i5 9400F stok fanı gürültülü çalışıyor

Vedat0

Decapat
Daha fazla  
Selamlar i5 9400F islemci stok fanım aşırı derecede gürültü yapıyor. Diğer kasa fanlarimi BIOS'tan Full RPM'e alsam da o kadar ses yapmıyorlar. BIOS'tan azaltmayı denedim islemci fan hızını beceremedim defaulta döndürdüm halen aşırı derecede ses yapıyor. Isınmayla bir alakasi olduğunu düşünmüyorum acaba termal macun sıkıntısından mıdır düşünceleriniz neler eğer termal macun kaynakliysa nasıl değiştirebilirim, yenileyebilirim?

Fiziksel olarak da kontrol edin. Sürtme de olabilir. Sıcaklık değerleri iyiyse termal macun değişimine gerek yok. Tozlanmış da olabilir.

Gürültülü olduğunda fan çalışma devri nedir?

2900 3300 RPM arası.

Fiziksel olarak da kontrol edin. Sürtme de olabilir. Sıcaklık değerleri iyiyse termal macun değişimine gerek yok. Tozlanmış da olabilir.

Nasıl kontrol edebilirim, dokunursan problem yaratır diye çok ugrasmiyordum.

Çok basit gelecek ama kablo vs. değme olasılığı veya çok toz birikmiş olma olasılığı var mı?

Kablolari kontrol ettim bir problem yok ama toz muhtemel olabilir.

Fişten çekik olarak kontrol edebilirsiniz.

İlk olarak olduğu yerde bakın. Zaten tozlanma kendini belli eder. Yavaşça çevirip de sürtme olayına bakabilirsiniz. Fazla da boşta çevirmeyin. Çok fazla çevirirseniz elektrik üretebilir.

İlk olarak olduğu yerde bakın. Zaten tozlanma kendini belli eder. Yavaşça çevirip de sürtme olayına bakabilirsiniz. Fazla da boşta çevirmeyin. Çok fazla çevirirseniz elektrik üretebilir.
Teşekkürler bakıp yazarım.
Tozu temizledim elimden geldiğince ama değişen bir şey olmadı ne yapmalıyım çok sinir bozmaya başladı bu olay

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı