i5 9400F için soğutma tavsiyesi

Ataberk Kaya

Centipat
İyi akşamlar arkadaşlar. 1. si bu işlemci için açılmış çok konu var. Ve yarısı ısınmasıyla ilgili. İşlemci fabrika çıkışı olarak 2.90 GHz veriyor. Ama oyunlar bu değer siz ayarlamasanız bile 3.9'a kadar çıkıyor. Bu da yanlış bilmiyorsam cihazın otomatik overclocklu oldugunu gösterir. Neyse bu durum bende ciddi anlamda sıcaklık sorunları doğurdu. Sağlam oyunlarda 80-90 derece arası gezen bir işlemcim vardı. Fanları değiştirdim taktım farklı stok fanlarından tutun birsürü şey denedim ama hiçbiri işe yaramadı en son Intel'in programını indirdim ve bir ayar buldum. Ve CPU stres testinden başarıyla geçti. Yük altında maksimum 55-60 dereceleri gördü. Fakat PC'yi kapatıp açtıgım zaman Intel'de yaptığım ayarlar sıfırlanıyor bunu engelleyecek bir şey var mı? Fakat bir işi bilinçsiz yapmaktan nefret ederim. Bu yaptıgm şeyi sizlerle paylaşıp hata var mı yoksa bu uygulama doğru bir şey mi sormak istiyorum. Öncelikle ilk fotoda ok işaretiyle göstermiş oldugum yer sistem açılınca zaten enable olarak görülüyordu. Disable ve sonra tekrar enable yapınca aktif oldu ve GHz degeriğini temel değere yani 2.90'a sabitledi. Böyle iken stress testindeki değeri 2. fotoya atıyorum. Fakat bunu disable yaptıgm zaman 3.90 GHz'de çalışıyor ve ıs değeri yük altında 75 dereceyi görüyor. Normalde oyunlarda 90 olduguda oluyordu. Ve ilk resimde daire içine aldıgım yerde kırmızı olarak yes yazıyor. Bu bir hata mı yoksa normal mi? En sonda XMP açmak için 6-7 kez PC'yi resleyip BIOS'a girdim. Çünkü SSD'den dolayı çok hızlı geçiyordu. XMP'de RAM frekansını 2666 yaptım ve PC açılınca son resimdeki gibi hata verdi. Tekrar açıp kapadım yine aynı hatayı aldım. 2400'e kısınca PC normal açıldı. Sizden yapmış oldugum işlemde neyi yanlış neyi doğru yaptığımı öğrenmek istiyorum. Şimdiden teşekkür ederim.

Dosya Ekleri

• daire.png
    daire.png
    59,4 KB · Görüntüleme: 33
  • işlemci sıcaklık 2.png
    işlemci sıcaklık 2.png
    46,8 KB · Görüntüleme: 48
  • işlemci sıcaklık.png
    işlemci sıcaklık.png
    46 KB · Görüntüleme: 38
  • crash.jpg
    crash.jpg
    205,4 KB · Görüntüleme: 38
Son düzenleyen: Moderatör:
Dostum o bütçeyle şu anki dolar kuruna zor alırsın güzel bir soğutmayı. İkinci el bak veya BIOS'tan kapanıyordu diye biliyorum Turbo Boost özelliği. Kapanıyorsa BIOS'tan kapat. Intel işlemcilerden pek anlamıyorum Ryzen'e daha çok hakimim kusura bakma. Ama soğutucu olarak linktekini önerebilirim.

Ben bunu kullanıyorum konuya göz atarsan sana fikir verebilir.

BIOS ayarlarından Core performans Boot'u kapatırsan işlemci 2.9GHz'de kalır ve performansı seni tatmin ederse devam edersin olmadı bir soğutucu alırsın.

Deneyeceğim hocam şimdi kapatacam pc yi

Dostum o bütçeyle şu anki dolar kuruna zor alırsın güzel bir soğutmayı. İkinci el bak veya BIOS'tan kapanıyordu diye biliyorum Turbo Boost özelliği. Kapanıyorsa BIOS'tan kapat. Intel işlemcilerden pek anlamıyorum Ryzen'e daha çok hakimim kusura bakma. Ama soğutucu olarak linktekini önerebilirim.

Cooler masterın 300 tl değerinde bir soğutucusu vardı ismini unutmuştum. Bu son resimdeki hata için ne diyeceksiniz hocam ?

9400F bu o kadar da ısınmaması lazım. Bence 200TL civarı bütçe bu işlemci için yeterli. Fazlası OC yapılmayan bu işlemci için gereksiz olacaktır.
Bu ikisinden birini tercih edebilirsin. Fan kalitesi ve 5 bakır boru olduğu için bence X124 daha mantıklı olur.

Geri
Yukarı