i7 10700K vs. Ryzen 5 5600X

Sana böyle kanallara itibar etme dedikçe küçük kanallara gidiyorsun. Linus'a mı güveniyorsun 27K aboneli bir kanala mı? Çok belli hulk çekmiş testi.

Tamam hocam çok özür dilerim. Baktığım bütün benchmark kanalları Intel taraflı siz haklısınız hocam.

5600X ile I7 10700 arasında CS:GO'da 200 FPS fark olduğunu görmedin mi? Intel'in tekel politikası devam ediyor. Youtube'da sıçramış maalesef. Mesajlarıma üzgün atmadan önce videoyu izlesen daha iyi bir sonuca varırsın.
Attığım linklere bakmadın mı?
Arkadaşlar yardımcı olmaya çalışan herkese teşekkür ederim zaten sistemi yakın zamanda değil 4-5 ay sonrası için planlıyorum o zamana kadar daha çok test ve kesin bilgi elde edilir diye düşünüyorum yine de herkese teşekkür ederim.

4-5 ay sonra zaten yeni işlemciler ve belki de anakartlar çıkar ve fiyatlar kesinlikle aynı olmaz o yüzden o zaman düşünürseniz çok daha iyi.

Evet videoda belli oluyor. i7 10700K R5 5600X'den daha güçlü. R5 5600X i9 10900K'dan daha güçlü diyen biri çıkarsa bir şey demiyorum zaten.
Peki anladım, tekli çekirdekteki puanlar yalan zaten. Her şeyi geçtim İntel'in 2 nesilde bir anakart değiştiriyor, onu da geçeyim bu zaten AM4 işlemcilerin son nesli, hepsini geçsen bile 10700K kutusundan soğutucu çıkmıyor, 5600X hiç yoktan bir soğutucu ile geliyor TDP'si de o kadar yüksek değil, gayet de soğutabiliyor. 😁

5600X iyi bir işlemci ama kesinlikle 3500 ₺ edecek bir işlemci değil. 10600K 10700F gibi işlemciler hemen hemen aynı performansı verebilir oyun içinde.

Peki anladım, tekli çekirdekteki puanlar yalan zaten. Her şeyi geçtim Intel'in 2 nesilde bir anakart değiştiriyor, onu da geçeyim bu zaten AM4 işlemcilerin son nesli, hepsini geçsen bile 10700K kutusundan soğutucu çıkmıyor, 5600X hiç yoktan bir soğutucu ile geliyor TDP'si de o kadar yüksek değil, gayet de soğutabiliyor. 😁

Evet 7nm ve 14nm arasındaki fark soğutma olarak geri dönüyor fakat Intel'in 2 nesilde soket değiştirmesi bir gerekçe olamaz. K serisi bir işlemciyi stok soğutucuyla kullanacaksınız zaten diyecek söz yok.

Evet 7nm ve 14nm arasındaki fark soğutma olarak geri dönüyor fakat Intel'in 2 nesilde soket değiştirmesi bir gerekçe olamaz. K serisi bir işlemciyi stok soğutucuyla kullanacaksanız zaten diyecek söz yok.
Çıksaydı belki kullanılırdı, hiç yoktan idare etmek için ama görüyoruz maalesef koyduğu soğutucular ortada, mübarek Wraith Prism'e kafa tutuyor (!), nesil meselesini geçelim madem, 10700K aldıktan sonra Z490 alınmadığı sürece adam akıllı kullanılamayacak işlemci, OC olmayacak RAM hızları kısıtlı belli başlı eksikleri ortada zaten. 5600X aldıktan sonra en az B450 alsa bile hem işlemciye hem RAM'lere OC yapabilir. Gün gibi ortada zaten 5600X almanın daha mantıklı olduğu. Belkilerle konuşmayacağım, bunları göremeyen insan onları düşünemez bile. 😁

Evet 7nm ve 14nm arasındaki fark soğutma olarak geri dönüyor fakat Intel'in 2 nesilde soket değiştirmesi bir gerekçe olamaz. K serisi bir işlemciyi stok soğutucuyla kullanacaksınız zaten diyecek söz yok.
İ7 10700K 3900 lira seviyelerinde. 5600X ise QP Bilişim'de 3300 lira. 10700K 14nm bir işlemci. İçinden stok soğutucu çıkmıyor. Çoklu çekirdek performansı 5600X'e göre geride. 5600X tüm eksiklerini kapatabiliyor. 5600X neredeyse aynı hatta bazen daha iyi performansı daha ucuza sunuyor. Aradaki 10 FPS bile olmayan fark için 1200 TL daha masraf edecekseniz sizin bileceğiniz iş. İntel anakartların daha pahalı olması ve 2 nesilde bir soket değiştirmesi de ayrı olay. 10700K alıp B460 çipsetli bir anakart alırsanız RAM frekanslarından ötürü tam performans alamazsınız. Z490 almanız lazım. Ama AMD kötü İntel iyi. (!)

Yeni konular

Geri
Yukarı