i5 9300H Undervolt Rehberi

Voltaj değerlerini arttirmadiginiz sürece fiziksel bir zararı olmaz. Undervolt fiziksel olarak zararsızdır. İster sadece core'a ister sadece cache'e isterseniz de rastgele undervoltlanabilir anakarttaki herhangi bir elemana yapın. Oluşabilecek tek hata voltaj yetersizliğinden o bölümün mantıksal hata yapması olacaktır. Mesela işlemcideki mantık bölümü 2+2'ye atıyorum 255 diyecek gibi. Bu bölüm depolama bölümü ise gelen bilgiyi eğer fazla undervolt yaptıysanız hatalı depolar 12 yerine atıyorum 88 yazar.
Peki bu ciddi bir hata mı? Hayır. En kötü ihtimalde, ki başına gelen duymadım, Windows bozulur. Format atarsınız çözülür. Ama genelde bu hatalar anında ortaya çıktığı için Windows mavi ekran verir. Kalıcı bozulmaz. Cihazı kapatıp açarsınız düzelir. Ki yapılan benchmarklar sorunsuz ise ve bir 5-10mV de güvenlik payı bıraktı iseniz o andan itibaren undervolttan dolayı mavi ekran bile almanız loto kazanmakla eş ihtimale sahip.

Hocsm Yüksek Perfonmans modu ve Undervolt yapacağım. Bir arkadaşa sorduğumda zararı olur dedi. Sence de olur mu? ( Soğutucu en yüksek devirde.)

Hocsm Yüksek Perfonmans modu ve Undervolt yapacağım. Bir arkadaşa sorduğumda zararı olur dedi. Sence de olur mu? ( Soğutucu en yüksek devirde.)
Undervoltun fiziksel bir zarari hangi kosul altinda olursa olsun yoktur. Arkadasiniza bunu neye dayandirdigini sorun.
Bilgisayarı yeniden başlattığımda kaydettiğim değer sıfırlanıyor 0 offset' e dönüyor
Maalesef XTU'yu uzun zaman once kullanmayi biraktigim icin hatalar konusunda bir bilgim yok.
Eger cozum bulamadiysaniz XTU yerine Throttle Stop ile undervolt yapip task schedule ile baslangicta otomatik ayarlamayi deneyebilirsiniz.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

@retiredtechnpt anlık bir sorunmuş. Xtu'yu bırakmanızın sebebi nedir acaba?
Ayrik olarak undervolt yapma imkani maalesef XTU'da en son baktigimda yoktu. Bu benim icin cok onemli bir sey cunku islemci 200mV+ Core undervolt kaldirabiliyor iken Cache tek tuk de olsa 125mV'nin uzerinde hata yapmaya basliyor. Yani ayri ayri undervoltlayarak daha iyi bir termal performans aliyorum.

i5 8300H işlemcimi -170mV undervolt yaparak Cinebench r20'deki 1700 küsür olan puanımı 2072 yaptım. 98 derecelerde gezen sıcaklığım 90 dereceyi geçmiyor. Teşekkürler rehber için.
Hocam ek olarak, XTU ile yaptım işlemi ancak ThrottleStop ile cache ve core u ayrı ayrı nasıl yapıldığını kısaca anlatabilir misiniz? İşlemci sıcaklığımı düşürmede faydası olur belki.

En gec yarin aksam 11'e dogru Throttle Stop programinin nasil kullanildigini ve avantajlarini anlattigim bir rehber yayinlar buraya linkini birakirim.

En gec yarin aksam 11'e dogru Throttle Stop programinin nasil kullanildigini ve avantajlarini anlattigim bir rehber yayinlar buraya linkini birakirim.
Hocam undervolt konusunda TS' mi daha iyi yoksa Intel XTU' mu? (Normal kullanıcıyım profosyonel değilim.)
Ayrıca 6 ayda bir olarak fan temizliği ve termal macun yenilemesi yapacağım. Undervolt ile birlikte bu adımları uygularsam i7-9750H fazla ısınır mı?

i5 8300H işlemcimi -170mV undervolt yaparak Cinebench r20'deki 1700 küsür olan puanımı 2072 yaptım. 98 derecelerde gezen sıcaklığım 90 dereceyi geçmiyor. Teşekkürler rehber için.
Hocam ek olarak, XTU ile yaptım işlemi ancak ThrottleStop ile cache ve core u ayrı ayrı nasıl yapıldığını kısaca anlatabilir misiniz? İşlemci sıcaklığımı düşürmede faydası olur belki.
Özetle Voltage offset yazan yerleri ayrı ayrı belirleyebiliyorsunuz.
Hocam undervolt konusunda TS' mi daha iyi yoksa Intel XTU' mu? (Normal kullanıcıyım profosyonel değilim.)
Ayrıca 6 ayda bir olarak fan temizliği ve termal macun yenilemesi yapacağım. Undervolt ile birlikte bu adımları uygularsam i7-9750H fazla ısınır mı?
XTU ya da ThrottleStop hangisi kolayiniza geliyor ise onunla yapın. Ilerde daha fazla detaylı ayar yapmak isterseniz zorunlu olarak ThrottleStop'a geçersiniz.
Undervolt bir mucize değildir ortalama 5 maximum 10 derece bir fark yaratabilir. Yani i7 9750H ısınacak mı? Evet. Ama bu sefer sıcak ve yavaş yerine biraz az sıcak ve biraz fazla hızlı çalışacak.

(Çözüldü)
1 Nisan tarihinde paylaştığım şekilde undervolt yapmıştım ve 10 gündür sıkıntısız kullanıyordum. Lakin bugün CS:GO oynarken 250-300 olan fps, 3-4 saniyeliğinie 30 küsürlere iniyordu. Bunu undervolt yapmadan önce ağır oyunlarda da yaşadığım için işlemci frekansını kıstığını anladım. İntel XTU'nun monitörlerini açtım ve R20 testi yapmaya başladım. Daha "Run" der demez Power Limit Throtling olmaya başladı. Bu yazı olmasına rağmen TDP değeri 10W civarından 45W'a kadar yükseliyor. Ama tüm test boyunca işlemci frekansı 3.9Ghz olması gerekiren başlar başlamaz 3.4Ghz civarına düşüyor. Normalde TDP 45W olduktan sonra Power Limit Throtling olurdu ve işlemci 3.89Ghz'de sabit çalışırdı. Turbo Boost Max değerlerini de yükseltmeyi denedim. Short olanı 56W'a çektim ama performans olarak bir şey değişmedi üstüne Thermal Throtling de oldu. Yardımcı olabilecek misiniz?
(Çözüldü)
İntel XTU programını sildim ve tekrar yükledim. İlginç bir şekilde her şey normale döndü.

Son düzenleme:

Geri
Yukarı