i7 10700K işlemci 90 derece oluyor

TecniM

Centipat
30ee86c7-e56c-4a2a-a502-c6f9a2311c92.jpg

Merhabalar,

Sistem özellikleri.

Z490 TUF Wi-Fi Plus.
i7 10700K.
RTX 3080.
Corsair TX850M 850W 80+ Gold modüler 120mm PSU.
16 GB RAM.

İşlemci anakarta düzgün takıldı.
Rampage TM-130 macun her yerine ince bir tabaka olarak sürüldü.
PSU kabloları düzgünce bağlandı PSU'da 8 pin var + 4 pin i mevcut değil takmadım sorun bundan kaynaklı mıdır bilmiyorum.
Sıvı soğutma pompa kablosu aıo_pump fanlardan gelen 2 kablo CPU_FAN ve cpu_opt bağlandı her şey çalışıyor.

Bilgisayar işlem yapmıyorken sıcaklık 47-50° oyun açtığımda açış ekranında 90 - 95°leri buluyor.
Diğer aygıtlarda düzgün bir şekilde montajlandı ısınma sorununu çözemedim +4 pin güç kablosundan dolayı olabil mi konu hakkında yardımcı olur musunuz?

Teşekkürler.

Son düzenleyen: Moderatör:
Macunun çok kaliteli olduğunu sanmıyorum, Arctic MX4 gibi daha kaliteli macunlar kullanmanız daha iyi olacaktır.
@erengore

Vallahi gönlümü kazandın. Bugün modundayım. 🥰
Etiket için teşekkürler.
Eki Görüntüle 1136945

Merhabalar,

Sistem özellikleri.

Z490 TUF Wi-Fi Plus.
i7 10700K.
RTX 3080.
Corsair TX850M 850W 80+ Gold modüler 120mm PSU.
16 GB RAM.

İşlemci anakarta düzgün takıldı.
Rampage TM-130 macun her yerine ince bir tabaka olarak sürüldü.
PSU kabloları düzgünce bağlandı PSU'da 8 pin var + 4 pin i mevcut değil takmadım sorun bundan kaynaklı mıdır bilmiyorum.
Sıvı soğutma pompa kablosu aıo_pump fanlardan gelen 2 kablo CPU_FAN ve cpu_opt bağlandı her şey çalışıyor.

Bilgisayar işlem yapmıyorken sıcaklık 47-50° oyun açtığımda açış ekranında 90 - 95°leri buluyor.
Diğer aygıtlarda düzgün bir şekilde montajlandı ısınma sorununu çözemedim +4 pin güç kablosundan dolayı olabil mi konu hakkında yardımcı olur musunuz?

Teşekkürler.
Açıkçası soğutma sisteminizin iyi bir şekilde takıldığında ve çalıştığına eminseniz yararı dokunabilecek şeyler önerebilirim. Performans kaybı da yaşamayacağım. Aksine artış bile sağlatabilirim.

Soğutma sistemlerinden çok mevcut sistemleri en iyilemeye yani Tuning kısmında yararım dokunur. Eğer ki soğutma yani donanımsal düzeyde bir sorun var ise maalesef bu konuda yardımcı olamam. Diğer bilgili arkadaşlar konuyla ilgilenmeli donanımsal düzey için.

Macunun çok kaliteli olduğunu sanmıyorum, Arctic MX4 gibi daha kaliteli macunlar kullanmanız daha iyi olacaktır.
@erengore
Bak sen de gönlümü kazandın. 🥰
Bugün modumdayım.

Evet bu arada macuna şimdi dikkat ettim. MX4 gibi yük altında daha başarılı daha kaliteli macunları öneriyoruz.
Termal macun yenileyin, fanları temizleyin. Kasanız ve işlemci soğutucunuz nedir? Undervolt diyecektim ki tam @erengore hocam gelmiş :).
🥰. Metehan hocam etiketlemiş.

sıvı soğutma 240mm darkflash macunu bugün yeniledim çok iyi bir macun olmasada apex legend oyun ekranında 90 derecesi görmesi şaşırttı sistemi yeni topladım ürünler yeni daha iyi bir macun ve +4 pin güç kablosuda ekledikden sonra birdaha bakıcam inşallah düzelir sorun

@TecniM Aldığınız sıvı soğutma DX240 ise bayağı kötü bir ürün. Sıcaklığınızın yüksek olma sebebi bundan kaynaklı olabilir. Sürdüğünüz termal macun da kalitesiz. İsterseniz öncelikle yeni bir macun alın, hala sıcaklıklar yüksek ise soğutucu değişikliğine gidersiniz.

Geri
Yukarı