i5 9600KF ve RTX 2060S sistemde yeniden başlatana kadar FPS düşüklüğü

emretunca16

Hectopat
Nisan ayında Vatan Bilgisayar'dan bir kasa aldım 10 gün sonra geldi. Kullanmaya başladım, 5.5 aydır herhangi bir sıkıntısı olmadan kullandım. En sonunda PSU fanı bir kabloya temas ettiği için sesinden dolayı servise yolladım. Kendim PSU açmak istemediğim için PSU serviste tamir edilip geri geldi. Bilgisayarımı geri aldım, esas sorun burada başladı. Servisten geldikten maksimum 1 hafta sonra bilgisayarda bir performans düşüklüğü olmaya başladı. Forza Horizon 4'de aldığım 110 FPS 45 FPS'e düştü, NBA2K20'da aldığım 95-100-120 FPS 50'ye, RDR'de aldığım 70 FPS 37'ye düştü. Ben de NVIDIA sürücüsünde bir anormallik olduğunu düşünüp DDU ile kaldırıp temiz kurulum ile bir önceki sürüme döndüm fakat bu sefer sistem oyuna girince bir süre sonra kendi kendine donuyor, baştan başlatıyordu. Yine sorun devam edince bilgisayarı formatladım, yazılımsaldır diye formattan sonra da bir süre devam etti sonra kendi kendine düzeldi. Şu an ise halen bilgisayarı açıyorum, bir oyuna giriyorum belirli bir ana kadar FPS değerleri normal sonra hemen böyle saniyelik bile olmayan takılma ile beraber FPS 120-130'lardan 40-45'e iniyor. Mesela sabah işlerimi bitirdim, kalktım NBA2K20 açıyorum tüm değerlerim sıcaklıklar kullanımlar RAM vs her şey normal bir süre sonra dediğim sorun başlıyor. Bilgisayarımı açıp kapatıyorum ve sorun bilgisayarımı tekrar kapatana kadar geçiyor, bazen 2 defa, bazen 3 defa tekrardan başlatıyorum. Aramadığım çözüm kalmadı hiçbir şekilde çözüm bulamıyorum, 10 gün önce kendi kendine başlatıyordu. O bitti, şimdi oyunlarda böyle yapıyor. Tüm değerler, her şey normal GPU, CPU, RAM +3, 3 +5 +12 tüm her şeye baktım, AIDA64 ile FurMark testi yaptım, gerçekten bıktım artık. Yazılımsal bir şey değil.
Donanımsal olsa belirli bir süre için de düzgün çalışmaz servise versem ne diyeceğim, çözebilecekler mi, götürecek fırsatım da yok sistemimin garantisi halen devam ediyor.

CPU: Intel i5 9600KF 3.70 GHz.
GPU: MSI RTX 2060 Super Ventus GP OC.
Anakart: MSI B365M PRO-VH.
RAM: Corsair Vengeance (16x1) 3000MHz.
PSU: Xigmatek İstanbul kasa ile beraber gelen X-Power +80 Plus 650W.

Ne olur yardımcı olun teşekkürler.

Son düzenleyen: Moderatör:
Servise yolladım bugün, sorunun neyden kaynaklandığını bildireceğim.
Sistemimi servisten bugün teslim aldım sorun işlemcimdeymiş. Intel tarafından yeni bir işlemci yollandı.

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı