i7 10700KF işlemci yükte 70 dereceyi geçiyor

muzaffer tatlı

Hectopat
Daha fazla  
Merhaba arkadaşlar .i7 10700KF işlemcili sistemimde SilverStone pf 360 mm sıvı soğutma olmasına rağmen orta seviye oyunlarda bile işlemci 70 dereceleri geçiyor, CPU package 100 derecelere ulaşıyor. Sistem boşta iken CPU 50 derecelerde çalışıyor.

Oyunda iken sıcaklık durumunu gösteren bir resim paylaştım, oradan görebilirsiniz.

Sistemde ASUS Z490-E Gaming anakart, 10700KF işlemci ve 360 mm SilverStone sıvı soğutucu var. Soğutucunun iyi oturmadığını düşünerek söküp termal macun yenileyip taktım, hiçbir şey değişmedi. İşlemci overclock kapattım yine bir şey değişmedi. Fakat bu soğutucu ve anakart çok rahat overclocka dayabilecek düzeydeydi.

Özetle sorunu ne oluşturuyor çözemedim.
Yardımlarınız için şimdiden teşekkürler.

cpu overheat 1.png

Dosya Ekleri

• cpu temp boşta.jpg
    cpu temp boşta.jpg
    89,2 KB · Görüntüleme: 49
  • kasa görünümü.jpg
    kasa görünümü.jpg
    221,9 KB · Görüntüleme: 57
Sıvı soğutucu fanlarının o şekilde olduğunu daha önce görmedim. Muhtemelen soğutucu fanlarını ters yere takmışsınız. Fanları kasanın altına bakacak şekilde içeri monteleyip bir de öyle deneyebilirsiniz. (Fanları söküp fotoğrafı öyle çektiyseniz bu yazdığımı görmezden gelin)

Merhaba arkadaşlar. i7 10700KF işlemcili sistemimde SilverStone pf 360 mm sıvı soğutma olmasına rağmen orta seviye oyunlarda bile işlemci 70 dereceleri geçiyor, CPU package 100 derecelere ulaşıyor. Sistem boşta iken CPU 50 derecelerde çalışıyor.

Oyunda iken sıcaklık durumunu gösteren bir resim paylaştım, oradan görebilirsiniz.

Sistemde ASUS Z490-E Gaming anakart, 10700KF işlemci ve 360 mm SilverStone sıvı soğutucu var. Soğutucunun iyi oturmadığını düşünerek söküp termal macun yenileyip taktım, hiçbir şey değişmedi. İşlemci overclock kapattım yine bir şey değişmedi. Fakat bu soğutucu ve anakart çok rahat overclocka dayabilecek düzeydeydi.

Özetle sorunu ne oluşturuyor çözemedim.
Yardımlarınız için şimdiden teşekkürler.

Eki Görüntüle 1228784

Sıvı soğutmanın fanlarının yanlış takıldığını düşünüyorum fanları radyatörün altına takın ve içeriden dışarı atacak şekilde fanların arkası yukarı baksın.

Sıvı soğutmanın fanlarının yanlış takıldığını düşünüyorum fanları radyatörün altına takın ve içeriden dışarı atacak şekilde fanların arkası yukarı baksın.
Söylediğiniz şekilde takıp tekrar denedim. Değişen hiç bir şey olmadı, hala sistem yükte 70 dereceyi geçiyor.

Dosya Ekleri

• overheat 2.jpeg
    overheat 2.jpeg
    193,6 KB · Görüntüleme: 34
  • kasa görünüm.jpeg
    kasa görünüm.jpeg
    159 KB · Görüntüleme: 30
Söylediğiniz şekilde takıp tekrar denedim. Değişen hiçbir şey olmadı, hala sistem yükte 70 dereceyi geçiyor.

Çok da kötü bir değer değil gibi bilemiyorum 10. nesil işlemcilerin güç tüketiminden dolayı çok ısındığı söyleniyor. Belki termal macun ile alakalı bir durumda olabilir isterseniz Thermal Grizzly gibi bir markanın iyi bir macununu alıp deneyebilirsiniz.

Çok da kötü bir değer değil gibi bilemiyorum 10. nesil işlemcilerin güç tüketiminden dolayı çok ısındığı söyleniyor. Belki termal macun ile alakalı bir durumda olabilir isterseniz Thermal Grizzly gibi bir markanın iyi bir macununu alıp deneyebilirsiniz.
Peki şöyle bişey sorayım oyunu kapattığım anda birkaç saniye içerisinde 50 derecenin altına düşüyor. Bu soğutucunun iş yaptığı anlamına gelmez mi?

Yeni konular

Geri
Yukarı