Çözüldü i5 9600KF 90 dereceyi geçiyor

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

srcn90

Hectopat
Makaleler
2
Daha fazla  
Meslek
Gümrük Muhafaza Memuru
Elimde i5 9600KF var ve Cooler Master'ın sıvı soğutucusu ( https://www.vatanbilgisayar.com/coo...-am4-uyumlu-rgb-led-sivi-sogutma-sistemi.html ) mevcut. Overclock yapınca PUBG'de 75 üzeri dereceleri görüyor ve Prime95'i tamamlayamıyor, sanırım fazla ısındığından dolayı, dereceleri takip ediyorum 90 üzerine çıkıyor. Anakarttan RPM'i bir türlü arttıramadık, belki de maksimum dönüş hızı bu. (1000RPM civarı) Soğutucunun fanını 4 pinli bir fan ile değiştirmeli miyim? Yoksa kule tipi bir soğutucuya mı geçmeliyim yoksa 240MM sıvı soğutucu mu almalıyım? Sadece fan değiştir diyecek olanların fan önerisi var mıdır? Be quiet ve noctua markalarından olabilir. Bu arada güç kaynağım High Power 600W %80 effiency yazıyor üstünde, yeterli olur mu? Kasamın üst kısmında İki tane 12CM'lik fan takıcak yer var, şimdilik oralar boşta. Önde 2 fan arkada da 1 egzos fanım var. Kasamın fotoğrafını ekliyorum. Teşekkürler.

Not: Ekran kartım GTX1070, işlemci OC 5GHz.

Dosya Ekleri

• dark n5.jpg
    dark n5.jpg
    72 KB · Görüntüleme: 54
Son düzenleyen: Moderatör:
Çözüm
Radyatöre takılı fanı söküp üzerindeki değerleri kontrol edebilirsin. (Marka etiketi kısmında yazar.) Eğer üzerinde değerler yazmıyorsa bunu belirlemen biraz zor olabilir. Bu sefer de görsel olarak bir belirleme yapman gerekebilir.
Fanların tam devirde 1000RPM'e kadar dönebildiğini sanmıyorum. Radyatörü soğutmak için olan fanlar bunlar. Eminim daha yüksek devirde dönüyorlardır. Bunu arttırman gerek. Tam performansta dönmelerini sağlarsan, radyatörün çok ısınmasının önüne geçebilirsin :) .
Şimdi kontrol ettim. Cooler Master'in sitesinde fan özelliği olarak şöyle not düşülmüş;

650-2000 RPM (PWM) ± 10%

Fanların tam devirde 1000RPM'e kadar dönebildiğini sanmıyorum. Radyatörü soğutmak için olan fanlar bunlar. Eminim daha yüksek devirde dönüyorlardır. Bunu arttırman gerek. Tam performansta dönmelerini sağlarsan, radyatörün çok ısınmasının önüne geçebilirsin :) .
Şimdi kontrol ettim. Cooler Master'in sitesinde fan özelliği olarak şöyle not düşülmüş;

650-2000 RPM (PWM) ± 10%

Ben sıvı soğutucuyu 2. el olarak aldım ve bu şekilde çalışıyor, fanın orijinal olup olmadığını nasıl anlarım peki? Satan kişi daha ucuz bir fan takıp vermiş olabilir mi?

Radyatöre takılı fanı söküp üzerindeki değerleri kontrol edebilirsin. (Marka etiketi kısmında yazar.) Eğer üzerinde değerler yazmıyorsa bunu belirlemen biraz zor olabilir. Bu sefer de görsel olarak bir belirleme yapman gerekebilir.

Çözüm

Anladım hocam, çok teşekkürler.

Oncelikle kullandığın soğutucu her ne kadar coolermaster olsada iyi bir soğutucu değil zamanında kullanmıştım fanların orjinal olup olmadığına bak arkadaşın dediği gibi de ve dönme hızlarını kontrol et tavsiyem değiştirmen

Oncelikle kullandığın soğutucu her ne kadar coolermaster olsada iyi bir soğutucu değil zamanında kullanmıştım fanların orjinal olup olmadığına bak arkadaşın dediği gibi de ve dönme hızlarını kontrol et tavsiyem değiştirmen

Corsair h100i rgb platinum aldım ama kasaya sığmıcak sanki, ne dersin bu konuda?

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı