i5 9600K sistem FPS düşüklüğü

17ragon

Decapat
Daha fazla  
Öncelikle sistemimle başlayayım:
ASUS Prime Z390-P.
Intel i5-9600KF @5 GHz OC.
Corsair 2x8GB DDR4 3200MHz.
ASUS Dual GTX 1660 Ti 6 GB.
Cooler Master 750W 80+ Bronze PSU.
Samsung LC24RG50FQMXUf 24" 144Hz monitör.

Sistemi 8 ay önce ilk topladığımda hiçbir sıkıntı olmadan Apex Legends oyununda 144FPS alarak ve 144 görerek oynayabiliyordum. Yaklaşık son 1 aydır bir süre oynadıktan sonra oyunun yavaşladığını hissediyorum ama FPS değerlerinde hiçbir anormal değişim olmuyor. 2 saat sonra artık iyice 30 FPS kıvamına geliyor(hala ortalama 144 FPS alırken). Afterburner üzerinden kontrol ettiğimde de cpu/gpu kullanım değerlerinde veya sıcaklıklarda hiçbir anormalliğe rastlamadım.

Enteresan bir şekilde sistemi yeniden başlatıp (anakartın otomatik profillerini kullanarak) overclock yaptığımda kısa bir süreliğine mükemmel bir görüntü elde ediyorum ama yarım saat/1 saat sonra eski yavaş haline dönüyor. Eğer sistemi normal bir şekilde yeniden başlatırsam pek bir fark gözlemleyemiyorum.

Psikolojik mi bilmiyorum ama uzun süre oyun oynadıktan sonra Twitch üzerinden yayın izlerken bile 60 FPS görüntü alamıyormuşum gibi geliyor.

Monitörden şüphelenmekteyim ama tazeleme hızını test edebileceğim herhangi bir program bulamadım ve başka 144Hz monitör deneme şansım da yok. 144 FPS kayıt yapmayı denedim ama ona da sistemim elvermedi. Sadece Display Port yerine HDMI kablo kullanmayı denedim ama problemi çözmedi.

Bütün parçaların garantisi duruyor ama problemin hangi parçada olduğunu tespit edemediğim için gönderemiyorum.

Moderatör arkadaş konuyu okumadan başlığı değiştirmiş sanırım, FPS düşüklüğü yaşamıyorum sadece görsel olarak düşükmüş gibi görünüyor.

Son düzenleme:
Yazmayı unutmuşum, bugün format attım ama maalesef hiçbir değişiklik olmadı. FreeSync açarak/kapayarak, monitörün gecikme ayarlarıyla oynayarak, NVIDIA denetim masasındaki tüm Sync ayarlarıyla oynayarak denedim ama hepsinde sonuç aynıydı.

Son düzenleme:

Geri
Yukarı