Çözüldü i7 10700F sistemde tıkırtı sesi

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

431168

Hectopat
Makaleler
4
Selamlar,
İşlemcimde ya da anakartımda emin değilim, kafayı yedirtecek cinsten bir ses alıyorum. İşlemcim i7 10700F, anakartım TUF B460-PRO. Ses cihaz tamamen boşta iken geliyor ve özellikle ilk açtığımda yoğun şekilde alıyorum. X bir uygulama ya da oyunda ses kayboluyor. Fanların hiçbiri değil, işlemci fanı takılı şu an ve sorun fanlarda değil. Ses tam olarak iki tahta kaşığın çarpması gibi. Kasa kapalı iken gece sessizliğinde video yükledim sebebi ne olabilir, lütfen dinleyebilir misiniz?
*Sistemin tüm bileşenleri yeni.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Çözüm
Şu an iki kapağı da açtım, cihazı dünden sonra yeni başlattım ve ilk açıldıktan itibaren yaklaşık 2-3 dakika boyunca o sesin fan sesi gibi sürekli ve ritmik şekilde geldiğini düşünün, o şekilde devam etti. Boşta bekliyor cihaz ve ses yavaş yavaş gitti. Videoda olduğu gibi nadiren takırtı yapıyor ve böyle devam ediyor. PSU fanı olabilir mi diye düşünüyorum ama yükte ses tamamen kayboluyor.

PSU fanını durdurabileceğim bir teknik var mı? Fana elle müdahale etsem sorun yaratır mı?

Ya da kasa çalışırken HDD gücü çeksem sisteme zararı olur mu?
İşlemci fanının veya PSU fanının kasaya veya herhangi bir kabloya çarpma ihtimali olabilir mi?
Hepsini kontrol ettim, tek tek durdurdum baktım.

Bana HDD kaynaklı gibi geldi. Sesler gelirken HDD ledi yanıyor mu?
Dikkat etmedim fakat herhangi bir led yanmıyor. Anakart üzerinde de bir ikaz yok.

Şu an iki kapağı da açtım, cihazı dünden sonra yeni başlattım ve ilk açıldıktan itibaren yaklaşık 2-3 dakika boyunca o sesin fan sesi gibi sürekli ve ritmik şekilde geldiğini düşünün, o şekilde devam etti. Boşta bekliyor cihaz ve ses yavaş yavaş gitti. Videoda olduğu gibi nadiren takırtı yapıyor ve böyle devam ediyor. PSU fanı olabilir mi diye düşünüyorum ama yükte ses tamamen kayboluyor.

PSU fanını durdurabileceğim bir teknik var mı? Fana elle müdahale etsem sorun yaratır mı?

Ya da kasa çalışırken HDD gücü çeksem sisteme zararı olur mu?

Son düzenleyen: Moderatör:
Çözüm

Yeni konular

Geri
Yukarı