i5-9400F - RX 6500 XT sistemde oyunlarda patlama ve efektlerde FPS düşüşü oluyor

Mert Alkann

Zeptopat
Daha fazla  
Merhaba, öncelikle sistemim Gigabyte B365 m-h anakart, Intel i5 9400F işlemci, RX 6500 XT ekran kartı, 8-8 2400 MHz RAM, 240 SSD, 480 HDD ve 700W Power. RX 6500 XT'yi bu hafta aldım ve çoğu oyunda problemler yaşıyorum. Valorant ve Rocket League de patlama ve efektlerde anlık FPS düşüşü, droplanma ve fareyi hareket ettirirken geriden geliyormuş gibi hissediyorum. Ayrı olarak Fortnite'da da performans modu dışı 15-50 FPS veriyor bu konuyu bayağı araştırdım. Driverları ve BIOS'u sorunsuz yükledim ve güncelledim. Oyunları C'den D'ye taşıdım öylede denedim durum aynı bunları söylememim sebebi aynı sıkıntıları yaşayan arkadaşlarım bunları söyledi ama faydasını görmedim. Bu konuda bilgisi olan arkadaşlar ulaşırsa çok sevinirim.

Öncelikle bütün oyunlarda, bilhassa online oyunlarda bunu yaşıyorsunuz çünkü işlemci ve RAM kombinasyonunuz düşük, yani yeterli değil. Ayrıca 6500 XT'yi PCI 3 kullandığınız için daha az FPS almanız normal.
Yanıtınız için teşekkürler fakat, bende bu kartdan önce asus gtx 1050 2gb vardı. Aynı işlemci ve ramler vardı bu oyunlarda bu problemleri yaşamadım hiçbirinde.Bazı arkadaşlarımda ramin yetmiyor gibi şeyler söylediler bana ama ben öyle düşünmüyorum.Benim birebir aynısı olan sistemimi kullanan bir abim var.Onda bu problemler yok.Pci 3.0 sistemim olduğunu ve 4.0 a göre daha az performans verdiğini biliyorum fakat benim fps değerlerim şuanda o bahsedilen 3.0 performansından oldukça düşük.
Öncelikle bütün oyunlarda, bilhassa online oyunlarda bunu yaşıyorsunuz çünkü işlemci ve RAM kombinasyonunuz düşük, yani yeterli değil. Ayrıca 6500 XT'yi PCI 3 kullandığınız için daha az FPS almanız normal.
Benim düşüncemin yanlış olduğunu düşünüyorsanız bana ne önerirsiniz.Anakartım max 2666 mhz e kadar destekli.Yani ram mi yoksa işlemci mi yükseltmeliyim ?

Yanıtınız için teşekkürler fakat, bende bu kartdan önce asus gtx 1050 2gb vardı. Aynı işlemci ve ramler vardı bu oyunlarda bu problemleri yaşamadım hiçbirinde.Bazı arkadaşlarımda ramin yetmiyor gibi şeyler söylediler bana ama ben öyle düşünmüyorum.Benim birebir aynısı olan sistemimi kullanan bir abim var.Onda bu problemler yok.Pci 3.0 sistemim olduğunu ve 4.0 a göre daha az performans verdiğini biliyorum fakat benim fps değerlerim şuanda o bahsedilen 3.0 performansından oldukça düşük.

Benim düşüncemin yanlış olduğunu düşünüyorsanız bana ne önerirsiniz.Anakartım max 2666 mhz e kadar destekli.Yani ram mi yoksa işlemci mi yükseltmeliyim ?
RAM, anakart ve işlemci değiştirirseniz sorun ortadan kalkar.

Yeni konular

Geri
Yukarı