i5 M560 Düşük Frekans Sorunu

blacktiger5

Kilopat
Yer
İstanbul
Daha fazla  
Meslek
Elektronik-Bilgisayar-Tamir
376332

İşlemci görüldüğü gibi CPU kullanımı %100 olsa bile 2.67 GHz'de çalışıyor. BIOS güncel, program ile AIDA64 açtığımda turbo boost etkin değil diyor, nasıl çözülecek bu durum? Sakın demeyin zorlandığı zaman devreye girer diye sistem %100 kullanımda donuyor, en yüksek 2.67 GHz çıkıyor ama işlemcim turbo boost ektin olsa 3.20 GHz çıkacak.
Hadi PC'den süper derecede anlayanlar baksın daha kimse bulamadı servis bile:)

376338

Son düzenleyen: Moderatör:
Bilgisayarınızdan gücü kesip bios pilini çıkarıp 1 dk bekledikten sonra tekrar takın sonra bios ekranına girip save change and exit seceneğini kullanıp çıkış yapın ardından prime95 trouthle en ağır testi yapıp test edin.

Bilgisayarınızdan gücü kesip bios pilini çıkarıp 1 dk bekledikten sonra tekrar takın sonra bios ekranına girip save change and exit seceneğini kullanıp çıkış yapın ardından prime95 trouthle en ağır testi yapıp test edin.
test yaptım çekirdekler çalışıyor ama 2.67 ghz de işlemci turbo boost ile 3.20 ghz olması gerekiyor ama yükselmiyor biosta turbo boost ile hiç birşey yok ilk resimdeki ayarlar var olay aslında çarpan kilidi ile ilgili çözemiyorum

Dosya Ekleri

• Ads444ız.png
    Ads444ız.png
    162 KB · Görüntüleme: 56
test yaptım çekirdekler çalışıyor ama 2.67 ghz de işlemci turbo boost ile 3.20 ghz olması gerekiyor ama yükselmiyor biosta turbo boost ile hiç birşey yok ilk resimdeki ayarlar var olay aslında çarpan kilidi ile ilgili çözemiyorum
Hocam işlemcinizin normal çalışma frekansları buymuş zaten anakartınızda turbo mod özelliği yoksa çıkamazsınız bu değerlere diğer türlüde çarpan ve voltaj arttırarak çıkarsınız ama riskli öylede ilk çıkan nesil i5 kullandığınız işlemci overclocka elverişli değil.

Hocam işlemcinizin normal çalışma frekansları buymuş zaten anakartınızda turbo mod özelliği yoksa çıkamazsınız bu değerlere diğer türlüde çarpan ve voltaj arttırarak çıkarsınız ama riskli öylede ilk çıkan nesil i5 kullandığınız işlemci overclocka elverişli değil.

throttlestop ile 2.93 ghz görüyorum ama pcyi her kapatıp açtığımda tekrar hız düşüyor 2.67 ghz lere

throttlestop ile 2.93 ghz görüyorum ama pcyi her kapatıp açtığımda tekrar hız düşüyor 2.67 ghz lere
Belkide gerektiği yerde 3.0Ghz çıkan bir işlemcidir inteli uzun zamandır kullanmadıgım için bilmiyorum ama mesela AMD işlemcilerde biosta bir ayar var turbo core diye o ayar açık olduğunda işlemci tam gücünü kullanamıyor mesela prime95te o ayar açıkken test ediyorum işlemci %75 kullanıyor kapattıgımda %100ü görebiliyor bence prime95te en ağır testinde görev yöneticisinden işlemci kullanımını kontrol et eğer %100se bir sorun yoktur zaten işlemci gücünün tam performansını alabiliyorsundur.Ghzi takıntı yapmana gerek yok.

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı