i5 9300H Undervolt yapma

-M.1618

Kilopat
Daha fazla  
Meslek
Öğrenci
Öncelikle herkese merhaba. Yeni almış olduğum laptopta i5 9300H işlemci var ve stok haliyle test ettiğim oyunda 82-83 derecelere ulaşıyor CPU. Undervolt işlemi denediğimde ise -0, 130V da 79-80 dereceleri gördüm. Herhangi bir sorun olmadan -0, 170V a kadar indim ancak bu değerin bile riskli olduğunu düşünüyorum. Sosyal'de bu durum hakkındaki konularda bazı arkadaşlar -0, 90V'un altına inmenin zararlı olduğunu söylemiş. Undervolt işlemini Intel XTU ile gerçekleştirdim ancak -0.170V değerine inmeme rağmen Thermal Throttling belirmeye devam ediyor. Ek olarak Power Limit Throttling de çalışıyor arada. Bu konudaki fikirleriniz nedir acaba, teşekkür ederim.

Isı değerlerin bir laptop için gayet iyi aslında. Ben i7-7700HQ ile -150'ye rahatça iniyorum. -170 seviyesine indiğimde stres testinde herhangi bir mavi ekran almadım ama durduk yere mavi ekranlar almaya başlamıştım. -150 -160 arası ideal diye düşünüyorum.
İşlemci frekansı kaça çıkıyor peki stres testi yaptığınızda? Bende mesela undervolt yapmadan önce 2,9 iken undervolt işleminden sonra 3,4 ile çalışıyordu.

-0.170 volt ile oyunda denediğimde işi düşüşü yaşamadım. Hâlâ yüksek ısılar almaktayım.
Isı değerlerin bir laptop için gayet iyi aslında. Ben i7-7700HQ ile -150'ye rahatça iniyorum. -170 seviyesine indiğimde stres testinde herhangi bir mavi ekran almadım ama durduk yere mavi ekranlar almaya başlamıştım. -150 -160 arası ideal diye düşünüyorum.
İşlemci frekansı kaça çıkıyor peki stres testi yaptığınızda? Bende mesela undervolt yapmadan önce 2,9 iken undervolt işleminden sonra 3,4 ile çalışıyordu.
Cevabınız için teşekkür ederim öncelikle. Bu undervolt olayında daha yeni olduğumdan dolayı sorunuzu cevaplamak için nereye bakacağımı tam bilemedim. Processor Graphics Freq. kısmını mı sormuştunuz acaba?

-0.170 volt ile oyunda denediğimde usu düşüşü yaşamadım. Hâlâ yüksek ısılar almaktayım.
Isı düşüşü olmasa bile büyük ihtimal yük altındaki frekans yükselmiştir. Isı düştüğü için frekans yükseliyor, frekans yükseldiği için eski ısılara yeniden ulaşıyor. Bu şekilde düşünebilirsin. Normal kullanımda fanın daha az çalıştığını gözlemleyebilirsin.
Cevabınız için teşekkür ederim öncelikle. Bu undervolt olayında daha yeni olduğumdan dolayı sorunuzu cevaplamak için nereye bakacağımı tam bilemedim. Processor Graphics Freq. kısmını mı sormuştunuz acaba?
Program şu an yüklü olmadığı için bir şey diyemiyorum ama buna görev yönetici > performans sekmesinde de bakabilirsiniz. İşlemcinin frekansı orada da yazar.

Herhangi bir etkisi olmaması üzdü açıkçası beni. Test ettiğim oyunda çok büyük bir oyun değildi. 90 derecelere varan işlemci sıcaklığı ile oyun oynamak uzun sürede korkutuyor beni.

Herhangi bir etkisi olmaması üzdü açıkçası beni. Test ettiğim oyunda çok büyük bir oyun değildi. 90 derecelere varan işlemci sıcaklığı ile oyun oynamak uzun sürede korkutuyor beni.
2-3 yıldır 95-99 derecelerde takılıyorum sorun olmuyor. Bir ara XTU ile düşürmüştüm sonra onu da bıraktım.
Etkisi var aslında, en azından bende vardır. XTU öncesi 2,9 GHz çalışırken 99 derece olan işlemcim, XTU sonrası 3,4 GHz'de 95 derecelerde çalıştı.
Macun yenilesem belki daha da düşerdi ama menteşede kırık olduğu için içini açmaya pek güvenemedim.

MSI OSD de cpu clock kısmı 4 ghz kullanıyor hep. Kullanım oranı olarak %45-50 civarı arasında oyunlarda. Sıcaklık ise 82-83 dereceyi gördü. Şu anda XTU ayarlarını kaldırdım, stok halde bu değerlerdeyim. GHz kullanımını tam olarak tespit edemedim sanırsam, kusura bakmayın.

Sorun değil. Normal kullanımda fan sesinden kurtulmak istiyorsan XTU kullanabilirsin diyeyim o zaman ben :)
XTU ile ayarlamayı yaptıktan sonra bilgisayarı yeniden başlayıp denemenin bir etkisi oluyor mu acaba? Birde XTU ile ayarlama yaptıktan sonra Cinebench skorları voltajı her arttırdığımda genel olarak düşme eğilimindeydi.

Geri
Yukarı