i5 9300H Undervolt Rehberi

@retiredtechnpt Intel XTU'dan yapmaya çalıştığımda bar gri gözüküyor ve değiştiremiyorum.
ThrottleStop üzerinden ayarlama yaptıktan sonra CPUID HWMonitor'den kontrol ediyorum voltaj değerinde bir değişiklik olmuyor yani kaydedilmiyor. Yardımcı olursanız sevinirim.

Not: ThrottleStop'ın son sürümünde "locked" yazıyordu azaltma yapılmıyordu ben de önceki sürümlerden birinini yükledim onda da kaydolmama sorunu oluştu. :(

@retiredtechnpt Intel XTU'dan yapmaya çalıştığımda bar gri gözüküyor ve değiştiremiyorum.
ThrottleStop üzerinden ayarlama yaptıktan sonra CPUID HWMonitor'den kontrol ediyorum voltaj değerinde bir değişiklik olmuyor yani kaydedilmiyor. Yardımcı olursanız sevinirim.

Not: ThrottleStop'ın son sürümünde "locked" yazıyordu azaltma yapılmıyordu ben de önceki sürümlerden birinini yükledim onda da kaydolmama sorunu oluştu. :(
i5 9300H işlemcili çoğu pcler de undervoltu kapattılar, nedenini ben de bilmiyorum fakat malesef değiştirilmiyor. HP Pavilion kullanıyorum ve İntel XTU dan değiştiremiyorum. ThrottleStop ile de değiştiriyorum fakat bir etkisini göremiyorum.

9.nesil işlemcilere UV yapılabiliyor.

Nasıl yapabilirim peki yardımcı olursanız sevinirim.

i5 9300h işlemcili çoğu PC'ler de undervoltu kapattılar, nedenini ben de bilmiyorum fakat maalesef değiştirilmiyor. HP Pavilion kullanıyorum ve Intel XTU'dan değiştiremiyorum. ThrottleStop ile de değiştiriyorum fakat bir etkisini göremiyorum.

Bende de o şekilde XTU değiştirmiyor, ThrottleStop'ta ise etkisi olmuyor :(

-Bir videoda XTU üzerinden "Watt" düşürmüştü sizce o işe yarar mı ya da bir zararı olur mu?

Son düzenleme:
i5 9300H işlemcili çoğu pcler de undervoltu kapattılar, nedenini ben de bilmiyorum fakat malesef değiştirilmiyor. HP Pavilion kullanıyorum ve İntel XTU dan değiştiremiyorum. ThrottleStop ile de değiştiriyorum fakat bir etkisini göremiyorum.
@tr_onur haklı. Nitro 5'te BİOS güncellemesi sonrasında kapandı. Önceden XTU'da da açıktı.

XTU'dan yapmanızı öneririm. Throotle Stop'ta yapınca Windows profilleri ile işler karışıyor. Oyuna girerken hem Windows profilini hem TS'yi değiştirmek can sıkıyor. Biliyorum TS'de de otomatik ayarlıyorsun prize taklınca kendisi değiştiriyor da ben prize takılıyken de Dengeli modda güç seçeneklerinden max.işlemci durumunu Turbo boost kapalı %90 ayarladım. 2 küsür ghz'de kullanıyorum. Sıcaklık 50 derece ve fanlar 2000 devirde çalışıyor.

Oyuna girerken Yüksek Performans'a alıyorum o zaman Turbo Boost çalışıyor Mesela.

Oralarda biraz işkence olmaya başlıyor.

@tr_onur haklı. Nitro 5'te BİOS güncellemesi sonrasında kapandı. Önceden XTU'da da açıktı.

XTU'dan yapmanızı öneririm. Throotle Stop'ta yapınca Windows profilleri ile işler karışıyor. Oyuna girerken hem Windows profilini hem TS'yi değiştirmek can sıkıyor. Biliyorum TS'de de otomatik ayarlıyorsun prize taklınca kendisi değiştiriyor da ben prize takılıyken de Dengeli modda güç seçeneklerinden max.işlemci durumunu Turbo boost kapalı %90 ayarladım. 2 küsür ghz'de kullanıyorum. Sıcaklık 50 derece ve fanlar 2000 devirde çalışıyor.

Oyuna girerken Yüksek Performans'a alıyorum o zaman Turbo Boost çalışıyor Mesela.

Peki hangi sürüme indirmeliyim çünkü üstüne çok güncelleme geldi.

Bios ayarı düşürmeden youtube da gördüğüm kadarı ile İntel XTU 6.5.2.40 sürümü Bios güncel olsa bile ayarlama yapılabiliyor. Ne kadar etkili olur pek bilmiyorum.

Son düzenleme:
@tr_onur haklı. Nitro 5'te BIOS güncellemesi sonrasında kapandı. Önceden XTU'da da açıktı.

XTU'dan yapmanızı öneririm. Throotle Stop'ta yapınca Windows profilleri ile işler karışıyor. Oyuna girerken hem Windows profilini hem TS'yi değiştirmek can sıkıyor. Biliyorum TS'de de otomatik ayarlıyorsun prize taklınca kendisi değiştiriyor da ben prize takılıyken de dengeli modda güç seçeneklerinden Max. İşlemci durumunu Turbo Boost kapalı %90 ayarladım. 2 küsur GHz'de kullanıyorum. Sıcaklık 50 derece ve fanlar 2000 devirde çalışıyor.

Oyuna girerken yüksek Performans'a alıyorum o zaman Turbo Boost çalışıyor mesela.

Hangi BIOS sürümünden sonra kapandı?

HP pavilion 15-cx0026nt i5-8300H işlemcim var aşırı ısınma problemini bende yaşıyorum. CS:GO'da 98 dereceleri görüyorum. XTU ile core voltage kısmını değiştiremiyorum. Sebebini bilen var mı acaba ?

Geri
Yukarı