i5 9300H ve GTX 1650 laptop gereğinden fazla ısınıyor

SorunVARHocam

Femtopat
Öncelikle herkese merhabalar.
Elimde 2 tane bilgisayar var biri benim biri arkadaşımın. İkisinde de Windows 10 Home X64 1909 kurulu. (Daha önce Windows 10 Pro X64 2004 yüklü idi sorun yüzünden formatladım.)

Birinin sistem özellikleri:
Intel i5-9300H.
12 GB RAM.
480 GB SSD.
Intel UHD Graphics 630.
NVIDIA GeForce 1650.

Diğerinin sistem özellikleri:
Intel i7-8565U.
Intel UHD Graphics 620.
NVIDIA GeForce MX110.
8 GB RAM.
240 GB SSD.

Öncelikle bilgisayarların kurulumu USB 3.0 bellek aracılığıyla yapıldı Windows kendi sitesinden kuruldu Driver güncellemeleri bilgisayarların kendi resmi sitesinden yapıldı. BIOS güncel sürümlerinde. Yapılan testlerde herhangi bir hata bulunmuyor. Güç seçeneklerini kısmak ısınma sorununu ortadan kaldırsa da bir çözüm değil. Performanstan kayıp istediğim bir şey değil zira buna gerek yok zaten çünkü bunu kısmadan da olması lazım. İkisine de undervolt yapıldı xtu aracılığıyla. Her ikisinde de 360 Security yüklü yani güncel bir virüs programı bulunuyor. Termal macun sorunu olamaz çünkü her iki bilgisayarda çok yeni. Toz bile yok. DirectX net Framework, Visual C++ güncel sürümlerinde.

Gelelim sorunun detayına. Sistemi sağlam olan bilgisayar boşta soğutucu ile 38 civarında dolaşıyor ancak bu değer yanıltmasın zira altında sağlam bir soğutucu mevcut ayrıca bilgisayarın kendi soğutma sistemi de iyi. Diğer bilgisayar ise boşta iken 43 44 derecelerde dolaşıyor. Dediğim gibi bu değerler normal gelebilir ama değiller çünkü stabil değiller. Sürekli bir sıçrama mevcut 38-60 diğeri ise 43-73 gibi ve bu değerler bilgisayar neredeyse çalışmıyorken. CPUID HWMonitor açık sadece. Oyun oynarken sahip olduğum oyuncu bilgisayarı 80 dereceleri görüyor hatta 90'lara vuruyor üstelik altında soğutucusu ve Turbo fanına rağmen. Bu değerleri LoL gibi çok fazla sistem yormayacak bir oyunu oynarken alıyorum. Diğer bilgisayarda ise 80'lere ulaşma mevcut. Bu değerler kesinlikle normal değil onu belirtmeliyim normal bir dizüstü LoL'ün ilk 1 saatinde 70'i geçmez geçmemeli. Daha önce de dizüstü kullandım masaüstü bilgisayarımda mevcut. Isı değerlerinden pek tabii haberim var.

Ayrıca bilgi vermek istediğim bir diğer konu iki bilgisayar da FreeDOS tu. Sizce sorun donanımlarda mı yoksa Windows'u USB aracılığyla kurarken bir hata meydana gelmiş olabilir mi? Format USB'si Rufus'un kendi sitesinden indirilmiş Rufus ve Windows'un kendi sitesinden indirilmiş ISO dosyasıyla yazıldı hatırlatayım. Bütün bu bilgiler ışığında ne düşünüyorsunuz?

Bu durumu yaşayan eminim yüzlerce insan vardır ve bu insanlar yanlış yönlendiriliyorlar. Gerek olmamasına rağmen termal macun gibi saçma çözümler veya bakım zamanı gelmiş gibi yanlış tahminler. Benim aradığım işime gerçekten yarayacak bir cevap çünkü sıkıntı gerçekten USB'de olabilir ancak USB'den dolayı Windows'un ısınma sorunu olabileceğini düşünmüyorum.

Yardımlarınız için simdiden teşekkürler.

laptoplarda bu sıcaklık normal değil arkadaşlar. Laptop 1 saatte 90 dereceleri görüyorsa bir sıkıntı vardır.Özellikle U serisinden bahsediyoruz.Kaldı ki h serisi 100 dereceye gidiyor.
70 ila 90 derece normaldir H serisi için.Kaldı ki 90 veya bir tık üstü maksimumdur. 90 Dereceyi geçiyorsa bir sıkıntı var. Resmi sitesinden değerlerine göz atabilirsiniz.

Geri
Yukarı