i7 10700 yüksek sıcaklık değerleri

Tolga2207

Centipat
Daha fazla  
Evde bir tane çok kaliteli olmayan bir 3'lü priz vardı. Bir tane cihaz bile taksam normal fişe taktığımdan daha fazla ısındığını farkederdim. Her neyse, ben yaklaşık 2 gün önce bir masaüstü bilgisayar sistemi aldım, sistemde 3060 Ti var sıvı soğutucu var 16 GB RAM var kaliteli denebilecekde bir güç kaynağı var. Her şey güzel hoş, gittim klasik 2 oyunum Valorant ve LoL'ü indirdim. Valorant'a girdim en yüksek ayarları bir açtım bir baktım oyun içi FPS 160 -120 arası değişken, dedim bu sistemin en kötü 200 250 FPS'i sabit vermesi gerekiyor. Dedim sonra Görev Yöneticisi'ni açtım. CPU kullanımı gayet normal,%10 %20 arası fakat hız berbat 2.4 bazen 2.2'lerde. İşlemcinin hızı normalde 2.9 Turbo modunda 4.8GHz'ye kadar çıkabiliyor.

Sonra dedim, ben bunu gideyim maksimum performans moduna çıkarıyım dedim. Tam da istediğim gibi oldu. Böyle işlemci hızı 4.6GHz'lere kadar çıktı, eyvallah, oyuna bir girdim işlemci hızı artık 1.7'lere düşmeye falan başladı ama FPS yine sabit 160 120 arası alıyorum. Bir arkadaşla konuştum ekran kartının bazen oyunlarda kısıtlama yaptığını söyledi. Peki dedim eee işlemci dedim o niye böyle, o da hız gerekmiyordur. Kendini zorlamıyordur, maksimum hızda sürekli çalışmaması lazım zaten dedi ama benim kafama yatmadı. Şu prizden şüpheleniyordum, bir bu işlemci kaç derecede çalışıyor diye bir ısı programı indirdim.

Bir baktım işlemci 99 100 derecede çalışıyormuş, bu üçlü prizde bir de zaten monitörün güç kaynağıda takılıydı. Ben olayı çaktım ama bu sistemin işlemcisi 99 100 derecede 15 saat boyunca çalıştı. Biraz araştırma yaptım, 95 derecenin üstünde sistem kendini kapatır dedi. Bende öyle bir şey olmadı, sadece işlemcinin hızı berbat bir şekilde düştü. Yani kasam birdenbire hiç kapanmadı. Monitörümde birkaç kez no Signal çıkmıştı ama farklı nedenlerden olduğunu düşünüyorum. Onun zaten arka HDMI kablosuyla oynayınca görüntü direkt gelmişti. Kasa hiç kapanmamıştı şimdi benim merak ettiğim nokta şu sistem daha yepyeni işlemcimde güçlü bir işlemci ama bu 15 saat 99 100 derece arası çalışması kalıcı zarar vermiş midir çünkü bir işlemci için çok absürt bir değerde çalışmış ama 15 saatten fazla olmadı. Hatta 13 12 saatte olabilir bu çalışma durumu.

Son düzenleyen: Moderatör:
Zarar verseydi büyük ihtimalle bu konuyu açamazdınız. Ayrıca işlemciniz 100 dereceye ulaşırsa daha fazla ısınmaması için performans kısar, yetmezse sistemi kapatır. Sisteminiz 100 derecede kalabildiği için kapanmamış. Aralıksız 15 saat çalışmadıysa işlemcinizin zarar gördüğünü düşünmüyorum.

Zarar vermemiştir merak etmeyin zarar göreceği zaman kendini korumaya alır. Zararı yok demiyorum yanlış anlaşılmasın yüksek sıcaklık ömrünü azaltır fakat ilk günden bozmazsınız merak etmeyin. GTX 1650 notebook ile bile 144 FPS'ye sabitleyebiliyorum Single channel 8 GB RAM takılı bir 8 GB daha taksam 200'ün üstü alırım sabit. 3060 Ti ve Dual channel 16 GB RAM ile bahsettiniz değerler çok çok düşük. İşlemciye basit bir soğutucu takılı olsa neyse de sıvı soğutma ile Valorant oynarken 100 derece olması çok sıkıntılı bir durum bir yerde bir sıkıntı var. 3'lü prizinizin kablosu konusunda elektrikçiden 1-2 kaç metre yeterli olacaksa biraz daha kaliteli ve biraz daha kalın bir kablo alıp takın kablonun ısınma sorunu düzelecektir.

Zarar verseydi büyük ihtimalle bu konuyu açamazdınız. Ayrıca işlemciniz 100 dereceye ulaşırsa daha fazla ısınmaması için performans kısar, yetmezse sistemi kapatır. Sisteminiz 100 derecede kalabildiği için kapanmamış. Aralıksız 15 saat çalışmadıysa işlemcinizin zarar gördüğünü düşünmüyorum.

Kral aralıksız değil ve 15 saat değildir ama 8saati falan net olduğunu düşünüyorum. Bir de bu işlemcinin hız düşürme durumu işlemci %10-%15 arası bir CPU kullanımında oluyor yani sıkıntının 3'lü prizden kaynaklı olma ihtimalinin çok yüksek olduğunu düşünüyorum.

Geri
Yukarı