i5 9400F sıvı soğutma ve delid

kiyoshiqq

Hectopat
Herkese selamlar,

i5 9400F işlemcim var ve stok soğutucu ile kullanıyorum. Isı değerlerinden hiç memnun değilim dün akşam Apex Legends oynarken CPU kullanımı %95 ve sıcaklık değerleri 70-75 derece arası oynuyordu. Sıvı soğutucu alıp delid yapma planım var fakat thermal Grizzly'in conductonaut ve kryonaut olarak 2 farklı sıvı metali ile karşılaştım aralarındaki farklar galiba W/mk değerleri oluyor. Bu konuyu açıklayabilecek var mı? Veya sıvı metal için thermal Grizzly'den daha iyi bir marka var mı?

Ayrıca sıvı soğutmayı ML240L almayı düşünüyorum bu fiyat bazında daha iyi diyebileceğiniz var mı?

Son düzenleyen: Moderatör:
Thermal Grizzly iyi kullanabilirsin ama sıvı metal elektrik iletiyor ve işlemci kapağını açarken işlemciye zarar verme riski var eğer bu işlemi yapacaksa işlemci kapak açma araçları var onları kullanabilirsin bu işlem sayesinde 60 dereceyi görmezsin ama sadece sıvı soğutma alırsan oda yeter bence delid gerekmiyor

Herkese selamlar,

i5 9400F işlemcim var ve stok soğutucu ile kullanıyorum. Isı değerlerinden hiç memnun değilim dün akşam Apex Legends oynarken CPU kullanımı %95 ve sıcaklık değerleri 70-75 derece arası oynuyordu. Sıvı soğutucu alıp delid yapma planım var fakat thermal Grizzly'in conductonaut ve kryonaut olarak 2 farklı sıvı metali ile karşılaştım aralarındaki farklar galiba W/mk değerleri oluyor. Bu konuyu açıklayabilecek var mı? Veya sıvı metal için thermal Grizzly'den daha iyi bir marka var mı?

Ayrıca sıvı soğutmayı ML240L almayı düşünüyorum bu fiyat bazında daha iyi diyebileceğiniz var mı?
Hocam 9400F için fazla değil mi bunlar? Overclock bile olmayan işlemci için fazla bence. İyisinden bi kule tipi hava soğutma alıp geçin.

Hocam 9400F için fazla değil mi bunlar? Overclock bile olmayan işlemci için fazla bence. İyisinden bi kule tipi hava soğutma alıp geçin.
Evet fazla ama sonuçta sıvı soğutmayı kaç yılda bir değiştiriyorum. Kule tipi alsam bu sefer CPU upgrade yapsam tekrar sıvı soğutma alma derdine düşeceğim. 9400F' e delid yapacağım yani kararım kesin eğer bozulursa çöpe atarım veya yaptım çalıştı ve beni tatmin etmedi satarım 9600K/9700K ' falan alırım hemde sıvı soğutmam olur.

OC destekli Z390-370 anakartınız yoksa K serisi işlemciye gerek yok.

Delid bu işlemci için önermiyorum hem masraflı hem de yanlış yapılırsa bozulma şansı var.

İleride kullanmak için sıvı soğutma mantıklı olabilir ama 600-700TL civarı bütçeniz varsa ve kasa 280MM radyatör destekliyor ise Artic 280 önerebilirim.

OC destekli Z390-370 anakartınız yoksa K serisi işlemciye gerek yok.

Delid bu işlemci için önermiyorum hem masraflı hem de yanlış yapılırsa bozulma şansı var.

İleride kullanmak için sıvı soğutma mantıklı olabilir ama 600-700TL civarı bütçeniz varsa ve kasa 280MM radyatör destekliyor ise Artic 280 önerebilirim.
Yorumların için teşekkürler z390-f gaming anakartım var. Delid yapmam o kadar önemsenecek bir konu değil, deneyeceğim işte bozulursa bozulsun. zaten sıvı metal internetten baktığım zaman 50-55 tl arası bulunuyor. Asıl sormak istediğim thermal grizzly kryonaut ve conductonaut arasındaki farklar.

Artic 280' e bakacağım, teşekkürler.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı