i5-9400F sistemde elektrik kesintisi sonrası FPS düşmesi ve seste bozulmalar

Flabebe

Centipat
Daha fazla  
Merhaba arkadaşlar. Geçtiğimiz hafta perşembe günü gün içinde bilgisayar açıkken elektrikler gitti, elektrikler geldiğinde bilgisayarı açtım ancak o an bir şey fark etmedim. Ancak cumartesi gününden beri inanılmaz FPS düşmesi yaşıyorum artı olarak ses de bozuluyor. Ses drop esnasında tamamen kesiliyor veya cızırdıyor. Oynadığım tek bir oyun var onun dışında test edemedim, oynadığım oyun Black Desert Online. Sadece oyunda değil, bilgisayarda da genel bir kasma hissi var artık. Örneğin Discord'da kanallar arası tıkladığımda 1-2 saniye sonra geçme, mesaj yazarken birden donma ve saliseler sonra tekrar kendine geldiğinde donmadan önce tıkladığım harfin yazıyor oluşu (bunu tam anlatamadım), tarayıcıda bir yavaşlık, Alt Tab geçişlerinde vs. yavaşlık var. Bu sorunun benzerini daha önce yaşamıştım ancak o zaman UPS kullanmıyordum ve SSD farklı idi, sorunu çözemeyince SSD'yi garantiye yollamıştım ve para iadesi oldu. O SSD Adata SX6000 Pro 512 GB idi. Para iadesi yapıldığında kendime bir Samsung 860 EVO M.2 SSD aldım. Oldukça memnundum ve sıkıntı yaşamıyordum. Ancak Adata SSD'de birçok elektrik kesintisinden sonra bu sorunu yaşamıştım. Samsung SSD'min yaşadığı ilk kesintiydi bu ve direkt ondan olup olmadığından emin değilim. Benim ilk aklıma gelen sıcaklıktı, oyun içinde 80 derecelere varan işlemci sıcaklığı ve 75-80 derecelere varan bir ekran kartı sıcaklığım vardı. Hala da onun olabileceğini düşünüyorum çünkü bilgisayar 1 yıldan uzun süredir temizlenmiyor. Oldukça kirli bir durumda. SSD sağlığını HD Tune Pro ile test ettim bad sector vs. yok, CrystalDiskMark ile test ettiğimde normal sonuçlar alıyorum. Bu arada SSD'yi Nisan 2021'de almıştım sağlığı %90 şu an, bu normal mi çok mu kötü bilmiyorum. Format atmayı denemedim çözüm olup olmayacağından emin olmadığım için. Yardımlarınızı bekliyorum.
Sistem şöyle;

• Intel Core i5 9400F.
  • MSI Z370A-PRO
  • Gigabyte GeForce GTX 1660 Ti Windforce.
  • Samsung 860 EVO M.2 SSD.
  • Adata XPG Gammix D10 Dual 8x2 RAM.
  • Western Digital Caviar Blue 1 TB.
  • FSP Hyper k 500 500W.
  • FSP wındale 3 CPU cooler.
  • Kolınk stronghold whıte kasa.
  • 3X bıtfenıx spectre kasa fanı.

Bu oyun içi FPS düşüşü ve ses kesintisinin videosu, sesi açarak izleyin.

Nvidia'nın sayfasından ekran kartı sürücünü, anakartın sayfasından ses sürücünü indirip tekrar kurmayı dene. Olmazsa en son çare bi format at düzelir belki.

Güç kaynağının arkasındaki pinlere tornavida dokundurarak statik elektriği almanız faydalı olabilir. Youtube da bunu tarif eden videolar var.

Güç kaynağının arkasındaki pinlere tornavida dokundurarak statik elektriği almanız faydalı olabilir. YouTube'da bunu tarif eden videolar var.

Merhaba dedikleriniz yaptım, daha sonrasında bilgisayarı temizlettim, sıcaklıkları oldukça düşürdüm, format attım ancak aynı sorun aynen devam ediyor. Şöyle 2 tane link bırakayım, sorunu daha iyi anlamanız açısından. Daha önce de benzerini yaşamıştım ben SSD'den olduğunu düşünüyorum açıkçası.

