i7 10700F test sırasında 86 derece oluyor

emre demirkaynak

Hectopat
Arkadaşlar merhaba. i7 10700F işlemcim tam yük testlerimde yüksek sıcaklıklara ulaşıyor 86 dereceyi gören çekirdekler oluyor. Fan devrini 2500 RPM'ye ayarlamama rağmen bu ısıyı kontrol altına alamıyorum. B460M-A Pro anakartta 0.005 Volt değerinde undervolt işlemi gerçekleştirdim. Daha fazlasına anakart izin vermiyor. Watt sınırlamasına gittiğim zaman tüm çekirdekler haliyle 4.6 GHz değerinde çalışmıyor. Soğutucum gayet yeterli bir soğutucu. Anakart ayarlarında önerebileceğiniz bir ayar var mı? Veya oyunlarda 75-80 derece arası çalışırsa uzun vadede bir zararı olur mu? Aynı işlemci ve anakarta sahip olan arkadaşlardan cevap bekliyorum.

Son düzenleyen: Moderatör:
Arkadaşlar merhaba. i7 10700F işlemcim tam yük testlerimde yüksek sıcaklıklara ulaşıyor 86 dereceyi gören çekirdekler oluyor. Fan devrini 2500 RPM'ye ayarlamama rağmen bu ısıyı kontrol altına alamıyorum. B460M-A Pro anakartta 0.005 Volt değerinde undervolt işlemi gerçekleştirdim. Daha fazlasına anakart izin vermiyor. Watt sınırlamasına gittiğim zaman tüm çekirdekler haliyle 4.6 GHz değerinde çalışmıyor. Soğutucum gayet yeterli bir soğutucu. Anakart ayarlarında önerebileceğiniz bir ayar var mı? Veya oyunlarda 75-80 derece arası çalışırsa uzun vadede bir zararı olur mu? Aynı işlemci ve anakarta sahip olan arkadaşlardan cevap bekliyorum.

Hangi oyunu oynuyorsun bilmiyorum ama 85 derece ve üstünü geçmediği sürece normal diye biliyorum. Bir yandan oyununda etkisi olabilir. Boştayken 86 dereceyi görüyorsa bilgisayar bence bir termal macun sürmeni tercih ederim.

Hangi oyunu oynuyorsun bilmiyorum ama 85 derece ve üstünü geçmediği sürece normal diye biliyorum. Bir yandan oyununda etkisi olabilir. Boştayken 86 dereceyi görüyorsa bilgisayar bence bir termal macun sürmeni tercih ederim.
PUBG' de işlemci yüzde 30 civarı kullanmasına rağmen değerler 65-67 dereceyi gösteriyor. Durum canımı sıkmaya başladı. İşlemci yüzdesinin çoğunu kullanamayacaksam niye aldım bu işlemciyi diyorum bazen. Anlaşılan bir de sıvı soğutmaya para vereceğiz gibi görünüyor.

Boştayken 86 dereceyi görmesi demek fan yok demek olur :) Tam yükte 86 derece oluyor kısa vadede. Testi uzatırsam 90 ve daha fazlasına kulaç atıyor.
Soğutucu marka model nedir?
Ramtech marka 3 fanlı bir soğutucu. Açıklamak mahiyetinde söyleyecek olursam İ7-3770 de 400 Mhz overclock ile tam yükte 20 dakika ve üstü testte 67 dereceye sabitleyecek çapta bir soğutucu diyelim.

Termal macun yenileyin uzun süre geçtiyse termal macunda sıkıntı yoksa soğutucuyu tam oturtamamış olabilirsiniz.

Termal macun yenileyin uzun süre geçtiyse termal macunda sıkıntı yoksa soğutucuyu tam oturtamamış olabilirsiniz.
Yok yeni aldım zaten sistemi yeni kurdum. 3 defa söktüm yeniden montaladım oturmama veya macun bitme olayı yok. Biraz araştırdım bu işlemcide ısınma problemi varmış güçlü bir işlemci olduğu için soğutulması basit olmuyormuş. Tek fanlı bir sıvı soğutma almış olsam ne kadar bir fark elde edebilirim bu soğutucuya nazaran sizce ?
Yok yeni aldım zaten sistemi yeni kurdum. 3 defa söktüm yeniden montaladım oturmama veya macun bitme olayı yok. Biraz araştırdım bu işlemcide ısınma problemi varmış güçlü bir işlemci olduğu için soğutulması basit olmuyormuş. Tek fanlı bir sıvı soğutma almış olsam ne kadar bir fark elde edebilirim bu soğutucuya nazaran sizce ?
Ya z490 anakartla değişip undervolt işlemi yapacağım. Ya da sıvı soğutma alacağım hangisini tavsiye edersiniz ?

Ya z490 anakartla değişip undervolt işlemi yapacağım. Ya da sıvı soğutma alacağım hangisini tavsiye edersiniz ?
CPB'i kapattınızmı? kapatıp deneyin şimdilik soğutucu veya anakart alana kadar.

CPB'i kapattınızmı? kapatıp deneyin şimdilik soğutucu veya anakart alana kadar.
CPB nedir?
Turbodan bahsediyorsunuz sanırım. Kapattığım zaman 2.9 GHz lik frekansa düşüyor ki bu frekansta tahmin edileceği üzere ısınma olmuyor :) Ama performans anlamında baya kaybım oluyor. Benim merak ettiğim nokta tek fanlı bir sıvı soğutmanın ısıyı ne kadar kontrol altına alabileceği. Ona göre kararımı vermem gerekiyor. İntenetten araştırmalarıma göre biri i7-10700k işlemciyi 0.948 volt değeri ile maximum frekansta kullanabiliyor iken benim çok akıllı B460M-A anakartım çekirdek başına 1.235 volttan aşağı düşmemekte ısrar ediyor. Bu voltaj farkı rahat 20 derece oynatır diye düşünüyorum. O yüzden hangisi daha mantıklı olur diye düşünüyorum.

Son düzenleme:

Geri
Yukarı