i7-10700F stok fan ile RAM hız aşırtma yapılmalı mı?

dawnnc

Femtopat
Daha fazla  
Öncelikle herkese merhaba. Bugün yeni bir sistem topladım. Windows'u kurduktan sonra görev yöneticisinden RAM'lerimin 2133 MHz hızında çalıştığını gördüm. Yanlış bilmiyorsam bu işlemciden dolayı oluyormuş. Technopat'ın YouTube kanalından XMP konusunu öğrendim ve BIOS'tan bu ayarı etkinleştirdim. Şimdi 3200 MHz hızında çalışıyorlar fakat kasamda toplam 4 adet fan var ve işlemcimin stok fanını kullanıyorum. Bu durum sisteme zarar verir mi, daha iyi bir soğutma gerekir mi öğrenmek istiyorum.

*Intel i7-10700F.
*MSI RTX 2060 Gaming Z.
*MSI Mag Z490 Tomahawk anakart.
* G.Skill Sniper X 2x8 16 GB RAM.
*Thermaltake Smart 600W PSU.

İşlemcimin stok fanını kullanıyorum. Bu durum sisteme zarar verir mi, daha iyi bir soğutma gerekir mi öğrenmek istiyorum.

RAM'lerin frekansını arttırdığınız için işlemciye zarar gelmez, işlemcinin ısınmasını da çok etkilemez.

Vermez. İşlemci ile XMP ayarının bir bağlantısı yoktur. RAM'ler fazla ısınan parçalar değildir. Yapılması gerekeni yapmışsınız. Yeni sisteminiz hayırlı olsun.

Öncelikle herkese merhaba. Bugün yeni bir sistem topladım. Windows'u kurduktan sonra görev yöneticisinden RAM'lerimin 2133 MHz hızında çalıştığını gördüm. Yanlış bilmiyorsam bu işlemciden dolayı oluyormuş. Technopat'ın YouTube kanalından XMP konusunu öğrendim ve BIOS'tan bu ayarı etkinleştirdim. Şimdi 3200 MHz hızında çalışıyorlar fakat kasamda toplam 4 adet fan var ve işlemcimin stok fanını kullanıyorum. Bu durum sisteme zarar verir mi, daha iyi bir soğutma gerekir mi öğrenmek istiyorum.

*Intel i7-10700F.
*MSI RTX 2060 Gaming Z.
*MSI Mag Z490 Tomahawk anakart.

Ya hocam alınmayın ama o kadar sistem toplamışsınız hiç ona @300 yakışır mı?
Ayrıca etkilemez. Sadece RAM'ler belki ısınır.

İlk kez böyle bir bütçeyle bilgisayar topluyorum. Gereksiz harcama yapan birisi olmak istemem :) Teşekkürler.
Sadece RAM hizlari için mi Z490 aldiniz?
Dediğim gibi ilk kez böyle bir sistem topluyorum. Sadece iyi bir sistem istedim fakat araştırıp ram hızlarının intel ile olan sorununu görünce böyle bir çabaya girdim. Anakartlar ve bios gibi konularda çok bir bilgim yok.

*Intel i7-10700F.
*Msı RTX 2060 Gaming Z.
*Msı MAG Z490 Tomahawk anakart.

Sisteminiz gayet güzel aynı PC'yi almayı düşünüyorum fakat soğutucuyu Dark Freezer X128 kule tipi soğutucu ile değiştirmenizi öneririm çok güçlü bir işlemciniz var çünkü. (375TL)

Geri
Yukarı