaki dengeyi tutturuyor. Ben açıkçası şikayetçi değilim bu durumdan.
Az önce deneme amaçlı Control'e girdim. GPU kullanımı yüzde 99'da sabitlendi. Watch Dogs Legion'da ise 50lerde olması bir sorun değil mi?

Sorun işlemcinde olduğunu düşünüyorum. İşlemcin tam performansta kendini çalıştıramadığı için ekran kartın yüksek yüzdede değil. (belli bir miktar ramin de etkisi var) Lütfen işlemci hızının oyun içinde 4Ghz'de çalıştığına emin ol.

Sorun işlemcinde olduğunu düşünüyorum. İşlemcin tam performansta kendini çalıştıramadığı için ekran kartın yüksek yüzdede değil. (belli bir miktar ramin de etkisi var) Lütfen işlemci hızının oyun içinde 4Ghz'de çalıştığına emin ol.
Peki bir şey sorabilir miyim? Control'ü açtım şuan ve GPU yüzde 97'nin üstünde çalışıyor. Eğer işlemcide bir sorun olsaydı, bu oyunda da sıkıntı çıkmaz mıydı? Yanlış anlamayın, sadece anlamaya çalışıyorum.

Peki bir şey sorabilir miyim? Control'ü açtım şuan ve GPU yüzde 97'nin üstünde çalışıyor. Eğer işlemcide bir sorun olsaydı, bu oyunda da sıkıntı çıkmaz mıydı? Yanlış anlamayın, sadece anlamaya çalışıyoru
Her oyunun gerektirdiği işlemci gücü birbirinden farklı olabiliyor. Eski bilgisayarımda işlemcim yetmediği için CPU kullanımım %80-90'lara çıkıyordu. Bu yüzden GPU kendini tam olarak kullanamıyordu. 9300H kötü bir işlemci değil o oyunda seyrinin daha düşük olması gerektiğini düşünüyorum. Ayrıca işlemci sıcaklığı max. 70 derecede olması da işlemcinin tam verimli çalışmadığını gösteriyor gibi.

Her oyunun gerektirdiği işlemci gücü birbirinden farklı olabiliyor. Eski bilgisayarımda işlemcim yetmediği için CPU kullanımım %80-90'lara çıkıyordu. Bu yüzden GPU kendini tam olarak kullanamıyordu. 9300H kötü bir işlemci değil o oyunda seyrinin daha düşük olması gerektiğini düşünüyorum. Ayrıca işlemci sıcaklığı max. 70 derecede olması da işlemcinin tam verimli çalışmadığını gösteriyor gibi.
Cpu işlemci olmuyor muydu? O sıcaklık Gpu'nun yanında yazdığı için ekran kartı sıcaklığı diye düşünmüştüm. Ayrıca işlemci kullanımı yüzde 50lerde. Sadece araba sürerken kısa süreli 70-80-90lara çıkabiliyor.

Cpu işlemci olmuyor muydu? O sıcaklık Gpu'nun yanında yazdığı için ekran kartı sıcaklığı diye düşünmüştüm. Ayrıca işlemci kullanımı yüzde 50lerde. Sadece araba sürerken kısa süreli 70-80-90lara çıkabiliyor.
Daha sağlıklı bir yorum yapabilmemiz için MSI Afterburner'dan CPU hızını ve sıcaklığını da açıp aynı oyuna girebilir misiniz?

Yeni konular

Geri
Yukarı