i7 10700 Sistem Mavi Ekran Hatası

JanVance

Femtopat
Selamlar,

Maalesef yeni topladığım sistemde mavi ekran hatası alıyorum, haftada 1 alırken bugün gün içerisinde 3 kere karşıma çıktı...

Şu ana kadar Keyshot, Rhino ve Illustator programlarında ayrı ayrı çalışırken mavi ekran meydana geldi.
Oyun oynarken henüz bir sıkıntı yaşamadım.

Aklıma gelen ilk konu bellekler oldu ve Windows bellek tanımlama ile bellek kontrolü gerçekleştirdim. Herhangi bir sorun yok.

Kullandığım sistem;
AsusPrime z490v
i7 10700
Zotac GTX 1070 Mini
Corsair 32GB Vengeance LED DDR4 3000Mhz Cl15 Dual Kit Ram
Kasa içerisinde 1 adet Samsung EVO SSD, 2 adet de WD HDD bulunuyor.

Bugünkü yaşadığım sıkıntıları listeleyen MiniDUMP linki...

Desteğiniz ve yorumlarınız için şimdiden teşekkür ederim.

Geçmiş olsun. Umarım sorunun kaynağına ulaşabilirsiniz, @Recep Baltaş bu konuda bizzat kendisi yardımcı olacaktır.

Ekran kartınızı da en yakın zamanda gönlünüzce yükseltebilmeniz dileğiyle... :)

Yakında BIOS güncellemeleri gelecektir takipte kalın desteğinizi.
Norton ve Asus yazılımlarını kaldır.
KeyShot yazılımınız güncel değilse güncelleyin. Tasarım yazılımlarında harici GPU'yu kullandığınızdan emin olun yazılım ayarlarından.
Belleğiniz de destek listesinde yok ileride onunla alakalı sorun yaşarsanız veya listeye eklenmezse değiştirin liste olanlardan biriyle:

Belleğiniz de destek listesinde yok ileride onunla alakalı sorun yaşarsanız veya listeye eklenmezse değiştirin liste olanlardan biriyle:

Merhaba, mesajınızı okurken dikkatimi çekti, benim de arada sırada PC açılmaması, görüntü gelmemesi ve bu sorunları RAM'lerin slotlarını değiştirerek ve çıkar tak yaparak çözüyo olmam da RAM'lerimin desteğiyle alakalı olabilir mi acaba? Destek listesine nereden bakabilirim?

1) Norton Security kaldırın.
2) Bıraktığım linkteki rehberi okuyun ve komut işini bitirince o ekranın görüntüsünü paylaşın.
Link: Bilgisayarda SYS dosyaları eksikliği nedenli alınan Mavi Ekranlar #1

Nortonu kaldırmaktaki amaç nedir acaba? Belirttiğiniz işlemin sağlıklı olabilmesi için mi?
Yazıda anlatılanları gerçekleştirdim herhangi bir sıkıntı görünmüyor...Görüntüyü paylaşıyorum, teşekkürler.
Yakında BIOS güncellemeleri gelecektir takipte kalın desteğinizi.
Norton ve Asus yazılımlarını kaldır.
KeyShot yazılımınız güncel değilse güncelleyin. Tasarım yazılımlarında harici GPU'yu kullandığınızdan emin olun yazılım ayarlarından.

Norton ile ilgili soruyu size de sormak isterim. Raporda bu program ile ilgili sıkıntı mı var acaba? Aynı şekilde Asus yazılımları ile ilgili?

Yuvarlak içerisindeki AI Suite 3 çok işime yarayan bir program, fan expert 4 ile fan kullanımlarını windows üzerinden çok daha verimli gerçekleştirebildim BIOS'a göre. Ama diğerleri hiç işime yaramayacak şeyler direkt sildim.

BIOS sürümünün sonuncusunu yükledikten sonra çok daha büyük sıkıntılar yaşadım, cpu çarpanının kendi kendine düşmesi gibi. Halbuki bir önceki sürümde böyle bir sıkıntı yoktu. Bir şekilde çözümünü buldum, detaylar burada. O nedenle bir daha bios update yapabilir miyim bilmiyorum:)

Aynı keyshat sürümünü başka bilgisayarlarda da kullanıyorum bir sıkıntı olmuyor ama yeni bir sürüm bulmaya çalışırım.

Programlar direkt nvidia kartı seçiyor diye biliyorum. Bunun kontrolünü nereden gerçekleştirebilirim?

Bellek konusu kafama takıldı şimdi, listede görünmüyor evet:/ Halbuki XMP ile bile çalıştırabiliyorum ve bellek testlerinden olumsuz sonuç almıyorum. Bu benim de en başından beri ''acaba mı?'' dediğim bir mevzu idi fakat testlerde sıkıntı olmayınca da bilemedim... Umarım sıkıntı bu değildir, yeniden masraf demek :/

Dosya Ekleri

• CMD.JPG
    CMD.JPG
    39,4 KB · Görüntüleme: 23
  • Asus.JPG
    Asus.JPG
    25,1 KB · Görüntüleme: 24
Son düzenleme:
Norton'da sorun çıkarıyordu. ASUS yazılımları da fark etmemiştim yoksa onları da eklerdim. Ayrıca BIOS güncellemeleri donanım uyumluluklarını arttırır. Senin RAM uyumlular içerisinde değil fakat yakın bir sürede yeni bir BIOS sürümü ile uyumlu hale getirebilirler. Dediklerimizi yaparsan sıkıntın kalmaz emin olabilirsin.

Geri
Yukarı