i5-9300H İşlemci boşta "Power limit throttling" yapıyor

Mulliner

Centipat
Daha fazla  
Lenovo Ideapad L340 15-ırh Gaming laptop kullanıyorum. İşlemcim i5-9300H. Normalde oyun oynarken işlemcim hep 2, 4GHz hızda sabit çalışır ama dün NVIDIA denetim masasında birkaç ayar değişikliği yaptım. O ayardan sonra ne olduysa bilmiyorum oyunlarda 4, 1GHz hıza çıkmaya başladı ama tabii ki sabit çalışamıyor 3, 5GHz'ye falan frekans düşürüyor. İşlemcinin Power limit throttling ve thermal throttling yapmasının zararı var mı? Ayrıca oyunu kapatmama rağmen boşta çalışırken Power limit throttling yapmaya devam ediyor. Bu durum normal mi? Normal değilse ne yapmamı önerirsiniz? ( Yeşil çizgiler Power limit throttling )

Ekran görüntüsü 2020-11-27 125446.png

BIOS'a girip işlemci frekansını sabitlemenizi tavsiye ederim. İşlemcinin düzensiz olarak frekans değiştirmesi fazla güç çekebilir. Böyle bir olay olursa laptop bir daha kullanılamayabilir.

Rica etsem oyunlardan da birkaç görüntü ekleyebilir misiniz?

BIOS'a girip işlemci frekansını sabitlemenizi tavsiye ederim. İşlemcinin düzensiz olarak frekans değiştirmesi fazla güç çekebilir. Böyle bir olay olursa laptop bir daha kullanılamayabilir.

Rica etsem oyunlardan da birkaç görüntü ekleyebilir misiniz?
Kullandığım laptopun BIOS'u o tarz özelliklere sahip değil maalesef. Frekansı 3,2Ghz civarına sabitleyebilsem sağlıklı olacağını düşünüyorum ama nasıl yapacağımı bilmiyorum. Oyunlardan görüntüyü de gün içinde eklerim şu an grafikten gitmiş.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Bu iki videonun yardımcı olacağını düşünüyorum. Eğer olmazsa geri dönüş yapınız.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Bu iki videonun yardımcı olacağını düşünüyorum. Eğer olmazsa geri dönüş yapınız.
Yardımcı olmadı.

Yardımcı olmadı.

Undervolt yapmayı düşünür müsünüz?

Undervolt yapmayı düşünür müsünüz?
-0.130V undervolt yapılı zaten. Valorant performansı çok iyi gözüküyor sorun yok gibi. Gün içinde Forza Horizon 4'teki değerlerini de paylaşırım. Asıl zorlanmayı o tarz oyunda yapıyor.

Ekran görüntüsü 2020-11-27 140228.png

Cinebench R23 skorları:
Ekran görüntüsü 2020-11-27 143549.png

Son düzenleme:
Boşta PL Throttling yapması normal değil. Hangi güç ayarlarında kullanıyorsun?

Uv yaparken güç ayarı yüksek performansta kaldıysa, bundan kaynaklı olabilir.
Daha iyi performans ayarında kullanıyorum sürekli. Birazdan zorlayıcı oyunlarda tekrar deneyip değerleri paylaşacağım. O zaman daha iyi inceleyebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı