i5-9400F yük altında çok ısınıyor

Hakan Moultaza

Picopat
Yer
Yunanistan
Daha fazla  
Meslek
Öğrenci
Yurt dışında yaşıyorum. Bir hafta önce güvenilir bir siteden almış olduğum hazır sistemim elime ulaştı. Boşta 30-35 derece olan işlemcim Fortnite'a girince 80-92 derece arasında gidip geliyor. Bir kez de kasanın yan kapağını açarak denedim arada 10-12 derece gibi bir düşüş oldu. Şimdi Fortnite'ta 70-82 arası gidip geliyor. Stok soğutucu var. Ekran kartının değerleri ise gayet normal. 92 derecelere bile ulaşmasına rağmen herhangi bir performans düşüşü veya takılma yaşamadım. Sizce yeni bir soğutucu mu almam lazım veya işlemcide mi bir sorun var?

Yurt dışında yaşıyorum. Bir hafta önce güvenilir bir siteden almış olduğum hazır sistemim elime ulaştı. Boşta 30-35 derece olan işlemcim Fortnite'a girince 80-92 derece arasında gidip geliyor. Bir kez de kasanın yan kapağını açarak denedim arada 10-12 derece gibi bir düşüş oldu. Şimdi Fortnite'ta 70-82 arası gidip geliyor. Stok soğutucu var. Ekran kartının değerleri ise gayet normal. 92 derecelere bile ulaşmasına rağmen herhangi bir performans düşüşü veya takılma yaşamadım. Sizce yeni bir soğutucu mu almam lazım veya işlemcide mi bir sorun var?
Eğer dediğiniz gibi kasanın kapağını açınca 10-12 derece fark oluyorsa kesinlikle yeni bir soğutucu alın.

Kasa modelin nedir? Bu arada ekran kartının derecesi 92 değildir umarım çok ciddi bir sıcaklık. Ekran kartın da, işlemcin de yüksek sıcaklıklara sahip. Büyük ihtimal kasan kötü.

Aynı işlemciyi stok soğutucu 1 yıl kadar kullanmıştım. Sizinle aynı sıcaklık değerlerini aldım. Yani anormal bir durum yok o soğutucu ile o işlemcide bu şekilde oluyor.

Kasa modelin nedir? Bu arada ekran kartının derecesi 92 değildir umarım çok ciddi bir sıcaklık. Ekran kartın da, işlemcin de yüksek sıcaklıklara sahip.

Kasa modelin nedir? Bu arada ekran kartının derecesi 92 değildir umarım çok ciddi bir sıcaklık. Ekran kartın da, işlemcin de yüksek sıcaklıklara sahip. Büyük ihtimal kasan kötü.

Hayır. Ekran kartı 70 derecelerde yük altında.

Son düzenleyen: Moderatör:
Kasanızın hava sirkülasyonu kötü olabilir. Kasanızın modeli nedir ?

Aynı işlemciyi stok soğutucu 1 yıl kadar kullanmıştım. Sizinle aynı sıcaklık değerlerini aldım. Yani anormal bir durum yok o soğutucu ile o işlemcide bu şekilde oluyor.

İşlemcinin 90 derecelere kadar ulaşmasının normal olduğunu düşünmüyorum. İşlemciye büyük bir zararı dokunmaz mı?

Duymadığım bir marka ama ön kısmı mesh bir kasa değil ondan dolayı ısınma yapıyor ve hava almıyor olabilir kasanız.

Ne yapmalıyım sence? Kasayı mı değiştireyim yoksa iyi bir soğutucu takmam yeterli olur mu?

Son düzenleyen: Moderatör:
Bakınız normalde normal değil haklısınız ama 9400F stok soğutucu ile bu sıcaklıklarda çalışıyor. Ben RX 590 ile kullanıyordum işlemci kullanımı %90'dan aşağı düşmüyordu oynadığım oyunlarda. Haliyle stok soğutucu ile %90 yükte çalışan işlemcinin bu derecelere çıkması normal. 9400F 6/6 bir işlemci bu yüzden kullanım oranı yüksek oluyor. Beğenmediğim için sattım 6/12 bir işlemci olan 10400F aldım ve bir daha stok soğutucu kullanmadım. Stok soğutucu yetersiz.

Yeni konular

Geri
Yukarı