Link 1
Link 2

Merhaba dedikleriniz yaptım, daha sonrasında bilgisayarı temizlettim, sıcaklıkları oldukça düşürdüm, format attım ancak aynı sorun aynen devam ediyor. Şöyle 2 tane link bırakayım, sorunu daha iyi anlamanız açısından. Daha önce de benzerini yaşamıştım ben SSD'den olduğunu düşünüyorum açıkçası.

Link 1
Link 2
Elektriksel atlatma var gibi geldi bana, mümkünse farklı bir güç kaynağı kullanmayı deneyin, eğer PC duvardaki elektrik prizine uzatma ile bağlıysa arada uzatma kablosu olmadan siyah PSU kablosunu direkt duvardaki prizine takarak çalıştırmayı deneyin

Elektriksel atlatma var gibi geldi bana, mümkünse farklı bir güç kaynağı kullanmayı deneyin, eğer PC duvardaki elektrik prizine uzatma ile bağlıysa arada uzatma kablosu olmadan siyah PSU kablosunu direkt duvardaki prizine takarak çalıştırmayı deneyin.

Selam, yeni bir PSU'da deneyemedim, ben SSD'den şüphelenmiştim, onu söküp HDD'ye kurdum ama aynı sorunları yaşıyorum. Öyle garip ki, mesela bazen sabit olarak 1 sn aralıkla 3 kere FPS düşmesi giriyor, bazen ses bozulup FPS düşmesi giriyor, oyunda atla hızlı gidince FPS düşmesi oluyor vs. vs. Bu sadece oyunda olsa neyse, Discord'da kanallar arası geçerken, pmlere tıklarken, başka bir Discord sunucusuna tıkladığımda vs. aşırı FPS düşmesi oluyor, bu Chrome'da da çok var. Sizin fikriniz PSU'mudur? Ben de öyle düşünmeye başladım çünkü. İlk şüpheli SSD idi ama onda sorun yok gibi görünüyor. Duvardaki prizle PC arası çok uzak ve duvara yakın kurmam mümkün değil PC'yi, akım korumalı prize bağlı olan bir voltaj regülatörüne bağlı PC ve monitör.

Selam, yeni bir PSU'da deneyemedim, ben SSD'den şüphelenmiştim, onu söküp HDD'ye kurdum ama aynı sorunları yaşıyorum. Öyle garip ki, mesela bazen sabit olarak 1 sn aralıkla 3 kere FPS düşmesi giriyor, bazen ses bozulup FPS düşmesi giriyor, oyunda atla hızlı gidince FPS düşmesi oluyor vs. vs. Bu sadece oyunda olsa neyse, Discord'da kanallar arası geçerken, pmlere tıklarken, başka bir Discord sunucusuna tıkladığımda vs. aşırı FPS düşmesi oluyor, bu Chrome'da da çok var. Sizin fikriniz PSU'mudur? Ben de öyle düşünmeye başladım çünkü. İlk şüpheli SSD idi ama onda sorun yok gibi görünüyor. Duvardaki prizle PC arası çok uzak ve duvara yakın kurmam mümkün değil PC'yi, akım korumalı prize bağlı olan bir voltaj regülatörüne bağlı PC ve monitör.
OCCT yazılımıyla PSU stabilite testi yapabilirsiniz kurulumsuz direkt kullanılabilen bir yazılım. Kullanırken anlamadığınız birşey olursa yardımcı olmaya çalırım.

OCCT yazılımıyla PSU stabilite testi yapabilirsiniz kurulumsuz direkt kullanılabilen bir yazılım. Kullanırken anlamadığınız birşey olursa yardımcı olmaya çalırım.
Selamlar tekrardan, bu mantıklı bunu yapacağım. Ancak testte mesela sorun çıkmazsa PSU tamamen sorunsuz gibi bir anlam mı çıkarmam gerekiyor?

Geri
Yukarı