i5 9300H oyunlarda 80 dereceye ulaşıyor

i5 9300h GTX1650'yi besleyebilen bir işlemcidir bıraktığım linkten bakabilirsiniz yorumlara ayrıca
Örnek bir sistem buldum bu sistemdede i5 9300h GTX 1650 var demek ki darboğaz olmuyor ki koymuşlar.

Merhaba. Ben i5 9300H 2.40 GHz, GTX 1650 4 GB DDR5, 8 GB RAM, ASUS TUF Gaming FX505GT laptop sahibiyim. Herhangi bir oyun İşlemcimi %30-40 civarlarında kullanıyor fakat işlemci 70-80 derece. Daha önce kasma sorunu olduğu için servise gitti. GPU ise %60-70 civarlarında kullanılıyor, o da 70-80 derece arası oyun oynarken. İşlemci hızım 2.98-3.00-3.50 GHz oluyor, bir sıkıntı var mı? Sizce varsa nedir, nasıl çözerim?

İşlemcinin Turbo Boost'u açılmış olabilir görev yöneticisinden kontrol edebilirsiniz.

Cahil değilim, en azından olmadığımı düşünüyorum. Her %70 kullanım darboğaz değildir, üstte açıkladım zaten ne demek istediğimi. i5 9300H'nin darboğazlama ihtimali yok 1650'yi. Koskoca markalar bunu düşünerek koyuyor bu bileşenleri laptoplara, darboğaz yok bu konfigürasyonda. Darboğaz bulunan laptoplar var ancak bu onlardan biri değil.
Bilesenlere bakarak nasil konusabiliyorsunuz ki? Donanimlara istediginizi yapabilirsiniz sonucta degil mi? Kendi gucunde de calisabilir bir islemci, %75 gucunde de calisabilir bunu kisitlayabiliyoruz. AAA oyunlarda tabii ki darbogaz olmayacak hangi oyunda ve hangi ayarlarda bu degerleri aldigini zaten sorduk. Ayrica Valorant'ta bile 1080P'de %100 kullanim gorulebilir rahat bir sekilde. SS attim yukarida.

Elimizdeki bu kadar bilgiyle darbogaz olup olmadigini bilmemiz mumkun degil ama siz kesinlikle darbogaz yok diyorsunuz.

Bilesenlere bakarak nasil konusabiliyorsunuz ki? Donanimlara istediginizi yapabilirsiniz sonucta degil mi? Kendi gucunde de calisabilir bir islemci, %75 gucunde de calisabilir bunu kisitlayabiliyoruz. AAA oyunlarda tabii ki darbogaz olmayacak hangi oyunda ve hangi ayarlarda bu degerleri aldigini zaten sorduk. Ayrica Valorant'ta bile 1080P'de %100 kullanim gorulebilir rahat bir sekilde.
Kesinlikle darboğaz var demesine söyledim dediklerimi.

Peki ya darboğaz var ise bunu nasıl çözerim?
Valorant da daha maça girmezken işlemcim %40 -50 GPU ise %90'ı bile geçti.

Normal bir kullanım darboğaz olsaydı eğer ekran kartı %90 %100 kullanmazdı. Siz temizlik ve termal macun sürün açıksa eğer Turbo Boost'u kapatın bazen kendiliğinden açılabiliyor.

Geri
Yukarı