i5-9400F ve RTX 2060 Sistem Toplama

PFHendrix

Centipat
Merhabalar, yakın zamanda yeni bir oyun odaklı masaüstü sistem toplayacağım. Parçaları kafamda belirledim diyebilirim ama birkaç sorum var, sizin de bu konuda görüşlerinizi ve tavsiyelerinizi almak istiyorum.

Fiyat: 6000 TL

Bu sistemi elimde olan 2K 144Hz bir monitörle kullanacağım. Çoğu durumda monitörün bu HZ değerlerine ulaşması için gerekli performansı sağlamayacağının da bilincindeyim, sizde yorumlarınızı buna bağlı olarak belirtirseniz sevinirim.

- İşlemci konusunda arada AMD Ryzen 5 3600 arasında gidip geliyorum. Belli alanlarda (çoklu çekirdek gibi) daha ileride olduğunun bilincindeyim. Ama Intel yerine AMD seçersem diğer parçalarda da değişiklik yapmam gerekecek, (Anakart tipi, daha yüksek MHz değerine sahip RAM'ler ve belki de daha iyi bir soğutucu) şu anki güncel fiyatından ve bu parça değişikliklerinin getireceği ekstra durumlardan dolayı tercihim Intel yönünde oldu.
- Anakart konusunda daha ucuza B365 modelleri var, sizce onlara yönelmeli miyim? Anakart konusunda bunu seçmemin tek nedeni üzerindeki ses yongasının diğer ucuz anakart modellerine göre daha iyi olduğunu düşünmemden dolayı oldu.
- RAM konusunda Intel için bunun yeterli olduğunu düşünüyorum, zaten ayrıca anakart yüzünden önümde bir MHz engeli var.
- Kasa konusunda bazen sadece mATX bir anakarta uygun bir model değil de, ATX uyumlu bir kasa almak konusunda gidip geliyorum. Şu an aklımdaki model bu ama son anda bir değişiklik yapıp ATX uyumlu bir kasa da alabilirim. Şu an fiyatı ve markasının güvenilirliği yüzünden bunu tercih ettim.
- Ekran kartı konusunda emin gibiyim, 2060 alacağım, (yukarıda belirttiğim sistemi kafamda toplamaya başlarken 1660 Ti vardı aklımda ama elimdeki monitör beni buna getirdi) sadece sistemi alacağım günkü fiyat ve yere bağlı olarak MSI değil de ASUS ya da Gigabyte olarak değişebilir.
- PSU konusunda bunu seçmemin nedeni de marka ve fiyatı oldu aynı şekilde.

Şimdiden okuyan ve yardımcı olan herkese teşekkür ederim.

@Recep Baltaş @Ali Güngör

Son düzenleyen: Moderatör:
2K kullanacağınız için R5 2600 de alabilirsiniz. Bu çözünürlükte yeni nesil pek bir ekstra performans sunmuyor 2K ve 4K çözünürlükte. Ekran kartını RX 5700 XT yapabilirsiniz böylece. 5700 XT, 2K için tasarlanmış bir kart olup RTX 2060 ile kıyaslandığında dağlar kadar fark var arada.

9400F kullanıyorum sıcaklık olarak en fazla 61 dereceyi gördüm.
Sistem gayet güzel.
Bütçe elveriyor ise 3600 seçilebilir.
9400F ile darboğaz durumu yaşamamak için en fazla 2070 tercih edilebilir bu durum 3600 içinde geçerli.

Bu arada bunu alabilirsin daha uygun fiyatlı MSI NVIDIA GeForce RTX2060 Ventus 6GB OC 192Bit GDDR6 (DX12) Fiyatı

Attığınız linkte daha pahalı şuan, indirim bitmiş de olabilir.

2K kullanacağınız için R5 2600 de alabilirsiniz. Bu çözünürlükte yeni nesil pek bir ekstra performans sunmuyor 2K ve 4K çözünürlükte. Ekran kartını RX 5700 XT yapabilirsiniz böylece. 5700 XT, 2K için tasarlanmış bir kart olup RTX 2060 ile kıyaslandığında dağlar kadar fark var arada.

Sadece oyun odaklı bir sistem düşündüğüm için 9400F daha mantıklı diye düşünüyorum. 5700 XT ise dediğiniz gibi 2K için daha uygun ama fiyat olarak şuan RTX 2060'ın üzerinde. (tek fanlı modelleri yakın olabilir ama soğutma yetersizliği yüzünden almak istemem)

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı