i7 10700F sisteme sogutucu önerisi

85 derece ve üstü her türlü işlemcinin ömrünü azaltır.
Yeni nesil güçlü işlemciler için ideal sıcaklık sınırı 85'tir. 85'in üstü yüksek sıcaklıktır ve zarar verme "ihtimali" olan sıcaklıktır. Konuyu açan arkadaş 80-85 derece demiş. Yani ideal sıcaklığını aşmıyor. Bu da zarar vermeyeceği anlamına geliyor. Ama performansı etkiler o ayrı konu.
Corsair Spec-05 Kasa kullanıyorum.
Kasanızın yanındaki camını çıkartıp kullanmayı dener misiniz? Sıcaklık düşüyorsa kasanızın hava akışı yeterli değil demektir.

Yeni nesil güçlü işlemciler için ideal sıcaklık sınırı 85'tir. 85'in üstü yüksek sıcaklıktır ve zarar verme "ihtimali" olan sıcaklıktır. Konuyu açan arkadaş 80-85 derece demiş. Yani ideal sıcaklığını aşmıyor. Bu da zarar vermeyeceği anlamına geliyor. Ama performansı etkiler o ayrı konu.

Kasanızın yanındaki camını çıkartıp kullanmayı dener misiniz? Sıcaklık düşüyorsa kasanızın hava akışı yeterli değil demektir.

Suan acık ve sıcaklıklar aynı.

Bunu siparis vermeyi düsünüyorum birazdan fakat kasaya sıgar mı? diye arastırıyorum suan.

Son düzenleme:
Suan acık ve sıcaklıklar aynı.
O zaman
1) Termal macunu yanlış sürmüşsünüz.
2) Kaliteli bir termal macun kullanmamışsınız.
3) Soğutucunuzun verimliliği düşmüş.
4) Yanlışlıkla overclock yapmışsınız.
5) i7 10700f çok ısınan bir işlemci bu yüzden fanınız ancak bu kadar soğutabiliyor. (stok fan ile tam yükte 100 derece)
6) Bulunduğunuz ortamın sıcaklığı çok yüksek.

Buraya sıcaklığın yüksek olmasına neden olabilecek durumları yazdım. Seçenekleri eleyerek neyin sebep olduğunu bulabilirsiniz. Eğer soğutucunun yetersiz olduğuna kesin olarak karar verdiyseniz arkadaşların önerdikleri soğutuculardan birini alabilirsiniz. Konuyu bu kadar uzatmamın sebebi kararınızı daha doğru verebilmenize yardımcı olmak içindi. Soğutucu değiştirdikten sonra sıcaklık değişmeyebilir farklı etkenlerden kaynaklı problem yaşıyor olabilirsiniz. Eğer böyle olursa sizin için daha yorucu bir süreç olur. Siz buraya sorununuzu daha kolay ve daha çabuk çözmek için geliyorsunuz sonuçta. Umarım yardımcı olabilmişimdir.

O zaman
1) Termal macunu yanlış sürmüşsünüz.
2) Kaliteli bir termal macun kullanmamışsınız.
3) Soğutucunuzun verimliliği düşmüş.
4) Yanlışlıkla overclock yapmışsınız.
5) i7 10700f çok ısınan bir işlemci bu yüzden fanınız ancak bu kadar soğutabiliyor. (stok fan ile tam yükte 100 derece)
6) Bulunduğunuz ortamın sıcaklığı çok yüksek.

Buraya sıcaklığın yüksek olmasına neden olabilecek durumları yazdım. Seçenekleri eleyerek neyin sebep olduğunu bulabilirsiniz. Eğer soğutucunun yetersiz olduğuna kesin olarak karar verdiyseniz arkadaşların önerdikleri soğutuculardan birini alabilirsiniz. Konuyu bu kadar uzatmamın sebebi kararınızı daha doğru verebilmenize yardımcı olmak içindi. Soğutucu değiştirdikten sonra sıcaklık değişmeyebilir farklı etkenlerden kaynaklı problem yaşıyor olabilirsiniz. Eğer böyle olursa sizin için daha yorucu bir süreç olur. Siz buraya sorununuzu daha kolay ve daha çabuk çözmek için geliyorsunuz sonuçta. Umarım yardımcı olabilmişimdir.

Yorumunuz icin tesekkürler.

1-Termal macunu dogru sürdügüme eminim elimde yaymak icin aparatta var ve bundan önceki islemcimde sürdügüm gibi tam yaydım bosluk kalmadan. Dedigim gibi i5 10400 islemcide hic bi ısı sorunu yasamadım 60 dereceyi gecmedi bile en agır stres testte bile. Isın garibi her iki islemcide 65W gerci bu kullandıgım i7 10700F'in oyunlarda 100W TDP'ye geldigini görüyorum.

2-Cooler Master Mastergel Pro termal macun kullanıyorum.

3-Alalı herhalde 1 ve ya 1.5 ay olmustur sanmıyorum.

4-Yanlıslıkla olsa bile O.C yapamam cünkü ne anakart destekliyor ne islemci. Youtube üzerinden islemci ile alakalı oyun testlerinde baktıgımda onlardada 4.6GHz hızı, tek cekirdek de sadece 4.8Ghz.

5-Stok fan i5 10400'e göre biraz daha kaslı göründügü icin bi denemek amaclı 30DK'lıgına taktım günlük isler icin idare eder ama agır oyunlarda sogutmuyo tamamıyla ise yaramaz.

Guncel.

Son düzenleme:

Geri
Yukarı