i5-9600KF Turbo Boost çalışmıyor

hayali99

Femtopat
Daha fazla  
Yakın zamanda i5 9600KF işlemci satın aldım ancak MSI Afterburner'dan baktığım kadarıyla hiçbir zaman turbo hızına çıkmıyor hatta hep temel frekansta 3.7 GHz'de çalışıyor. BIOS'tan Untel Turbo Boost/Speed açmaya çalıştım ama yine de temel frekansta kaldı. Anakart ASUS Prime H310M-K.

Son düzenleyen: Moderatör:
Turbo frekansına tek çekirdek ve çift çekirdek kullanırken çıkar. Soğutma da önemli burada, ne kadar serinse o kadar fazla turbo hızına çıkar. Çoklu çekirdek kullanımı arttıkça CPU maksimum hızına çıkamaz, aşırı ısınırsa da aynı durum geçerli. CPU turbo hızını gereksinimine göre kendisi ayarlıyor.

Teşekkür ederim Berwar peki bu özelliğin açık olup olmadığını tam olarak nasıl emin olabilirim? Yani işlemciyi zorlayıp nasıl kontrol edebilirim, GTA 5, Minecraft gibi oyunlarda son ayarları denedim hatta minecraftta shader lar açık server hostu bendim.
İntel'in kendi uygulamalarından baktım, 1. ve 2. çekirdekler 46x core ratio/multipler a kadar çıkabililyor ama ikiside diğer 4 çekirdek gibi olmuş ve 37x de tıkanmış. Bu sorunu nasıl çözerim?

Geri
Yukarı