i7 10700K İşlemci silikon kalitesi nasıl?

61340

Kilopat
Merhaba arkadaşlar, ben gece biraz silikon muhabbetlerine kafayı taktım o sebeple birkaç test yaptım ve en güzel verim aldığım sonuçları sizinle paylaşıyorum.
Yaptığım ayarlamalar sonucu Cinebench R20 10 Dakikalık benchmark testi sonucunda herhangi bir mavi ekran ya da çökme yaşamadan, 13100 puan alarak, sabit 55derece anlık en yüksek 62 derece ile kendimce çok güzel sonuçlar elde ettim. Bunun öncesinde çok hatalı OC yapmışım onu anladım. BIOS ayarlarım aşağıdaki gibi. İlk 4 çekirdek sabit 5.2 GHz diğer son 4 Çekirdek sabit 5.1 GHz. Maksimum voltaj olarak eskiden 1.385 veriyordum çok hata yapmışım. Aşağıdaki ayarlar ile 1.31Volt ile hata almadan testi geçtim.

Sizce işlemcimin silikon kalitesi nasıl? Piyangoyu vurduk mu?

*Ai Overclock Tuner: XMP II
AVX Instruction Core Ratio Negative Offset: 1

*CPU Core Ratio: By Core Usage
*1-Core Ratio Limit: 52
*2-Core Ratio Limit: 52
*3-Core Ratio Limit: 52
*4-Core Ratio Limit: 52
*5-Core Ratio Limit: 51
*6-Core Ratio Limit: 51
*7-Core Ratio Limit: 51
*8-Core Ratio Limit: 51

*Digi+ VRM
CPU Load-line Calibration: Level 4

*Internal CPU Power Management
Long Duration Package Power Limit: 270
Short Duration Package Power Limit: 270
CPU Core/Cache Voltage: Manual Mode
CPU Core Voltage Override: 1.310

Son düzenleyen: Moderatör:
Intel silikonlarda AMD kadar fark olmuyor diye biliyorum.

Ama 8 çekirdekli bir işlemciyi 4+4 olacak şekilde 5.2 ve 5.1GHz'lere çıkarıp 1.31v ile çalıştırabilmen iyi görünüyor. Prime95 veya AIDA64 ile test yaptın mı?

Prime95 veya AIDA64 ile test yaptın mı?
Yapmadım hocam yapacağım ama eve geçeyim onun da sonuçlarını iletirim.

Öncesinde tüm çekirdekler 5.0ghz ile 1.385V veriyordum. Bunu marifet sanıp bir de övüyordum orda burda ne kadar yanlış yapmışım onu anladım şuan. Şuan hem daha yüksek çekirdek frekansı alıyorum hem de daha düşük sıcaklık.

Bu işlemci için genelde 5.0 veya 5.1 değerleri makul oluyor. Sizin işlemcinin silikonu ortalamanın üzerinde sanırım.
Yapmadım hocam yapacağım ama eve geçeyim onun da sonuçlarını iletirim.

Öncesinde tüm çekirdekler 5.0ghz ile 1.385V veriyordum. Bunu marifet sanıp bir de övüyordum orda burda ne kadar yanlış yapmışım onu anladım şuan. Şuan hem daha yüksek çekirdek frekansı alıyorum hem de daha düşük sıcaklık.
Önceden o frekansa daha düşük voltajla çıkamıyor muydun?

@Silinen üye

Güzel, soğutucun nedir?
Corsair H115i Pro XT Hocam 280MM olan.
Bu işlemci için genelde 5.0 veya 5.1 değerleri makul oluyor.
Sormayın hocam ya, dediğim gibi daha önce bilmeden sadece voltaj ve frekans ayarlarıyla oynamıştım tüm çekirdekler 5.0 GHZ'deyken 1.38V versem mavi ekran alıyordum 1.385 verdiğimde sorun yoktu. Çok kötü bir silikon denk geldi sanmıştım 5-6 aydır bu şekilde kullanıyorum bir de yazık.
@Silinen üye

Güzel, soğutucun nedir?
Hocam tekrardan merhaba, düne kadar sorun yoktu bu gün bilgisayar Cinebench'i açar açmaz donuyor. Sorun ne olabilir 1.31Volt ile çalışıyordu az önce 1.315 ile denedim onda da kitlendi :( @Sir Benjamin
Çok aşırı saçma yani düne kadar çalışan PC şimdi birden mavi ekran veriyor işlemci %70lere çıkınca. Ne değişmiş olabilir?
Bakın bu yazdıklarımın arasından 20 DK geçti, az önce 1.31V ile çöken pc sonra 1.35V ile açıldı çalıştı sonra geri dönüp tekrar 1.31V yaptım bu sefer render testi başarıyla sonuçlandı hatta test yaparken şuan bu ss i atıyorum. Sebebi ne olabilir bilmediğim bir şey mi var acaba?

1643659391443.png

Mesela frekans 498472ghz gözüküyor onun sebebi nedir? Görev yöneticisinde de boşta 5,08 ghzlerde tam yükte 4.98 ghz gözüküyor. Yanlış mı bios ayarım acaba?

Son düzenleyen: Moderatör:
@Silinen üye

Mavi ekran verdiğinde mavi ekran hata analizine konu açabilir misin? Başka bir şey tetikliyor olabilir.

Geri
Yukarı